Bangladešas premjere aizbēgusi no valsts [papildināts]

© Scanpix

Protestu pārņemtās Bangladešas premjerministre šeiha Hasina pirmdien aizbēgusi no valsts, un par pagaidu valdības izveidošanu pavēstījis armijas komandieris Vakers uz Zamans.

Hasina, kas pie varas valstī bija kopš 2009.gada, vairākas nedēļas atteicās atkāpties no amata, tomēr pēc dramatiskās svētdienas, kad protestētāju un policijas sadursmēs dzīvību zaudēja teju 100 cilvēku, no valsts aizbēgusi.

Premjere no valsts aizbēgusi ar helikopteru, ziņu aģentūrai AFP pavēstīja līderei tuvs avots neilgi pēc tam, kad protestētāji bija iebrukuši viņas pilī Dakā.

Protesti Bangladešā sākās pagājušajā mēnesī ar studentu prasībām atcelt kvotas civildienestā, bet vēlāk tie pārauga plašākā pret valdību vērstā kustībā.

Vakers uzrunā tautai televīzijā paziņoja, ka Hasina ir atkāpusies no amata un ka militārpersonas veidos pagaidu valdību.

"Valsts ir daudz cietusi, ekonomika ir cietusi, daudzi cilvēki ir nogalināti - ir pienācis laiks izbeigt vardarbību," sacīja ģenerālis.

Miljoniem cilvēku pirmdien izgāja ielās visā valstī, un daudzi no viņiem vēstis par Hasinas varas beigām svinēja miermīlīgi.

Tiesa, cilvēku pūļi ielauzušies gan Hasinas rezidencē, gan arī uzbrukuši premjeres sabiedroto mājām, pastāstīja aculiecinieki.

Dega premjeri atbalstījušo telekanālu ēkas, Hasinas vadītās Avami līgas biroji, tika sadauzītas viņas tēva, valsts neatkarības kustības līdera, šeiha Mudžibura Rahmana statujas.

Vakers uzstāja, ka protestiem ir jābeidzas, un solīja, ka "visas netaisnības tiks novērstas".

Ģenerālis sacīja, ka runās ar prezidentu, lai izveidotu pagaidu valdību.

Pagaidām nav skaidrs, vai viņš to arī vadīs.

Vakers sacīja, ka ir runājis ar galvenajām opozīcijas partijām un pilsoniskās sabiedrības pārstāvjiem, bet ne ar Hasinas vadīto Avami līgu.

Avots kaimiņvalstī Indijā AFP sacīja, ka Hasina "šķērso valsti, bet dodas uz Londonu".

Bangladešas armija paziņoja, ka pirmdienas vakarā ir slēgusi Dakas starptautisko lidostu, nenorādot iemeslu.

Protestētāji gan aicina nodrošināt, lai Hasinas tuvākie sabiedrotie paliktu valstī.

Kopš jūlija sākuma protestos kopumā dzīvību zaudējuši vismaz 320 cilvēkiem, liecina AFP aplēses.

Pasaulē

“Radio brīvā Eiropa” un “Radio brīvība” (RFE/RL) Krievijas biroja līdzstrādnieki Marks Krutovs* un Sergejs Dobriņins* izanalizējuši slepenu militāro pētījumu centru, kas ir bēdīgi slavens ar savu lomu Padomju Savienības bioloģisko ieroču programmā un kopš Krievijas iebrukuma Ukrainā ir ievērojami paplašinājies.

Svarīgākais