Katara rīkos referendumu par izmaiņām konstitūcijā, tajā skaitā par likumdošanas padomes locekļu vēlēšanu atcelšanu, šonedēļ paziņojis Kataras emīrs Tamims bin Hamads al Thani.
Sperot retu soli demokrātijas virzienā, Katara 2021. gadā sarīkoja vēlēšanas par 30 no 45 vietām šuras padomē, kas ir struktūra ar ierobežotām pilnvarām.
Uzrunājot padomi, Kataras valdnieks sacīja, ka viņš izsludināja vēlēšanas, "neraugoties uz daudzu lojālu pilsoņu iebildumiem, kuri saskatīja pamatotu loģiku šo noteikumu neieviešanā". Skaidrojot, ka šīs vēlēšanas tika uzskatītas par eksperimentu, Tamims sacīja, ka varas iestādes "izdarīja secinājumus, kas lika mums ierosināt konstitūcijas grozījumus".
"Šuras padome nav reprezentatīvs parlaments demokrātiskā sistēmā, un tās statusu un pilnvaras neietekmēs tas, vai tās locekļi tiks ievēlēti vai iecelti," norādīja emīrs.
Konstitūcijas grozījumi tiks nodoti tautas nobalsošanai, un es aicinu visus pilsoņus, gan vīriešus, gan sievietes, tajā piedalīties," piebilda Tamims. Viņš neatklāja, kad referendumu plānots sarīkot.
Katara 2005. gadā parakstīja konstitūciju - pirmo reizi kopš neatkarības iegūšanas no Lielbritānijas 1971. gadā -, lai ieviestu demokrātiskas reformas, kuru rezultātā 2021. gadā tika sarīkotas vēlēšanas. Taču vēlēšanas izraisīja domstarpības, jo balsot un kandidēt varēja tikai to katariešu pēcteči, kuri bija pilsoņi 1930. gadā.
Kataras politikas eksperts Daniels Reičs ziņu aģentūrai AFP sacīja, ka atgriešanās pie šuras padomes locekļu iecelšanas varētu mazināt spriedzi sabiedrībā. "Ieceļot amatā, viņš [emīrs] var nodrošināt, ka visas galvenās ciltis ir pārstāvētas un neviens nejūtas atstumts, un, protams, tas ir arī valdošās ģimenes kontroles veids," skaidroja eksperts.
Vēlēšanās 2021. gadā padomē netika ievēlēta neviena sieviete. Reičs, kurš strādā Džordžtaunas universitātē Katarā, sacīja, ka emīrs, iespējams, jutās vīlies, ka 2021. gada šuras padomes vēlēšanās netika ievēlētas sievietes. Viņš norādīja, ka starp emīra 15 ieceltajiem padomes locekļiem bija divas sievietes.