Rīgas domes koalīcija izstrādājusi lēmumprojektu par Uzvaras parka pieminekļa demontāžu. Tas, visticamāk, tiks pieņemts domes ārkārtas sēdē piektdien, 13. maijā, informēja Rīgas domes priekšsēdētāja vietnieks Edvards Smiltēns (LRA), ziņo portāls "TV3.lv".
Jau ziņots, ka ceturtdien, 12. maijā, Saeima pieņēma likuma grozījumus, kas atceļ juridiskos šķēršļus Pārdaugavā, Uzvaras parkā, esošā padomju pieminekļa nojaukšanai. Lēmums tika pieņemts ar 68 balsīm ”par”, 18 deputātiem balsojot ”pret”.
Likuma grozījumi atbrīvoja pašvaldību līdz šim ”sasietās” rokas, kam sekoja ātra reakcija. Rīgas domes priekšsēdētāja vietnieks Edvards Smiltēns ‘’tv3.lv’’ atklāj, ka ceturtdien, 12. maijā, domes koalīcija sanāca uz kopīgu sēdi, kurā izstrādāja lēmumprojektu ”Par objekta ‘’Piemineklis Padomju armijas karavīriem - Padomju Latvijas un Rīgas atbrīvotājiem no vācu fašistiskajiem iebrucējiem’’ demontāžu’’. Lēmumprojekts, kā norāda Smiltēns ir relatīvi īss, bet ļaus uzsākt un īstenot nepieciešamo procesu. Tas paredz:
Lēmumprojektu parakstījuši pilsētas mērs Mārtiņš Staķis un vicemēri - pats Smiltēns, Vilnis Ķirsis (JV) un Linda Ozola (K). Piektdien, 13. maijā, eventuāli pulksten 14:00 plānota Rīgas domes ārkārtas sēde, kurā konkrētais lēmumprojekts tiks virzīts apstiprināšanai.
Smiltēns ‘’tv3.lv’’ apstiprina, ka neoficiāli Rīgas domes koalīcija jau ir atbalstījusi lēmumprojektu, taču ārkārtas sēdē tas tiks izdarīts oficiāli, lai pašvaldība varētu spert tālākos soļus pieminekļa demontāžā. ‘’Izskatās, ka viss būs kārtībā. Koalīcijai ir atbalsts. Patiesībā lēmumprojektu gribējām virzīt ar 20 parakstiem uz ārkārtas sēdi, bet ķēdīte ar parakstu ievākšanu būtu ļoti gara un apgrūtinoša. Tāpēc sapratām, ka varam arī četratā, jo tas simbolizē mūsu visu koalīciju,’’ norāda Smiltēns.
12. maija intervijā TV3 raidījumam ‘’900 sekundes’’ vicemērs, runājot par iespējamajām pieminekļa demontāžas izmaksām, minēja, ka tās svārstās no 40 līdz 100 tūkstošiem. ‘’tv3.lv’’ Smiltēns gan uzsver, ka šīs ir lētākās aprunātās iespējamās izmaksas, taču tās varētu neatbilst realitātei, jo vēl jāgaida ekspertu slēdziens par demontāžai piemērotāko metodi.
Vicemērs norāda, ka vispirms jāsaprot, ko nozīmē okupācijas pieminekļa demontāža, jo tā var ietvert dažādas lietas. Tostarp ir jautājums par to, cik daudz tiek demontēts, ņemot vērā, ka zem paša pieminekļa atrodas kāda būve, kā arī jautājums par demontēšanas metodi, kas var būt kā lēts, tā arī dārgs process.
Smiltēns min, ka pieminekļa spridzināšana, šķiet, esot vislētākā, bet apdzīvotā vietā tā nav pieļaujama. Atsevišķi eksperti runājuši arī par iespēju pieminekli sazāģēt pa divu tonnu smagām betona ripām un no augšas palēnām celt nost. Savukārt no attiecīgās demontāžas arī izrietēs - būs jāizved būvgruži vai daļās izjaukts piemineklis.
‘’Ir ļoti daudz nianšu - neesmu ne eksperts, ne būvnieks, ne arhitekts, kas var izveidot demontāžas plānu, līdz ar to man ir grūti aplēst iespējamās izmaksas. Tās šobrīd vairāk ir tikai spekulācijas,’’ norāda Smiltēns.