Spriedze, lepnums un izmisums – vai īstenosies Parīzes basketbola sapnis?

© Dmitrijs Suļžics/MN

Parīzes olimpisko spēļu kvalifikācijas turnīrā Rīgā 24 stundu laikā Latvijas basketbola izlases līdzjutēji “noķēra” pērnā Pasaules kausa sajūtu, ka mūsu valstsvienība ir viena no labākajām pasaulē, bet jau nākamajā cīņā pret pieticīgajām Filipīnām gandrīz piedzīvoja sirdstrieku. Tomēr latvieši turpina cīņu par olimpisko sapni. Ja sekos divas uzvaras brīvdienās, sapnis kļūs par realitāti. Bažas rada izlases pamata saspēles vadītāja Artūra Žagara savainojums. Vēl nav zināms, vai viņš varēs palīdzēt izšķirošajās cīņās.

“Pirms turnīra biju par 90 procentiem pārliecināts, ka Latvija izcīnīs vienīgo Rīgas kvalifikācijas grupas ceļazīmi uz Parīzes olimpiskajām spēlēm. Šobrīd mana pārliecība vairs nav tik liela. Mēs tomēr neesam labākajā sportiskajā formā, nav svaiguma darbībās. Tajā pašā laikā panikai nav pamata - ir pietiekami augstas iespējas sasniegt mērķi,” saka 1982. gada pasaules čempions basketbolā Valdis Valters.

Ideālā uzvara pret Gruziju

Agresija katrā darbībā, augsts spēles temps, lieliska metienu precizitāte, Artūra Strautiņa labākais sniegums valstsvienībā - pārpildītā “Arēnā Rīga” Latvija iesāka olimpisko atlases turnīru ar izcilu spēli pret Gruziju un uzvarēja 83:55. Īstas cīņas šajā mačā pat nebija, Latvija konstanti palielināja rezultāta starpību, un tas bija liels atvieglojums gan pašai izlasei, gan līdzjutējiem - pēc nepārliecinoša snieguma pārbaudes spēlēs pret Ēģipti un Somiju komanda parādīja, kā var darboties pašlaik. “Lai arī Artūrs Žagars pret Gruziju nebija tik labs kā iepriekš Pasaules kausā, viņam ir lielisks basketbola intelekts, radoša domāšana, spēja pieņemt nestandarta lēmumus, izspēlēt ātras kombinācijas punktu gūšanai mikro epizodēs. Jāatzīmē, ka Gruzijas sastāvā pret Latviju nespēlēja savainotais līderis Tornike Šengelija. Tas mums bija ļoti izdevīgi, jo atrast, ko viņam likt pretī, būtu sarežģīti. Šengelija pēc savas lomas laukumā ir kaut kas līdzīgs vienam no pasaules labākajiem basketbolistiem Nikolam Jokičam. Gruzīni pirmo maču pret Latviju neuztvēra kā izšķirošu un par to ļoti dārgi samaksāja. Viņi bija ierēķinājuši - lai izkļūtu no apakšgrupas, pietiks ar uzvaru pret Filipīnām, jo Gruzijas izlase nepieļāva, ka Latvija varētu zaudēt Filipīnu valstsvienībai. Kā izrādījās, smagi kļūdījās,” pirmo no diviem apakšgrupas kārtas mačiem vērtē Valdis Valters.

Spēles intensitāte un koncentrācija, ko rādīja Latvija cīņā pret Gruziju, nomierināja komandas līdzjutējus, viss strādāja, un fani smaidīja. Diez vai daudzi varēja iedomāties, ka pret mums pilnīgi svešo Filipīnu valstsvienību nieka 24 stundas vēlāk gandrīz iekritīsim bezdibenī, bet tālu no tā nebija.

Filipīnu pirmais panākums pret eiropiešiem kopš 1960. gada

Trešdiena bija vēl viena saulaina diena pasaules labākajā vasarā Latvijā. Cilvēki smaidoši devās uz maču pret Filipīnu izlasi, kas nebija uzvarējusi nevienu pretinieku no Eiropas kontinenta kopš 1960. gada. Pēc Latvijas iespaidīgā snieguma spēlē pret Gruziju bija grūti iedomāties, ka šeit varētu būt jebkādas problēmas basketbola laukumā. Šķita, ka šī būs tikai formalitāte, bet sportā pārākums ir jāparāda laukumā katrā spēlē. “Ikdienā nesekoju basketbola tendencēm neattīstītos sporta veida reģionos kā Āzijā un Āfrikā. Atzīšos, ka par Filipīnu komandu nezināju praktiski neko. Šis bija mačs, ko devos skatīties klātienē. Nedaru to bieži. Atmosfēra “Arēnā Rīga”, ko radīja Latvijas izlases līdzjutēji, bija absolūti fenomenāla. Es kaut ko tādu dzīvē nebiju piedzīvojis - skatītāji bija tik skaļi, fanātiski, līdzi dzīvojoši katrā epizodē. Viņi burtiski dzina uz priekšu Latvijas izlasi. Tas, ko redzēju laukumā - pārsteidza. Latvijas izlase taktiski zaudēja Filipīnu komandai. Mačā savainojuma dēļ nepiedalījās Artūrs Žagars, un Latvijas izlases spēle apstājās. Filipīnieši atrada mūsu vājās vietas aizsardzībā un veiksmīgi tās izmantoja ilgos spēles nogriežņos,” analizē Valdis Valters.

Spēle jau no pirmajām minūtēm Latvijai nevedās - komanda atšķirībā no mača pret Gruziju darbojās sasaistīti, nebija eksplozivitātes. Latvija spītīgi turpināja uzbrukt no tālās distances, lai arī tajā dienā cauri groza tīkliņam izkrita tikai katrs ceturtais metiens. “Bez Žagara laukumā mēs praktiski nespējām apspēlēt pretiniekus viens pret vienu, nepietiek individuālās meistarības. Ne Zoriks, ne Strēlnieks nevarēja aiziet garām saviem sedzējiem. Zoriks nav slikts basketbolists, bet viņš nav līderis, Strēlnieks vairs nav tik labs kā dažus gadus iepriekš. Laiks rit uz priekšu. Mums pietrūka spēles organizācijas, aizmetām garām daudz brīvu metienu, darbības laukumā nebija loģiskas. Uzslavēt varu Rodionu Kurucu, kurš paveica kvalitatīvu darbu,” mačā notikušo vērtē Valdis Valters.

Laukumā notiekošais šokēja pārpildīto “Arēnu Rīga”, kur biļetes uz maču bija izpārdotas jau vairākas nedēļas iepriekš. Pēc pirmajām 93 sekundēm rezultāts bija 0:8, Latvija sāka gūt punktus, bet nespēja neko izdarīt aizsardzībā - tā bija kā caurstaigājama sēta, Filipīnām bija lielā metienu diena, viņi regulāri realizēja ārkārtīgi grūtus metienus pāri sedzēju rokām no dažādām pozīcijām. Divas minūtes pirms pirmās ceturtdaļas beigām Latvijai izdevās pievilkt līdz mīnus pieci - 16:21, bet tad 11 (!) bezatbildes punktus guva viesi no Āzijas. 16:32 - tas bija nopietns brīdinājuma zvans, filipīniešu uzbrukuma zobeni sašķaidīja mūsu aizsardzības bastionus kā mīkstu sviestu. Arī tad vairumam Latvijas atbalstītāju šķita, ka tūlīt lietām jāmainās, pusotru minūti pirms otrās ceturtdaļas beigām Latvija pievilka līdz deviņu punktu deficītam. Tomēr otrās ceturtdaļas beigās sekoja vēl viens pretinieku izrāviens, un pārtraukumā ejot - 38:54.

Saruna ģērbtuvēs pēc pirmā puslaika rezultātus nedeva, lai arī Filipīnu izlase nerādīja kaut ko pārdabisku vai neapturamu, tomēr Latvijas nespēja sakārtot aizsardzību un atrast veidu, kā gūt punktus vairākus uzbrukumus pēc kārtas, neļāva veikt izrāvienu, kas ļautu atgriezties spēlē. Pirmo septiņu minūšu laikā trešajā ceturtdaļā mūsu komanda tikai trīs reizes spēja gūt grozu no spēles, kamēr Filipīnu izlase panāca kritisko pārsvaru plus 26 - 48:74. Tikai pēc šīs aukstā ūdens šalts Latvijas izlases virzienā tā sāka mosties. Piecas minūtes pirms cīņas beigām -10 - 69:79. Spēles ritējums bija mainījies, diemžēl mūsu vīriem pietrūka jaudas turpināt izrāvienu - atsākās kļūdas abos laukuma galos, un perspektīvas izdzisa kā ogles nakts melnumā nesenajās Jāņu svinībās. 80:89 - viens no pārsteidzošākajiem zaudējumiem Latvijas basketbola vēsturē, to var nolikt blakām zaudējumam pret Bulgāriju 2021. gada Eiropas čempionāta kvalifikācijas turnīrā, kas bija izšķirošs netikšanai uz finālturnīru. Šoreiz zaudējums bija sāpīgs, tomēr bez sekām - pateicoties lielajai uzvarai ar 28 punktu pārsvaru pret Gruziju, Latvija droši sagaidīja Filipīnu un Gruzijas savstarpējā mača iznākumu. Gruzija uzvarēja ar divu punktu starpību un sensacionāli izkrita no turpmākās cīņas, bet Latvija, pateicoties labākai gūto un zaudēto punktu attiecībai, ieņēma pirmo vietu apakšgrupā. Pusfinālā Latvija spēlēs pret vēl vienu sensācijas autori - Āfrikas pārstāvi Kamerūnu, kas aiz borta atstāja Melnkalni.

Ceļā Kamerūna un Brazīlija

Sestdienas vakarā pret Kamerūnu Latvija atkal būs liela favorīte uz iekļūšanu finālā, tomēr jāatceras rūgtā Filipīnu mācība. Valdis Valters: “Kamerūna ir atlētiska un fiziski spēcīga komanda. Pretiniekiem būs fiziskais pārspēks, tā būs problēma. Latvijai nepatīk agresīvi pretspēlētāji. Pagaidām neviens no brāļiem Bertāniem, Timma, Šmits nerāda labāko spēli, ir jāatrod resurss to izdarīt. Tas ir ļoti būtiski. Šajās divās spēlēs ir jāatdod visi spēki. Ir iespēja nokļūt olimpiskajās spēlēs, tādu garām palaist nedrīkst. No mūsu plusiem - būs pilna arēna ar skatītājiem, tieši skatītāju spiediens uz nepieredzējušajiem pretiniekiem var nospēlēt būtisku lomu pusfinālā. Jāuzvar! Uztrauc, ka mums pagaidām praktiski nav ātras pārejas uzbrukumā, aizskriet var tikai Rodions Kurucs. Finālā visticamāk spēlēs Latvija pret Brazīliju, pasaules kausa izcīņā mūsu komanda sagrāva brazīliešus, bet šeit atkal spēle sāksies ar rezultātu 0:0 un viss punktu pa punktam būs jāpaveic no jauna.”

Olimpisko spēļu kvalifikācijas turnīrs basketbolā (Rīga).

Grupu turnīrs:

Latvija - Gruzija 83:55

Skatītāju skaits: 10 000

Latvija - Filipīnas 80:89

Skatītāju skaits: 10 000

Pusfināls:

Sestdien, 6. jūlijā, 19.00

Latvija - Kamerūna

Fināls:

Svētdien, 7. jūlijā

Latvija/Kamerūna - Brazīlija/Filipīnas

Ceļazīmi uz Parīzes olimpiskajām spēlēm iegūs tikai kvalifikācijas turnīra uzvarētāja.

Lasāmgabali

Pagājušajā nedēļā Rīga bija nokļuvusi labprātīgā džeza gūstā – te risinājās pēc skaita 24. starptautiskais improvizācijas, džeza un globālās mūzikas festivāls “Rīgas ritmi”. Ārzemnieki tā laikā demonstrēja savu augsto profesionālo meistarību, bet mūsējie – gan to, gan arī savas pēdējā laika novitātes.

Svarīgākais