Ķīnā notiek protesti pret mediju cenzūru

Ķīnā simtiem cilvēku pirmdien sapulcējušies pie laikraksta "Southern Weekly" biroja Guandžou, lai pieprasītu brīvību medijiem, konstitucionālismu un demokrātiju.

Protestus izraisījis varasiestāžu ceturtdien dotais rīkojumus "Southern Weekly" nepublicēt iecerēto Jaungada rakstu, kurā aicināts realizēt Ķīnā konstitucionālisma sapni, lai aizsargātu pilsoņu tiesības.

Ķīnas konstitūcijā ir noteikta runas, pulcēšanās un preses brīvība, kā arī garantētas citas tiesības, bet valdošā Komunistiskā partija tās neievēro.

Ķīnā visi mediji ir spiesti pakļauties valdības propagandas rīkojumiem un komunistu partijas skatījumā negatīvas ziņas nereti tiek aizliegts publicēt.

Iejaukšanās "Southern Weekly" darbā izraisījusi plašu neapmierinātību arī interneta vidē, tostarp laikraksta personāla sašutumu.

Vairākas internetā publiskotās ziņas liecina, ka "Southern Weekly" darbinieki svētdien sākuši streiku, jo vecākie redaktori pārņēmuši savā kontrolē ierakstus mikroblogošanas vietnēs. Līdz šim par to atbildēja žurnālisti.

Atklātā vēstulē, kas publicēta "Southern Weekly", darbinieki arī aicinājuši atkāpties no amata provinces propagandas dienesta amatpersonu, kas devusi rīkojumu atcelt Jaungada rakstu un aizvietot to ar piezemētāku versiju.

Šādas pret varasiestāžu lēmumu vērstas vēstules publiskošana Ķīnā ir visai neierasta parādība. Atbalstot šādu uzdrīkstēšanos, publiskotas vēl divas līdzīgas vēstules, no kurām vienu parakstījuši vairāki desmiti ietekmīgu akadēmisko aprindu pārstāvju no visas Ķīnas.

Savukārt Ķīnas Ārlietu ministrijas preses pārstāvis pagājušajā nedēļā kārtējā preses konferencē paziņoja, ka Ķīnā ziņu cenzūra nepastāvot.

Svarīgākais