Piektdiena, 1.marts

redeem Ilgvars, Ivars

arrow_right_alt Pasaulē

"Terors var būt kaut kas pieņemams." Zelenskis komentē SOK ieceri mēģināt ļaut Krievijas sportistiem piedalīties olimpiskajās spēlēs

© ZUMAPRESS.com/Scanpix/Leta

Centieni panākt, lai agresorvalsts Krievijas sportisti varētu piedalīties nākamā gada vasaras olimpiskajās spēlēs Parīzē, ir vērtējami kā mēģinājums parādīt pasaulei, ka terors var būt pieņemams, videouzrunā svētdienas vakarā paziņoja Ukrainas prezidents Volodimirs Zelenskis.

Starptautiskās olimpiskās komitejas (SOK) iecere pētīt iespējas, kā Krievijas sportisti varētu atgriezties olimpiskajās sacensībās, ir "mēģinājums pateikt visai pasaulei, ka terors var būt kaut kas pieņemams, it kā varētu pievērt acis uz to, ko Krievija dara ar Hersonu, ar Harkivu, ar Bahmutu, ar Avdijivku", teica Zelenskis.

Viņš sacīja, ka par savu viedokli informējis vēstulē, ko nosūtījis Francijas prezidentam Emanuelam Makronam.

"Gatavojoties Parīzes olimpiādei, mums jābūt pārliecinātiem par to, ka Krievija nevarēs izmantot šo vai jebkuru citu starptautisku sporta notikumu, lai propagandētu agresiju vai savu valsts šovinismu," uzsvēra Ukrainas prezidents..

Viņš arī atgādināja par 1936.gada vasaras olimpiskajām spēlēm Berlīnē, kuras notika nacistu varas laikā.

"Ir bijusi arī nozīmīga olimpiskā kļūda. Olimpiskās kustības un teroristisku valstu ceļi noteikti nedrīkst krustoties," sacīja Zelenskis.

Jau vēstīts, ka SOK pagājušajā nedēļā paziņoja, ka aicina pētīt iespējas, kā Krievijas un Baltkrievijas sportisti varētu atgriezties starptautisko sacensību apritē.

Ja SOK jebkādā veidā pieļaus Krievijas un Baltkrievijas sportistu dalību 2024.gada Parīzes olimpiskajās spēlēs, Ukrainas atlēti sola boikotēt četrgades vasaras sporta veidu lielāko forumu.

Kā priekšnoteikumus, lai sportisti varētu atgriezties sacensību apritē, SOK min, ka tie varētu startēt tikai kā neitrāli sportisti, nekādā veidā nepārstāvot savu valsti vai federāciju, līdzīgi kā tas ir profesionālajās sporta līgās Eiropā, ASV un Kanādā, kā arī atsevišķos individuālajos sporta veidos.

Tāpat sportisti sacensībās varētu piedalīties, ja pilnībā respektē Olimpisko hartu. Pirmkārt, tie var būt tikai sportisti, kas nav aktīvi atbalstījušu Krievijas karadarbību Ukrainā. Otrkārt, šiem sportistiem jāatbilst Pasaules antidopinga kodeksam un citiem antidopinga noteikumiem.

Gadījumā, ja sportisti neievērotu šos priekšnosacījumus, starptautiskajām federācijām un/vai sacensību rīkotājiem nekavējoties jāatstādina viņus no sacensībām, ziņojot par to SOK.