Ārsti: Bailes pazaudēt darbu ir viens no psiholoģiska noguruma cēloņiem

Bailes pazaudēt darbu patlaban ir viens no psiholoģiskā noguruma cēloņiem, uzskata ārsti.

Speciālisti norāda, ka psiholoģiska noguruma cēloņi visbiežāk saistāmi ar pārpūli darbā, stresu, kas saistīts ar bailēm darbu pazaudēt, vai arī jau zaudēta darba gadījumā, bailes, vai spēs atrast jaunu darbu, atbildības sajūta, kā uzturēt ģimeni šajā sarežģītajā ekonomiskajā situācijā, un trauksme, kā arī neziņa par nākotni.

"Nebūtu pareizi domāt, ka tikai pavasarī var uznākt neparasts nogurums. Pavasarī vairāk izjūtama disonanse starp notiekošo dabā un pašu cilvēku. Nedaudz, protams, ietekmē tumsas radītais izsīkums un depresija, kura vairāk ir novērojama ziemā, tomēr fiziska noguruma cēloņi visbiežāk saistāmi ar garām darba stundām, nepietiekamu miega un atpūtas periodu, arī ar nepietiekamu uzturu vai kādu nepamanītu slimību," skaidro veselības klīnikas internists Edmunds Jansons.

Savukārt psihoterapeite Aina Poiša stāsta, ka, pēc viņas novērojumiem, liela daļa pacientu atzīst, ka visbiežāk psiholoģiskas dabas noguruma rezultātā viņiem zūd perspektīvas sajūta, grūti koncentrēties uz mērķi, bieži šim psiholoģiskajam nogurumam kā piedeva līdzi nāk arī reāls fizisks nespēks, bezmiegs, ātri iestājas nogurums pie jebkādas fiziskās slodzes. Tas atstāj ietekmi arī uz cilvēka izskatu, skatoties spogulī, rodas sajūta, ka esi novecojis, sejas vaibstos nav vitalitātes, tie šķiet apdzisuši.

Liela noguruma cēlonis var būt mazasinība, kas biežāk skar sievietes, retāk - vīriešus. Šādā gadījumā nevajadzētu vilcināties, bet laikus doties pie ārsta. Ja normāls miegs un brīvdienas atgriež spēkus, tad vienkārši ir bijusi smaga nedēļa un uztraukumam nav iemesla.

Speciālisti uzsver, ka fiziska noguruma māktajiem nekas nepalīdz labāk par kārtīgu izgulēšanos. Lai atjaunotu enerģiju un mazinātu nogurumu, organismam nepieciešami B grupas vitamīni, C vitamīns, selēns un magnijs to uzņemšanai. Noguruša cilvēka ēdienkartē vēlams iekļaut papriku, tomātus, burkānus, bietes un ķirbi. Savukārt enerģiju nogurušam organismam dos diedzēti graudi un citrusaugļi.

Lai organismu atbrīvotu no iekrātām šlakvielām, speciālisti iesaka lietot 1,5-2 litrus šķidruma dienā, izvēloties minerālūdeni, augļu sulas, zaļo tēju. Nebūtu vēlams aizrauties ar enerģijas dzērieniem, jo tie nedod jaunus spēkus, bet vēl vairāk izsmeļ enerģiju!

Psiholoģiska noguruma mazināšanai lieliski palīdzēs kvalitatīva, aktīva atpūta - tās var būt pastaigas svaigā gaisā, slēpošana, makšķerēšana vai dejošana, jebkāda veida izraušanās no ierastās vides un rutīnas.

Svarīgākais