2.lapa
Tomēr aizvadītās sezonas laikā arī citi čehu basketbolisti tika pie labas spēļu prakses Haralda Kārļa studiju biedrs ASV Patriks Auda pēc divām sezonām Polijas līgā sezonas otrajā pusē pārcēlās uz Spānijas ACB līgu. Turpat pēc vienas sezonas pārtraukuma atgriezās arī Pāvels Pumprla. VTB līgā kārtējo sezonu aizvadījusi “ČEZ Nymburk” komanda, kas izlasē ir plaši pārstāvēta, sākot jau ar galveno treneri Ronenu Ginzburgu. Čehi regulāro sezonu pabeidza astotajā vietā un ceturtdaļfinālā atzina nākamās čempiones CSKA pārākumu, taču atsevišķos mačos parādīja ļoti cienījamu sniegumu un pat lika panervozēt smagsvariem no Maskavas.
Vienīgais, kurš nebūs klāt, ir centrs Ondrejs Balvins, kurš devis priekšroku NBA vasaras līgai Denveras “Nuggets” veidotās komandas sastāvā. Pēc Porziņģa aizbraukšanas uz Ņujorku 23 gadus vecais Balvins aizvadīja izlaušanās sezonu Seviljas sastāvā Spānijas līgā (9,6 punkti un 7,4 bumbas). Starp citu, Kristaps bija klāt “Sevilla” sezonas pēdējā mačā, kurā 216 centimetrus garais Balvins sameta 20 punktus un izcīnīja septiņas bumbas pret Madrides “Real”, un pēc mača latvietis esot vietējiem medijiem atzinis - Balvins ir gatavs lēcienam uz NBA. Izlasei ganBalvina nespēlēšana nav sveša lieta, jo jau pagājušā gada Eiropas meistarsacīkstēs nācās spēlēt bez šī basketbolista palīdzības. Skaidrs, ka ar Balvinu čehi būtu spēcīgāki, visticamāk, tieši no soliņa, jo pirmā centra vieta rezervēta Veselijam.
Ja Latvijā pārsteigums bija Rolanda Freimaņa atskaitīšana, tad čehiem pārsteigumu sagādāja Ginzburga lēmums pēc pēdējās pārbaudes spēles pret Meksiku atskaitīt šī mača rezultatīvāko spēlētāju Davidu Jelineku. Protams, 15 punktus, sagraujot meksikāņus, nedrīkst pārvērtēt un lēmums, visticamāk, tika pieņemts jau pirms mača, tomēr 25 gadus vecais Jelineks bijis izlases sarakstos jau septiņus gadus un piedalījies pēdējos divos Eiropas čempionātu finālturnīros. Arī Jelineka klubu karjera bijusi pietiekami daiļrunīga, pārstāvot klubus Eiropas spēcīgākajās līgā Spānijā, Turcijā un Krievijā. “Visi zina, ka viņš ir labs spēlētājs, taču sagatavošanās posmā tā tas nebija. Viņa pozīcijā mums jau ir Tomāšs Satoranskis,” Ginzburgs lika noprast, ka Jelineks šovasar nav bijis labā formā. “Viņš ir spēlētājs, kam vajag daudz minūšu, bet šajā situācijā viņam tās nebūtu.”
Savukārt karjeru izlasē noslēdzis pieredzējušais 2010. gada Eirolīgas čempions Lubošs Bārtons, kurš gan klubu karjeru turpina un aizvadīja sezonu “Barcelona” otrajā komandā.
Vienubrīd bažas radīja Veselija iespējamā nespēlēšana. Marta izskaņā Turcijas čempionāta spēlē Veselijs savainoja Ahileja cīpslu un sākotnēji bija paredzēts, ka basketbolistam nāksies izlaist pat pusotru mēnesi - izlasei tas nozīmētu vai nu palikt bez Veselija vai spēlēt ar tikko no traumas atgriezušos Veseliju. Tomēr pirmās prognozes izrādījās kļūdainas, un Jans bija laukumā jau maija vidū notikušajā Eirolīgas “Final Four” (finālā pret CSKA sodiņos 1/10). Šobrīd par centra Ahileja cīpslu uztraukuma vairs neesot, atzina Nemī. Veselijam līgums ar Stambulas superklubu beidzies, viena puse to vēlas pagarināt (tiesa, kluba cilvēki atzinuši, ka prasītie trīs miljoni par sezonu esot pārāk daudz), Veselija puse nogaida, jo par centru atgriezusies liela interese arī NBA,kas šobrīd gatava maksāt ievērojami vairāk pat ar visu to, ka liela daļa no līguma aiziet nodokļos. Tā kā par līgumu ar "Wizards" jau vienojies Satoranskis, pastāv liela iespēja, ka jaunajā sezonā NBA spēlēs uzreiz divi čehu basketbolisti.
Lielākās zvaigznes Satoranskis, Veselijs un Šilbs ar izlasi nebija no sagatavošanās posma sākuma. Naturalizētais amerikānis pievienojās nedaudz ātrāk, bet Satoranskis un Veselijs pēc attiecīgi Spānijas un Turcijas finālsērijām ar izlasi pirmo reizi bija vien jūnija divdesmitajos datumos. Sagatavošanās posma ievadā čehi aizvadīja turnīru Trento, kur, spēlējot bez saviem trim līderiem, kārtīgi dabūja pa mizu no Ķīnas, Itālijas un Turcijas. Vēlāk izbraukumā zaudējums arī Horvātijai un tikai 28. jūnijā izdevās izcīnīt pirmo uzvaru pārbaudes spēlēs, kad ar +13 tika pieveikta arī Liepājā paviesojusies Tunisija.
“Noskaņojums, uzsākot gatavošanos, visiem bija labs, taču turnīrs Itālijā uzskatāmi parādīja, ka mums ārkārtīgi nepieciešama līderu klātbūtne, lai spētu mēroties spēkiem ar labākajām Eiropas izlasēm,” secina Nemī. To, ka Čehijai ir individuāli spēcīgi līderi, varējām pārliecināties jau pagājušā gada Eiropas čempionātā, bet turpat redzējām arī to, ka bez trim minētajām zvaigznēm pārējie tomēr nespēj noturēt līmeni - Latvijai pie nosacījuma, ka katrs nospēlē savā līmenī, vajadzētu būt garākam soliņam.
Lai gan čehiem ierindā būs visi uz šo brīdi spēcīgākie spēlētāji, par lieliem mērķiem Belgradā tiek runāts ļoti piesardzīgi. Tas arī saprotams - Čehija nekad nav spēlējusi olimpiādē, bet šobrīd sāk pieteikt sevi arvien skaļāk uz Eiropas basketbola skatuves, kas ļauj līdzjutējiem uz izlases nākotni lūkoties optimistiski. “Visi uzsver, ka pirmais un galvenais mērķis ir tikt galā ar grupu turnīru. Tas nozīmē - uzvarēt Latviju un Japānu. Tai pašā laikā var just pārliecību par to, ka mūsu līderi spēruši vēl vienu lielu soli uz priekšu savā attīstībā, un komanda varētu būt pat spēcīgāka nekā “EuroBasket 2015”,” pārdomās dalās Nemī.
Ginzburga izteikumi pirms Belgradas par to, ka Japāna turnīram sagatavojusies vislabāk, lai gan realitātē tā nebūt nevar apgalvot, liek domāt, ka izraēliešu speciālists laicīgi sagatavoja atkāpšanās ceļu gadījumā, ja čehiem paslīd kāja pret Āzijas groza bumbas meistariem. Iespējams, tādā veidā Ginzburgs arī noskaņoja savus spēlētājus (nemēģināsim sev iestāstīt, ka spēlētāji nelasa trenera izteikumus) pirmajam mačam pret Latviju: “Lai kas notiktu pirmajā mačā pret latviešiem, spēle pret japāņiem var izrādīties vissvarīgākā.. Īpaši, ja Japāna uzvarēs Latviju. Ja Japāna zaudēs, mums nebūs obligāti jāuzvar latviešus, taču japāņus jāsakauj obligāti. Galvenais ir uzvarēt svarīgākajās spēlēs.”
Ja japāņu atbalstītāji Serbijā ieradušies minimāli un spēja izvietoties viena sektora vienā rindā, tad čehiem vajadzētu krietni redzamāk aizpildīt Belgradas arēnas tribīnes. Tā kā Čehija nav tik tālu no Serbijas un biļešu cenas turnīrā ir ārkārtīgi zemas, tiek gaidīti vairāki simti līdzjutēju, kas vērotu spēles klātienē. Pirmajā dienā čehi laukumā nedevās, tāpēc arī viņu atbalstītājus pie arēnas lielos pulkos redzēt nevarēja.