Krievija uzsākusi jaunu hibrīdkara fāzi - šoreiz tas notiek kosmosā. Kremlis apsver iespēju orbītā sākt "kodolieroču sabotāžu", kas varētu kaitēt ASV, Eiropas un “SpaceX” satelītiem, raksta “Forbes”.
"Šī sabotāža ir jo īpaši sarežģīta, jo to nebūs iespējams pierādīt. Maskavai noteikti būs kāds "ticams noliegums"," skaidro kosmosa ieroču eksperte Elēna Grosfelda no “King's College London”.
Saskaņā ar ASV izlūkdienestu datiem, Krievija strādā pie slepena projekta - kodolieroču izvietošanas kosmosā. Viena no iespējām ir kodolsprādziens netālu no Van Allena radiācijas joslas, kas varētu izraisīt satelītu darba pārtraukšanu bez tiešas uguns atklāšanas.
Grosfelda apgalvo, ka šāds scenārijs ir orbitāla versija uzbrukumam, kas tika veikts Pērlhārborai:
"Viens sprādziens, un tūkstošiem satelītu tiek atspējoti. Tas maina spēles noteikumus."
Īpaši neaizsargāti ir “SpaceX” “Starlink” satelīti, kas nodrošina sakarus Ukrainas valdībai, militārpersonām un civiliedzīvotājiem. Krievija jau iepriekš ir uzbrukusi “Starlink” termināļiem uz zemes un vairākkārt draudējusi notriekt uzņēmuma satelītus.
"Maskava investē dažādos pretsatelītu ieročos - raķetēs, lāzeros, kiberuzbrukumos. Taču kodolsprādziens ir šī arsenāla virsotne," piebilst Grosfelda.
Arī NATO ir oficiāli apstiprinājusi, ka Krievija organizē sabotāžas aktus visā Eiropā.
"Maskava cenšas destabilizēt mūsu valstis un sašķelt sabiedrību," sacīja NATO ģenerālsekretārs Marks Rite.
Pēc Grosfeldas teiktā, sabotāža ir bijusi neatņemama Krievijas valsts stratēģijas sastāvdaļa kopš Ļeņina un Staļina laikiem - tagad Kremlis to dara arī kosmosā.
Tomēr, neskatoties uz iepriekšējiem uzbrukumiem, NATO nav spērusi izšķirošus soļus.
"Ne ASV, ne NATO vēl nav reaģējušas uz šiem uzbrukumiem. Tas tikai iedrošina Putinu," uzskata Grosfelda.
Krievija uzskata kosmosu par iespēju atgūt savu lielvaras statusu, pat ja šajā procesā tā iznīcinās arī dažus savus satelītus.
"Runa ir par impērijas atjaunošanu. Runa ir par spēles noteikumu maiņu orbītā uz visiem laikiem," saka Grosfelda.
Jau iepriekš rakstījām par iespējamo karu kosmosā.