Belēviča norāšana – spēle vēlētājiem

© F64

Zaudējot premjerministra amatu, Vienotība jau brīdināja, ka tās uzmanības centrā būs pensionāru rūpes un nedienas veselības aprūpes sistēmā. Nu saudzēšanas laiks beidzies un pirmais zem sitiena ticis veselības ministrs, Zaļo un zemnieku savienību pārstāvošais Guntis Belēvičs. Lielāka viļņošanās koalīcijā par publisku norāšanu gan pagaidām nav gaidāma.

Par to, ka G. Belēvičs tiks aicināts uz Vienotības frakciju, lai sniegtu paskaidrojumus par to, kā sokas ar nozares sakārtošanu, partijas līderi runāja jau janvārī. Līdz darbiem Vienotība nonāca vien šonedēļ, kad ministrs uz partijas Saeimas frakcijas sēdi beidzot tika uzaicināts.

Neoficiāli Vienotības ļaudis Saeimas gaiteņos stāsta, ka Vienotība, labi zinādama, kā jūtas nežēlastībā kritis politiķis, mēģinājusi būt saudzīgs koalīcijas partneris un lieki ministru nemocīt, taču vadzis esot lūzis. Veselības ministrijas pārraugājamā lauciņā problēmas vien vairojoties, tādēļ G. Belēviča stunda situsi.

Pēc ministra sniegtajām atbildēm Vienotība kritiku nežēloja. Proti, pretēji ministra solījumiem un valdības deklarācijā ietvertajiem uzdevumiem Veselības ministrijas īstenotā politika nav bijusi pietiekami orientēta uz to, lai piedāvātu efektīvākos un pacientiem labākos risinājumus. Tādēļ līdz galam neatrisinātās problēmas nozarē aizvien samilzt, raisot neapmierinātību gan sabiedrībā, gan nozares pārstāvju vidū.

Vienotība uzskata, ka ministra īstenotā pieeja ir veicinājusi izteikti nevienmērīgu veselības aprūpes pakalpojumu sadalījumu starp reģioniem un galvaspilsētu, līdz ar to cieš gan pacienti, kuri medicīniskos pakalpojumus nespēj saņemt tuvumā esošajās novadu slimnīcās un ir spiesti gaidīt nesamērīgi garās rindās galvaspilsētā, gan mediķi, kuru darbs šādos apstākļos ir apgrūtināts.

Vienotībai un tās līderei Solvitai Āboltiņai dīvaini šķiet arī tas, ka G. Belēvičs pārāk paļaujoties uz savas ministrijas ierēdņu ieteikumiem, bet savu – politiķa – redzējumu nesteidzoties paust.

Kaut arī izklausās gana kareivīgi, taču nekas nopietnāks par G. Belēviča publisku norāšanu no Vienotības nav sagaidāms – neslēpj politiskā spēka pārstāvji. Neoficiālās sarunās netiek noliegts, ka organizācija patiešām vēlējusies iegūt veselības ministra portfeli un realizēt iekšējo nesaskaņu un citu faktoru iepriekš kavētās reformas, kuras tagad gulstas uz G. Belēviča pleciem. Taču tagad, kad Vienotības reitingi balansē uz liktenīgo piecu procentu sliekšņa un organizāciju demoralizē gan iekšējie konflikti, gan ārkārtas kongress, tā nav gatava sasparoties, lai no pozīcijas arī savā partijā zaudējošā G. Belēviča pārņemtu šo problēmām mākto ministriju.

To, ka G. Belēviča izsaukšana uz paklāja ir tikai manevrs vēlētāju acīm, uzskata politologs Filips Rajevskis, kurš atgādina, ka šobrīd nav pēršanai pateicīgāka ministra par veselības ministru. «Viņam nepatikšanas smeļas jau mutē, kāpēc tādu nenostrostēt,» retoriski saka eksperts, piebilstot, ka veselības aprūpes jautājumu aktualitāte pirmo reizi daudzu gadu laikā pārspējusi pensionāru problēmas un tas esot vēl viens iemesls, kādēļ Vienotībai ir izdevīga šāda atgādināšana par sevi.



Politika

Ķīna gatava sadarboties ar izmeklēšanu, kas tiek veikta saistībā ar divu Baltijas jūras kabeļu pārraušanu, piektdien pavēstīja Ķīnas Ārlietu ministrijas preses sekretāre Mao Nina, ar paziņojumu nākot klajā dienu pēc tam, kad lūgumu sadarboties bija izteikusi Zviedrija.

Svarīgākais