Lielbritānijas palikšanu Eiropas Savienībā vērtē ar 70% iespējamību

Lielbritānijā jau pēc divām nedēļām notiks referendums, kurā tiks lemts par Lielbritānijas izstāšanos vai palikšanu Eiropas Savienībā. © SCANPIX

Pāris dienas pirms referenduma tiek prognozēts, ka Lielbritānija visticamāk paliks Eiropas Savienībā (ES), uzskata Triobet bukmeikeri. Tās palikšanu 28 Eiropas valstu ekonomiskajā un politiskajā apvienībā bukmeikeri vērtē ar 70% iespējamību.Lielbritānijas izstāšanāsgadījumā ES nāktos saskarties ar politiskās stabilitātes un ekonomiskās izaugsmes mazināšanos, turklāt arī pašas dalībvalsts liktenis šāda scenārija rezultātā nav zināms, jo konkrētā situācija ES vēsturē norisinās pirmo reizi.

Vasaras saulgriežos, 23. jūnijā, Lielbritānijas iedzīvotāji piedalīsies referendumā par Lielbritānijas palikšanu vai izstāšanos, tā saukto “Brexit”. Vēl nesen referendums par Apvienotās Karalistes izstāšanos likās neticams, tomēr datumam tuvojoties gan Eiropas politiķi, gan daļa iedzīvotāju uzskata, ka tas var nest lielu postu visai Eiropai.

Kā viens no galvenajiem izstāšanās iemesliem tiek minēts ārkārtīgi lielās rindas pie ārstiem un medicīnas pakalpojumu zemā kvalitāte, ko izraisa ārstu pārslodze, par to visvairāk ir norūpējušies pensionāri, kuri uz vairākiem pakalpojumiem gaida mēnešiem ilgi. Vēl viens iemesls ir lielā migrācija no dažādām valstīm, tai skaitā briti uztraucas par bēgļu krīzi. Lielbritānija vēlas lielākas pilnvaras robežkontroles jautājumā.
Tā dēvētais “Brexit” jeb iespējamā britu izstāšanās no bloka līdzi nes iespējamās problēmas arī Lielbritānijā dzīvojošajiem latviešiem. Par to liecina milzīgā interese nokārtot britu pilsonību, ko var iegūt, nodzīvojot Lielbritānijā vismaz 5 gadus, pēdējo 12 mēnešu laikā ārpus valsts nav pavadīts vairāk par 90 dienām, kā arī nav veikti likumpārkāpumi.

Lielbritānija ir bijusi viens no populārākajiem galamērķiem Baltijas emigrantiem pēc krīzes 2008.-2009.gadā. Ļoti svarīgi ir tas, ka šobrīd sociālas drošības atbalsts tiek pakāpeniski mazināts, un prognozēts, ka tas turpinās samazināties, pat gadījumā, ja Lielbritānija paliks ES. Tomēr “Brexit”gadījumā šie procesi varētu kļūt ātrāki, un, ja Lielbritānijas ekonomika kļūs vājāka, emigrantiem nāksies rēķināties ar mazāku sociālo atbalstu un ierobežotākām darba iespējām. Tiem cilvēkiem, kuri vēlēsies pārcelties uz dzīvošanu Lielbritānijā, tas vairs nebūs tik vienkārši.

Svarīgākais