Britu konservatīvos gaida grūtas vēlēšanas

© Scanpix

Lielbritānijas konservatīvo partijas līderis Džeimss Kemerons atzinis, ka gaidāmās parlamenta vēlēšanas nebūs "viegla pastaiga", tomēr uzsvēris, ka cerot uz savas partijas panākumiem un premjera amata atņemšanu leiboristiem, kuri tajā ir kopš 1997. gada.

Tikmēr socioloģiskās aptaujas liecina, ka konservatīvo pārsvars par leiboristiem turpina samazināties, un Sunday Times pat pieļāvusi iespēju, ka leiboristu premjeram Gordonam Braunam ar kādu mazāku partiju atbalstu savu amatu izdosies saglabāt.

"Mūsu partijai tā būs īsta kauja, un mēs esam gatavi cīnīties," uzstājoties partijas konferencē Braitonā, sacījis Dž. Kemerons. Kritizējot G. Brauna politiku viņš uzsvēris, ka vēl pieci gadi šā premjera vadībā būtu "ļoti pelēkas dienas" Lielbritānijai, vēsta Reuters. Uzsvaru 42 gadus vecais Dž. Kemerons un viņa partija likuši uz jaunu ekonomisko politiku, un ne jau velti viņu lozungs ir: Vote For Change jeb Balso par pārmaiņām, – vairāki politisko norišu komentētāji jau norādījuši uz analoģijām Dž. Kemerona un pašreizējā ASV prezidenta Baraka Obamas kampaņās.

Konservatīvo līderis apstrīdējis G. Brauna apgalvojumus, ka budžeta tēriņu ierobežošana varētu dot nāvējošu triecienu valsts ekonomikai, kas tik tikko sākusi atgūties pēc globālās recesijas. "Mēs uzskatām – ja neko nedarīsim, pamazām pieaugs procentu likmes, pieaugs hipotekārās likmes, mūsu ekonomikai un valstij neviens vairs neuzticēsies un mēs atgriezīsimies dziļākā un tumšākā recesijā," Dž. Kemerona sacīto citē Reuters. Pretendents uz premjera amatu paziņojis, ka 50 dienu laikā pēc stāšanās valdības vadītāja postenī būtu gatavs iesniegt ārkārtas budžetu, kas paredzētu ievērojamu tēriņu un 178 miljardus sterliņu mārciņu lielā deficīta samazināšanu. Dž. Kemerona plāns palielināt pensionēšanās vecumu, ļoti iespējams, nepatiks lielai daļai vidusmēra britu, toties viņš piedāvājis arī citas reformas, kas viņiem varētu iet pie sirds, piemēram, parlamentāriešu skaita samazināšanu, finansējuma pārtraukšanu desmitiem valdības atbalstītām organizācijām, par kurām brīžam neesot skaidrs, ar ko tās nodarbojas, izglītības sistēmas reformu un nopietnu cīņu pret nelegālo imigrāciju, vēsta AP. 30 minūšu ilgās runas laikā Dž. Kemerons nevis nolasījis savu programmu no iepriekš sagatavota papīra, bet gan brīvi improvizējis. Lai gan konservatīvie vienmēr apgalvojuši, ka vēlas balsošanā uzvarēt, pateicoties pašu spēkiem un idejām, nevis pretinieku vājumam, G. Brauna un viņa partijas kritika skanējusi regulāri.

Jāpiebilst, ka socioloģiskās aptaujas liecina par sliktu Dž. Kemeronam, kuru vēl pirms pusgada uzskatīja par reālāko vēlēšanu uzvarētāju. AP atgādina, ka decembrī Ipsos–Mori aptauja liecināja, ka konservatīvajiem ir 17 procentpunktu pārsvars, bet tagad tas sarucis tikai līdz pieciem procentpunktiem. Vēl katastrofālāka šķiet Sunday Times/YouGov aptauja, kas liecina, ka par konservatīvajiem gatavi balsot 37%, bet par leiboristiem – 35% vēlētāju. Ņemot vērā britu vēlēšanu sistēmas īpatnības, Sunday Times aplēsusi, ka var izveidoties situācija, kad leiboristi iegūst 317 no 650 vietām parlamentā, bet konservatīvajiem nākas samierināties ar 263 vietām, – šādā gadījumā G. Braunam, ļoti iespējams, tiks uzticēts veidot mazākuma valdību. Citi novērotāji gan uzskata, ka šāda sakāve konservatīvos tomēr negaida, taču domājams, ka pirmo reizi kopš 1974. gada neviena no divām lielajām partijām parlamentā nekontrolēs vairāk par pusi mandātu. Jāatgādina, ka vēlēšanu datums Lielbritānijā vēl nav noteikts (tā ir premjera prerogatīva), taču, visticamāk, tās notiks 6. maijā.

Svarīgākais