Pacientes bieži vēlas pārrunāt ar ginekologu jautājumu par piemērotu bezrecepšu medikamentu un uztura bagātinātāju izvēli – kādi vitamīni un minerālvielas vajadzīgi sievietes veselībai. Sieviete ginekologa skatījumā ir viens vesels, tāpēc, vērtējot viņas veselību, uzmanība tiek pievērsta ne tikai «mazam lodziņam apakšstāvā», bet gan visam organismam kopumā – teic ginekoloģe Dace Matule. Ir svarīgi neapjukt plaši reklamēto preparātu klāstā, atcerēties, ka šeit neder princips «jo vairāk – jo labāk», un izvēlēties to, kas patiešām uzlabos pašsajūtu un dzīves kvalitāti.
Savs uzdevums mūsu organismā ir katram vitamīnam, mikroelementam vai aminoskābei, un katrā dzīves posmā vajadzība pēc tiem ir nedaudz atšķirīga. Viena no minerālvielām, kam ir būtiska nozīme sievietes veselībā visa mūža garumā, ir magnijs. Tas nepieciešams gan augošam organismam, gan bērniņu gaidot, gan arī - pienākot menopauzei.
Menopauzes laikā
«Šajā dzīves periodā sievietes ķermenis piedzīvo daudz pārmaiņu, kam bieži pievienojas arī garastāvokļa svārstības, tūska un liekais svars, locītavu un muskuļu problēmas, maksts sausums, bezmiegs. Izmaiņas sievietes organismā saistītas ar olnīcu funkciju izsīkšanu - samazinās dabiskā estrogēna līmenis,» skaidro D. Matule. Pazeminātais sievišķo dzimumhormonu - estrogēnu līmenis un aptaukošanās paaugstina sirds un asinsvadu slimību, kā arī otrā tipa cukura diabēta risku. Tādēļ, lai saglabātu sirds un asinsvadu veselību, normalizētu glikozes vielmaiņu, stiprinātu kaulu sistēmu, sievietēm menopauzē ir lietderīgi uzņemt magnija preparātus, protams, nepiešķirot tiem panacejas lomu. Bieži vien nervozitāti, aizkaitināmību un pat histēriju var izskaidrot ar B6 vitamīna un magnija trūkumu. Menopauzes simptomu profilaksei ārsti iesaka lietot preparātus, kas satur gurķenes ekstraktu, magniju, sojas izoflavonus, zaļās tējas ekstraktu, B grupas vitamīnus, betakarotīnu u. c. Gados vecākām sievietēm nepieciešami multivitamīnu preparāti ar sabalansētu mikroelementu un vitamīnu sastāvu, jo organisms ne vienmēr spēj pilnvērtīgi uzņemt nepieciešamās vielas no uztura. Noteikti nedrīkst aizmirst nepiesātinātās taukskābes un D vitamīnu.
Lai magnijs labāk iedarbotos
Magnija efektīvākie sabiedrotie ir B grupas vitamīni un kalcijs. Darbojoties kopā, paplašinās magnija darbības spektrs. Magnijs un kalcijs noder kaulu, zobu un matu veselībai. Savukārt kopā ar B grupas vitamīniem magnijs rūpējas par galvassāpju un tūsku samazināšanu. Taču jebkuru palīgvielu lietošanai jābūt samērīgai un harmoniskai: vienā nedēļā nevar likvidēt deficītu, kas radies vairāku gadu laikā. Nevajadzētu ņemt piemēru no ASV iedzīvotājiem, kuri jau gadiem lieto neskaitāmus vitamīnus un uztura bagātinātājus, vienmēr pa rokai turot tablešu kārbiņu, kurā katrai dienai paredzēta sava iedaļa ar trim mazākiem nodalījumiem. Pareizas un veselīgas ēšanas kultūru nevar aizstāt ar tabletēm, bet jebkurš bezrecepšu medikaments vai uztura bagātinātājs lietojams ar konkrētu mērķi un tad, kad tas patiešām vajadzīgs.
Noderīgi!
Produkti, kuri satur magniju (pieaugušam cilvēkam dienā vidēji jāuzņem 300-400 mg magnija)
Produkta nosaukums Vidējais magnija saturs (mg) 100 g produkta
Maize 85-90
Graudaugi un graudu produkti 60-240
Auzu pārslas, miežu putraimi ap 100
Pākšaugi 100-250
Rieksti 170-230
Šokolāde 100-300
Vēžveidīgie 30-400
Zivis ap 30
Gaļa ap 70
Žāvēti augļi 60-100
Tumšzaļo lapu salāti 50-60
Vairums dārzeņu 10-40
Ogas, augļi ap 15
Piens ap 15
Biezpiens ap 20