Neskatoties uz karu Ukrainā, Ziemeļvalstu Ministru padomes "Vīzija 2030", kuras mērķis ir panākt, lai pēc septiņiem gadiem Ziemeļvalstis kļūtu par ilgtspējīgāko un integrētāko reģionu pasaulē, ir īstenojama noteiktajā termiņā, saka Ziemeļvalstu Ministru padomes ģenerālsekretāre Kārena Ellemane.
Viņa paskaidroja, ka šīs vīzijas īstenošanas progresam ir izstrādāti izmērāmi kritēriji, tostarp vidējā termiņā. Darbs norit trīs galvenajos virzienos. Pirmais ir ilgtspēja, kas ietver tā saukto ekonomikas "zaļo pārkārtošanos". Otrs virziens ir konkurētspēja, kas attiecināms uz uzņēmējdarbībai draudzīgu vidi, ņemot vērā klimata izaicinājumus, un trešais virziens ir sociālā ilgtspēja, kas saistīta ar sociālā taisnīguma un vienlīdzīgu iespēju nodrošināšanu.
Ellemane atzīst, ka vislielākais izaicinājums ir saistīts tieši ar ekonomikas "zaļo pārkārtošanos" un Eiropas Savienības Zaļā kursa iedzīvināšanu. Tas ir tādēļ, ka Ziemeļvalstis ir tādā klimatiskajā zonā, kur ir aukstas ziemas, un līdz ar to ir augsts energoresursu patēriņš. Tādēļ ir svarīgi domāt par atjaunojamo energoresursu izmantošanu, tādējādi mazinot atkarību no fosilā kurināmā.
Vienlaikus Ellemane uzsver, ka "zaļā pārkārtošanās" ir liela iespēja ekonomikai, īpaši inovāciju un tehnoloģiju jomā. Tajā pašā laikā valdībām jānodrošina, lai "zaļā pārkārtošanās" būtu sociāli taisnīga un nevairotu nevienlīdzību.
Ziemeļvalstu Ministru padomes ģenerālsekretāre arī pauda pārliecību, ka nav nekādu pretrunu starp iespējām attīstīt uzņēmējdarbību, stiprināt biznesa konkurētspēju un vienlaikus darīt to "zaļā" veidā.
Ellemane bija ieradusies īsā vizītē Latvijā, kas viņai bija pirmā Ziemeļvalstu Ministru padomes ģenerālsekretāres amatā. Viņa uzstājās sarunu festivālā "Lampa", kā arī tikās ar Ārlietu ministrijas parlamentāro sekretāri Gundu Reiri un citām amatpersonām