ES dalībvalstīm jādara vairāk, lai cīnītos pret diskrimināciju, uzņemtu patvēruma meklētājus, uzlabotu piekļuvi taisnīgai tiesai un nodrošinātu ieslodzīto tiesības. Tās ir dažas no prasībām, ko deputāti pauž rezolūcijā par Eiropas nākamo piecu gadu programmu tieslietās un iekšlietās.
ES dalībvalstu līderi par Zviedrijas prezidentūras izstrādāto Stokholmas programmu lems 10.-11.decembra samitā, informē Eiropas Parlamenta Preses dienesta pārstāve Marika Armanoviča.
Deputāti prasa nodrošināt, ka noziegumu upuri, jo īpaši cilvēktirdzniecības un izvarošanas , un saņem pienācīgu aizsardzību, un rosina šajā jomā izveidot tiesisku garantiju kopumu.
Parlaments mudina Stokholmas programmā iekļaut arī visaptverošu Eiropas stratēģiju vardarbības izskaušanai pret sievietēm un jebkāda veida pārkāpumiem, no kuriem cieš bērni.
Ņemot vērā, ka finanšu krīzes laikā jo īpaši pieaug neiecietības izpausmes, deputāti rosina izstrādāt Eiropas tiesību aktu pret noteiktiem rasisma un ksenofobijas veidiem.
Parlaments arī atbalstīja EPP un S&D grupu kompromisa nostāju, kas aicina ES dalībvalstis nodrošināt ES pilsoņu un viņu ģimeņu brīvu pārvietošanos attiecībā "gan uz reģistrētās partnerattiecībās esošām personām, gan laulātajiem", kā arī "izvairīties no visu veidu diskriminācijas jebkādu iemeslu dēļ, tostarp saistībā ar seksuālo orientāciju".
Parlaments aicina izvērtēt dalībvalstu spējas uzņemt patvēruma meklētājus un izveidot savstarpējas solidaritātes mehānismu, kam jābūt obligātam.
Deputātu skatījumā jānodrošina minimālie standarti ieslodzījuma un aizturēšanas apstākļiem un ES vienota tiesību kopuma ieslodzītajiem, ietverot kompensāciju nepamatoti aizturētām vai notiesātām personām.
Parlaments arī iesaka izveidot noteikumus, kas atvieglo krimināltiesvedības nodošanu starp dalībvalstīm un jurisdikcijas konfliktu atrisināšanu.
Pēdējos gados ir ievērojami pieaudzis kibernoziegumu skaits, kas sarežģī lietu risināšanu un noslogo tiesas. Ņemot vērā šo tendenci, deputāti ieteic izskatīt iespēju izveidot specializētu Eiropas Kibernoziegumu tiesu.
EPP un S&D deputātu Juan Fernando López Aguilar (S&D, ES), Carlo Casini (EPP, IT) un Luigi Berlinguer (S&D, IT) kopīgi izstrādāto rezolūciju Parlaments pieņēma ar 487 balsīm par, 122 pret, un 49 atturoties.