Ķīnā izpilda visvairāk nāvessodu pasaulē

Cilvēktiesību aizsardzības organizācijas Amnesty International gadskārtējā ziņojumā ar gandarījumu konstatēts, ka pērn pasaulē samazinājies izpildīto nāvessodu skaits. Kaut gan dažas valstis, piemēram, Ķīna, attiecīgu informāciju slēpj, pēc Amnesty International datiem, tieši Ķīnā pērn izpildīts visvairāk nāvessodu un to skaits sniedzoties "tūkstošos".

Aģentūras AFP citētajā ziņojumā norādīts, ka 2010. gadā Irānā ar nāvi sodīti vismaz 252 cilvēki, Ziemeļkorejā – 60, Jemenā – 53, ASV – 46 un Saūda Arābijā – 27. Pavisam pērn nāvessodi izpildīti 23 valstīs. Neņemot vērā Ķīnā izpildīto nāvessodu skaitu, pasaulē vērojama tendence tam samazināties – 2009. gadā bija ziņas par vismaz 714 gadījumiem, kad cilvēki saskaņā ar tiesas lēmumu sodīti ar nāvi, bet pērn izpildīti tikai vairs 527 nāvessodi.

"Neraugoties uz dažiem šķēršļiem, 2010. gada tendence liecina, ka pamazām mēs tuvojamies brīdim, kad notiks globāla atteikšanās no nāvessoda," sarunā ar AFP sacījis Amnesty International ģenerālsekretārs Salils Šetijs. Viņš īpaši uzsvēris, ka pērn moratoriju nāvessodu izpildei noteikusi Mongolija, bet Gabona kļuvusi jau par 16. Āfrikas Savienības dalībvalsti, kuras kriminālkodeksā nāvessods vairs nav minēts.

S. Šetijs gan atgādinājis, ka daudzās Tuvo Austrumu, Ziemeļāfrikas un Āzijas valstīs nāvessodi joprojām tiek piespriesti par noziegumiem, kurus starptautiskā sabiedrība neklasificē kā īpaši bīstamus – narkotiku lietošanu, ekonomiskiem noziegumiem, laulības pārkāpšanu un zaimošanu. Piemēram, Ķīnā ļoti izplatīta ir prakse piespriest nāvessodu par ekonomiskiem noziegumiem un korupciju – ļoti bieži šādā veidā, reizēm arī publiski, tiek sodīti cilvēki, kuri ieņēmuši augstus amatus. Pērn Ķīna gan veica grozījumus krimināllikumā, atceļot nāvessodu par vairākiem noziegumiem, taču Amnesty International norāda, ka grozījumi lielākoties skāruši tādus likuma pantus, kas tāpat praksē bieži netiekot lietoti. S. Šetijs atgādina, ka Ķīnā informācija par piespriestajiem nāvessodiem ir valsts noslēpums, taču Amnesty International aplēses liecina, ka pērn šajā valstī nāvessods izpildīts vairākiem tūkstošiem cilvēku. Relatīvi bieži augstākais soda mērs tiek piespriests arī citās Āzijas valstīs – Ziemeļkorejā, Singapūrā, Vjetnamā, Bangladešā, Taivanā, Japānā un Malaizijā.

Pēc oficiālajiem datiem, Irānā pērn izpildīti 252 nāvessodi, taču Amnesty International rīcībā ir ziņas, kas liecina, ka to patiesais skaits varētu būt pat divreiz lielāks. Visbiežāk Irānā augstāko soda mēru piemēro cilvēkiem, kuri iesaistīti narkotiku kontrabandā vai ar narkotiku lietošanu saistītos noziegumos. Pēc gada pārtraukuma nāvessods izpildīts arī vienā no Eiropas valstīm – pagājušā gada martā Baltkrievijā divi vīrieši sodīti ar nāvi nošaujot, vēsta Amnesty International. S. Šetijs arī atzinis, ka samazinājies ASV izpildīto nāvessodu skaits, taču tas saistīts nevis ar politikas maiņu, bet samērā kuriozu iemeslu. ASV beigušies letālo injekciju krājumi, kurus papildināt neizdodas tāpēc, ka medikamentu ražotāji atsakās savu produkciju pārdot, zinot, ka tā tiks izmantota nāvessodu izpildīšanai.

Svarīgākais