Gazas iedzīvotāju pēdējā iespēja izglābties ved caur Ēģipti. Kāpēc Ēģipte nevēlas atvērt robežu?

© Scanpix

Ēģipte saskaras ar pieaugošu spiedienu rīkoties pēc tam, kad tās kaimiņvalstij Gazai uzbruka Izraēla, raksta cnn.com.

Pēc “Hamas” uzbrukumiem Izraēla slēdza divus robežas šķērsošanas punktus ar Gazu un veica "pilnīgu aplenkumu" šai teritorijai, bloķējot degvielas, elektrības un ūdens piegādi, līdz ar to Rafas robežšķērošanas vieta starp Gazu un Ēģipti ir vienīgais punkts, caur kuru iespējams izvest cilvēkus un piegādāt palīdzības krājumus.

Taču šobrīd šo punktu nevar šķērsot ne Gazas iedzīvotāji, ne ārvalstu pilsoņi, un Ēģiptes robežas pusē uzkrājas tonnām svarīgas humānās palīdzības preču Gazas joslai.

Kāda palestīniešu robežsardzes darbiniece telekanālam CNN pastāstīja, ka Ēģipte pārejas vārtus nobloķējusi ar betona plāksnēm, lai arī tā ir noliegusi ziņas, ka ir slēgusi savu robežas pusi.

Ēģiptes ārlietu ministrs Samehs Šo Ukrijs sestdien telekanālam CNN sacīja, ka robeža ir atvērta, taču gaisa bombardēšanas dēļ ceļi Gazas joslā ir "nelietojami".

Šobrīd Baidena administrācija ir veikusi sarunas ar Izraēlu un Ēģipti, lai nodrošinātu drošu amerikāņu un citu civiliedzīvotāju izkļūšanu no Gazas, taču Ēģipte, kas jau uzņem miljoniem migrantu, ir satraukta par iespējamiem simtiem tūkstošu palestīniešu bēgļu, kas šķērsos tās teritoriju.

Saskaņā ar ANO datiem, Izraēlas armija ir aicinājusi 1,1 miljonu Gazas ziemeļu daļas iedzīvotāju evakuēties no savām mājām un virzīties uz dienvidiem.

Kustība caur Rafas robežpunktu parasti ir ārkārtīgi ierobežota - to var izmantot tikai Gazas iedzīvotāji, kuriem ir atļaujas, kā arī ārvalstu pilsoņi, lai ceļotu starp Gazu un Ēģipti. Taču pēdējās dienās robeža ir faktiski aizzīmogota - simtiem palestīniešu ar ārzemju pasēm ir plūduši uz robežu, bet palikuši stundām ilgi sēdēt ielās.

“Diemžēl robeža ir slēgta. Nevienam ceļotājam vai jebkuram arābu vai ārvalstu rezidentam nav atļauts to šķērsot," CNN komentēja kāda amatpersona.

Ar valdību saistītais vietējais ziņu kanāls “Alqahera News” sestdien ziņoja, ka Ēģiptes amatpersonas neļauj ASV un citiem ārvalstu pilsoņiem izmantot robežu, jo nav panākta vienošanās par palīdzības sniegšanu joslā, atsaucoties uz avotiem Ēģiptē.

Tikmēr humānās palīdzības piegādes turpina ierasties Ēģiptē - palīdzības lidojumi no Jordānijas, Turcijas, Apvienotajiem Arābu Emirātiem, Pasaules Veselības organizācijas un Sarkanā Krusta ir ieradušies Ēģiptes pilsētā, kas atrodas aptuveni 45 kilometrus (23 jūdzes) attālumā no Rafas, liecina Ēģiptes televīzijā pārraidītā informācija.

Noliktavas ir pilnas ar humāno palīdzību, un Ēģipte svētdien paziņoja, ka tā pastiprinās centienus palīdzēt palīdzības organizācijām piegādāt sūtījumus Gazai, jo humanitārā krīze šajā teritorijā saasinās, lai gan Ēģiptes prezidentūras paziņojumā teikts, ka "valsts drošība ir sarkanā līnija un ka tās aizsardzībā nav kompromisu.”

Ēģiptes prezidents Abdelfatāhs es Sīsī situāciju savā valstī salīdzināja ar vientuļu māju apkaimē, kas deg. Viņš sacīja, ka baumas par to, ka Ēģipte necenšas palīdzēt saviem kaimiņiem palestīniešiem, ir nepatiesas.

"Mēs rūpējamies, lai palīdzība, neatkarīgi no tā, vai medicīniskā vai humānā palīdzība, šajā sarežģītajā laikā nonāktu līdz galam," sacīja Sisī, piebilstot, ka "mēs jūtam līdzi".

Taču viņš brīdināja, ka Ēģiptes spējai palīdzēt ir robežas.

"Protams, mēs jūtam līdzi. Taču esiet uzmanīgi, kamēr mēs jūtam līdzi, mums vienmēr ir jāizmanto savs prāts, lai panāktu mieru un drošību tādā veidā, kas mums nemaksā pārāk daudz," viņš sacīja, piebilstot, ka Ēģiptē jau ir 9 miljoni migrantu. Lielākās migrantu grupas valstī ir no Sudānas, Sīrijas, Jemenas un Lībijas, liecina ANO Starptautiskās migrācijas organizācijas 2022. gada ziņojums.

Svarīgākais