Baltkrievijā Cihanouskas vīram piespriež 18 gadus cietumā

© lsm.lv / Ekrānuzņēmums

Baltkrievijā Gomeļas tiesa opozicionāram un blogerim Sjarhejam Cihanouskim, opozīcijas līderes Svjatlanas Cihanouskas vīram, piespriedusi 18 gadus cietumā.

Kopā ar Cihanouski Gomeļas izmeklēšanas izolatorā tika tiesāts opozīcijas politiķis Mikola Statkevičs, blogeri Ihars Losiks un Uladzimirs Ciganovičs, kā arī Arcjoms Sakous, kas piedalījās Cihanouskas kandidatūras atbalsta iniciatīvas grupā pirms prezidenta vēlēšanām, un sociālā tīkla "Valstis dzīvei" moderators Zmicers Papous.

Tiesas process sākās jūnijā un notika slēgtā režīmā. Advokātiem bija jāparakstās par izmeklēšanas noslēpuma neizpaušanu.

Cihanouskim bija izvirzītas apsūdzības pēc četriem kriminālkodeksa pantiem - masu nekārtību organizēšana, tādu darbību organizēšana un gatavošana, kas rupji pārkāpj sabiedrisko kārtību, šķēršļu likšana vēlēšanu tiesību īstenošanā un naida kurināšana.

Sprieduma pasludināšanas dienā Cihanouska, ko Baltkrievijas opozīcija un Rietumi uzskata par 2020.gada prezidenta vēlēšanu uzvarētāju, publicējusi paziņojumu lietotnē "Telegram".

"Gads, 20, 100 gadi - tas ir nelikumīgi, tas nav tas, ar ko var samierināties," sacīja Cihanouska. "Tāpēc, komentējot šo tā saucamo spriedumu, es sev uzdošu tikai vienu jautājumu - ko es darīšu ar šo vēsti? Es turpināšu aizstāvēt cilvēku, ko mīlu un kas kļuvis par līderi miljoniem baltkrievu."

Sjarhejs Cihanouskis tika aizturēts 2020.gada 29.maijā, kad viņš vāca parakstus par Svjatlanas Cihanouskas izvirzīšanu prezidenta amatam.

Viņa paša izvirzīšanu nobloķēja Centrālā vēlēšanu komisija. Cihanouskis izcieta administratīvo arestu un nevarēja reģistrēt savu iniciatīvas grupu.

Pasaulē

2024. gada 31. decembrī beigsies piecgades līgums starp Krievijas “Gazprom” un Ukrainas “Naftogaz” par gāzes transportēšanu caur Ukrainu. Pagājušā gada vasaras beigās Ukrainas valsts prezidents Volodimirs Zelenskis paziņoja, ka Ukraina neturpinās Krievijas gāzes tranzītu caur savu teritoriju. Maskava neslēpj interesi par tranzīta turpināšanu, taču Kijiva plāno atteikties no ne tikai gāzes, bet arī naftas transportēšanas no Krievijas un aicina ES nepirkt Krievijas energoresursus, par kuru līdzekļiem Vladimirs Putins turpina finansēt karu pret Ukrainu. Kādu vietu ieņems Ukraina globālajā gāzes un naftas tranzītā, “Radio Brīvība” studijā savus viedokļus pauda žurnālists Vitālijs Portņikovs, bijusī Ukrainas ārlietu ministra vietniece eirointegrācijas jautājumos Lana Zerkala un naftas un gāzes nozares analītiķis, austrumvalstu pētnieks Mihails Krutihins.

Svarīgākais