Baltkrievija piespriedusi Cihanouskai 15 gadu cietumsodu par "sazvērestību ar mērķi sagrābt varu"

© Scanpix

Baltkrievijas tiesa pirmdien aizmuguriski piespriedusi 15 gadu cietumsodu demokrātiskās opozīcijas kustības līderei Svjatlanai Cihanouskai, vēsta Baltkrievijas ziņu aģentūra "Belta".

Cihanouska, kura pašlaik dzīvo Lietuvā, tika notiesāta apsūdzībās par "valsts nodevību" un "sazvērestību ar mērķi sagrābt varu".

Baltkrievijas prezidenta vēlēšanās 2020.gada 9.augustā Cihanouska bija Aleksandra Lukašenko vienīgā reālā konkurente. Viņa vēlēšanās piedalījās sava vīra Sergeja Cihanouska vietā, kurš tika aizturēts pēc tam, kad paziņoja par nodomu kandidēt vēlēšanās. Viņš joprojām atrodas cietumā.

Par vēlēšanu uzvarētāju kārtējo reizi tika pasludināts Lukašenko, tomēr opozīcija un starptautiskā sabiedrība apsūdzēja režīmu plašā vēlēšanu rezultātu viltošanā.

Vēlēšanām sekoja plaši protesti, ko varasiestādes nesaudzīgi apspieda, un Cihanouska bija spiesta Baltkrieviju pamest un pārcelties uz Lietuvu.

Līdz ar Cihanousku šodien aizmuguriski tika notiesāts arī bijušais Baltkrievijas diplomāts un kultūras ministrs Pāvels Latuško, kurš pārgāja opozīcijas pusē. Viņam tika piespriests 18 gadu cietumsods.

Pasaulē

ASV valsts sekretārs Marko Rubio otrdien brīdināja, ka Sīrijas pagaidu valdība ir uz sabrukuma sliekšņa. "Pagaidu valdība, ņemot vērā tās izaicinājumus, ir varbūt nedēļas, nedaudzus mēnešus no potenciāla sabrukuma un pilna mēroga pilsoņkara episkās proporcijās," Rubio paziņoja ASV Senāta Ārlietu komitejai. Rubio aicināja atbalstīt Sīrijas pagaidu varas iestādes. "Paskatoties uz reģiona vēsturi - kad Sīrija ir nestabila, reģions kļūst nestabils," sacīja Rubio. Eiropas Savienības (ES) valstu ārlietu ministri otrdien nolēma atcelt visas atlikušās ekonomiskās sankcijas Sīrijai, lai palīdzētu kara izpostītajai valstij atkopties pēc prezidenta Bašara al Asada gāšanas. ASV prezidents Donalds Tramps pagājušonedēļ paziņoja, ka Vašingtona atceļ visas ASV sankcijas Sīrijai. ASV un citas valstis noteica sankcijas pēc tam, kad Asada varas laikā Sīrijā izcēlās pilsoņkarš. Viņa režīmu decembra sākumā gāza islāmistu nemiernieku alianse. Neraugoties uz Asada gāšanu, valstī turpinās nestabilitāte. Nesen Sīrijā izcēlās sadursmes starp druzu minoritāti un sunnītu kaujiniekiem, bet marta sākumā pagaidu valdība sāka militāras operācijas, atbildot uz Asadam lojālo spēku uzbrukumiem.