Dažu nedēļu laikā seši bērni iedzēruši etiķa esenci un dažāda veida sadzīves ķīmiju

Bērnu slimnīcā pēdējo pāris nedēļu laikā nonākuši seši bērni vecumā no septiņiem mēnešiem līdz divarpus gadiem, kuri iedzēruši etiķa esenci, atkaļķošanas līdzekli vai kādu citu sadzīves ķīmiju.

Tā ziņo Bērnu klīniskās universitātes slimnīcas (BKUS) pārstāve Romēna Namniece.

Slimnīcas pieredze liecina, ka visbiežāk barības vada ķīmiskos apdegumus gūst vienu līdz trīs gadus veci bērni, visbiežāk mājās. Tas nozīmē, ka bieži vien vecāki mājās nenodrošina bērniem drošu vidi - bīstamas ķīmiskas vielas tiek turētas bērniem viegli pieejamās vietās.

Barības vada ķīmisku apdegumu rezultātā bērniem bieži vien ir sabojāta turpmākās dzīves kvalitāte, uzsver slimnīcas pārstāve.

70% etiķa esenci plaši izmanto marinādes pagatavošanai un ilgu laiku tirdzniecībā bija pieejama kā parasts pārtikas produkts. Pēc vairāku gadu diskusijām, kurās savu redzējumu un ārstēšanas pieredzi uzsvēruši arī BKUS mediķi, kopš 2010.gada 1.janvāra 70% etiķa esenci pārtikas veikalos vairs nevar iegādāties. Taču cilvēki turpina to iegādāties ārpus Latvijas vai izmanto iepriekš veidotos etiķa esences krājumus, turpina marinēt gurķus pēc ierastās metodes, vienlaikus apdraudot bērnu veselību.

Tāpat mazi bērni bieži gūst ķīmiskus apdegumus, norijot sadzīvē lietojamus līdzekļus - veļas pulveri, trauku mazgājamos līdzekļus, kas parasti rada mutes un rīkles gļotādas kairinājumu, kā arī sārmu radītie apdegumi, piemēram, ar cauruļu tīrīšanas līdzekli, kas rada smagus, neatgriezeniskus barības vada bojājumus. Vēl pie biežākajiem aģentiem jāmin degmaisījumi, kālija permanganāts, acetons un briljantzaļā spirta šķīdums.

Bērnu slimnīcas mediķi atkārtoti aicina vecākus visa veida sadzīves ķīmiju, etiķa esenci, medikamentus un citas vielas novietot drošā, stabilā un bērniem nepieejamā vietā. Ja tomēr noticis nelaimes gadījums, nekavējoties jāsazinās ar ārstu, sekmīga ārstēšana būs iespējama, ja mediķim zināma precīza informācija par konkrēto ķīmisko maisījumu, tādēļ nepieciešams ārstniecības personai uzrādīt konkrēto produktu un tā iepakojumu.

Svarīgākais