BŪVNIECĪBA: Siltumsūkņu uzvaras gājiens

Lielākoties siltumsūkņus izvēlas mājas ar krāsns apkuri © Publicitātes foto

Pēdējā laikā aizvien lielāku popularitāti arī Latvijā iemanto siltumsūkņi, kas, piemēram, Skandināvijā sen nav svešas ierīces. Pie mums šo tehniku pārdod un apkalpo www.silta-maja.lv.

Galvenais izvēlēties

Kas ir siltumsūknis? Tas var paņemt siltumu no zemes, ūdens vai gaisa un samazināt enerģijas patēriņu mājā. Patiesībā siltumsūknis darbojas pēc līdzīga principa kā ledusskapis – ņem enerģiju no ārienes, lai to integrētu iekšējā vidē, ļauj ietaupīt, kā arī nodrošina labākus iekšējā komforta apstākļus.

«Piemēram, sistēmas gaiss–gaiss siltumsūknis ir ierīce, ko cilvēki biežāk pieraduši redzēt kā kondicionieri. Šī ierīce tiek novietota virtuvē, istabā vai kāpņu telpā – tas ir attiecīgs no telpu plānojuma. Ko mēs no tā visa iegūstam? Ierīci, kas strādā un ir perfekti pielāgota mūsu klimatiskajiem apstākļiem. Piemēram, Spānijā vai Portugālē arī tiek tirgotas šādas ierīces, bieži vien pat ar šo pašu nosaukumu, bet šajā gadījumā runājam par ierīcēm, kas rūpnieciski radītas, lai strādātu tieši mūsu klimatiskajos apstākļos,» skaidro Silta-maja.lv speciālists Kristaps Vidzis. Šis uzņēmums saviem klientiem piedāvā vadošo japāņu ražotāju Mitsubishi Electric, Panasonic, arī Toshiba un Daikin tehniku, bet tas varbūt nav tik svarīgi. «Kas potenciālajam pircējam ir svarīgi? Lai ierīce būtu klusa, lai tā ar mazākiem izdevumiem saražotu iespējami vairāk siltuma, kā arī, protams, iekārtas ierīkošanas cena,» skaidro Kristaps. «Ja skatāmies uz zemāku cenu, tad, protams, neizbēgami zaudējam arī ar kvalitāti, taču cilvēkam ir izvēles iespējas, un pie mums jau nu īpaši, jo mums ir vairāki ražotāji. Es uzskatu, ka tā ir mūsu priekšrocība: cilvēks atnāk un parāda savu mājas plānu, pasaka, ko tieši no konkrētās ierīces grib, bet pēc tam mēs izvēlamies klientam piemērotāko risinājumu – lētāko vai klusāko utt., bet galvenais, ka pareizāko. Konsultācija nemaksā neko – pēc tam sagatavojam piedāvājumu, un bumbiņa jau ir jūsu pusē!»

Kā pamata apkures veids

Ja savulaik siltumsūknis bija kā lielāka komforta nodrošinātājs, tad pēdējo mūsu maigo ziemu apstākļos tas jau sāk pildīt pavisam citādu lomu. «Tas var būt kā pamata apkures veids, bet vasarā strādās kā gaisa kondicionētājs – risinājumi ir dažādi, ražotāji ir vairāki. Ja klients atnāk ar savu plānu, vajadzības gadījumā apsekojam objektu klātienē, un tad jau izvēle notiek par labu konkrētajam risinājumam,» skaidro speciālists. «Kādreiz tas bija kā papildu bonuss malkas apkurei, šobrīd siltumsūknis ar savu spēju nodrošināt vajadzīgo temperatūru telpās pie zemām āra gaisa temperatūrām jau kļuvis kā pamata apkures veids. Ar gaiss–gaiss siltumsūkni kā vienīgo pietiek labai apsildei līdz kādiem –15, –20 grādiem āra gaisa temperatūras, bet pēdējos pāris gadus mums nemaz vairāk nav bijis. Piemērs: mūsu klients, viņam mājas platība ir pāri par 80 kvadrātmetriem, apsildās ar vienu gaiss-gaiss siltumsūkni – viņš pēdējos gadus nav krāsni pat kurinājis!» Protams, ļoti svarīga ir mājas siltumizolācija.

«Iespējamais klients ir cilvēks, kuriem mājās ir malkas vai centrālapkure ar čuguna radiatoriem. Gaisa–gaisa situmsūknis var būt kā papildinājums kamīniem, krāsnīm, centrālapkurei, un tas viss ļoti labi sadzīvos. Tādā ziņā, ka tiklīdz sāks kurināt krāsni, tā siltumsūknis aizies gaidīšanas režīmā. Taču, piemēram, naktī, kad temperatūra nokrīt zemāk par uzstādītajiem +21 vai +22 grādiem, siltumsūknis uzreiz ieslēdzas un paveic savu darbu, lai saglabātos vajadzīgā komforta temperatūra. Ko iegūst cilvēks? To, ka visu laiku ir nepieciešamā temperatūra. Arī kaut kur aizbraucot, nav jāuztraucas, ka mājās kaut kas sasals un atbraucot būs komforta temperatūra. Turklāt šobrīd tas viss ir vadāms ar mobilā telefona aplikācijas palīdzību: esat Rīgā, bet māja ir Salacgrīvā vai Ventspilī, un ar telefona palīdzību var redzēt un kontrolēt aktuālo situāciju telpā utt.»

Iekārtas piemērotas arī veikalu, noliktavu, biroju, servisu un citu telpu apsildei un dzesēšanai.

Ātri un efektīgi

Protams, māju plānojumi var būt dažādi, vienā mājā var būt nepieciešami vairāki siltumsūkņi, lai nodrošinātu vienmērīgu temperatūru starp telpām, bet visbiežāk pietiek ar vienu vai divām ierīcēm. «Gaisa–gaisa siltuma sūknis ir ļoti labs risinājums vasarnīcām, jo var nodrošināt nesasalšanas režīmu – +10 grādi. Tas nodrošina ūdens sistēmas neaizsalšanu, bet, braucot uz laukiem, iespējams iepriekš nosūtīt komandu, ka nepieciešami +22 grādi, un aizbraucot tie tur tiešām ir. Bet pārējā laikā, kamēr tur neviena nav, saglabājas +10 grādi, proti, nesasalšanas temperatūra. It kā sīkums, bet sanāk liels ietaupījums,» tā Kristaps Vidzis. Gaiss–gaiss siltumsūkņa montāžas process ir salīdzinoši vienkāršs, visbiežāk aizņem vienu dienu – ātri ierīkojama ierīce, pēc tā ierīkošanas nav jāveic telpu kosmētiskais remonts, turklāt vadāmības process ir tik vienkāršs kā ar televīzijas pulti. Savukārt gaiss–ūdens siltumsūknis ir tehnoloģiski sarežģītāka ierīce, līdz ar to komplicētāks ierīkošanas process.

Jā, bet kā tad ar ekspluatācijas izmaksām? «Par [sistēmas] ierīkošanas izmaksām vislabāk runāt tad, kad klients ir atsūtījis mājas plānu, kā arī iepazinies ar produktu kā tādu un mēs esam izstāstījuši, kas tas tāds ir, un ko ziemā ēd. Otra lieta – atpelnīšanas periods, par to mums ir biežāk uzdotie jautājumi. Ja ar gaiss–ūdens siltumsūkni aizstājam esošu dīzeļa vai propāna/butāna apkuri, tad atpelnīšanās periods ir 3,5 – 5 gadi. kas, protams, atkarīgs no vairākiem faktoriem. Ja ar siltumsūkni aizstājam elektrisko katlu, atpelnīšanās periods ir divi gadi, tas ir pierādījies.»

Ja tā pamatīgāk

Lai gan arī sistēmas gaiss–gaiss siltumsūkņi ir gana efektīvi, iespējama arī raženāka sistēma, proti, gaiss–ūdens siltumsūknis. Tas ņem siltumu no ārpustelpu gaisa, bet novada to uz radiatoriem un siltajām grīdām, līdz ar to iekārta var sagatavot karsto ūdeni, nodrošināt siltumu siltajās grīdās un radiatorus mājas apkurei. «Gaiss–ūdens siltumsūknis jau ir komplicētāks risinājums, kuru iespējams pieslēgt jaunizveidotai un jau esošai apkures sistēmai. Ieteikums – ja būvējat vai pārbūvējat māju un izvēle būs pa labu šādam sūknim, lai tas nāktu komplektā arī ar apsildāmām grīdām. Jo zemāku temperatūru laidīsim sistēmā, jo ekonomiskāks šis sūknis būs ekspluatācijā. Protams, ir svarīga atbilstošu radiatoru esamība mājokļos. Ar gaiss-ūdens siltumsūkni mēs varam sagatavot karsto ūdeni sadzīves lietošanai – ir vajadzīgs atbilstošs boilers,» skaidro Kristaps. «Gaiss-ūdens siltmsūknis var būt kā vienīgais apkures elements mājā un tas ir pilnībā automatizēts,» norāda Kristaps Vidzis. Rezumējot – vienkārši, efektīvi un noderīgi.



Svarīgākais