Šonedēļ Pilsoniskās savienības seja pašvaldību vēlēšanās un Rīgas domes deputāts Ģirts Valdis Kristovskis LTV raidījumā Jauna nedēļa paziņoja, ka darbs Rīgas domē nav viņa pamatdarbavieta, bet tikai hobijs.
Neatkarīgās aptaujātie eksperti, pašvaldību vadītāji un reģionālās attīstības un pašvaldību lietu ministrs šādus Ģ. V. Kristovska izteikumus vērtē kā bezatbildīgus un negatīvi vērtē šādu politiķa izpratni par vēlētas amatpersonas sūtību.
Reģionālās attīstības un pašvaldību lietu ministram Edgaram Zalānam (TP) radusies sajūta, ka Rīgas domes deputāts Ģ. V. Kristovskis, iespējams, neizprot atšķirību starp sabiedrisku pienākumu jeb darbošanos sabiedrības labā un vaļasprieku. "Līdz ar to arī rodas jautājums, vai tie rīdzinieki, kas nesenajās pašvaldību vēlēšanās atdeva balsis par Kristovska kungu, balsoja par viņa vaļasprieku?" retoriski vaicā E. Zalāns.
Latvijas Pašvaldību savienības vecākais padomnieks Māris Pūķis norāda, ka hobijs ir privāta lieta. Taču politiķim privātās dzīves neaizskaramība tiek garantēta daudz mazākā mērā nekā citām personām. "Likuma par hobijiem nav. Hobijs attiecas uz privāto, nevis publisko dzīvi. No lietderības viedokļa būtu labāk, ja cilvēkiem patiktu darbs, ko viņi dara. Slikti, ja kāds deputāta pienākumus pilda kā katorgu. Šāds politiķis demokrātiskai sabiedrībai ir pat bīstams," Neatkarīgajai komentē Latvijas Universitātes docents M. Pūķis.
Viņš skaidro, ka vēlētāji var izraudzīties deputāta kandidātu pēc patikas. "Ir vēlētāji, kuri izvēlas kandidātus, kuriem darbs politikā patīk. Ir vēlētāji, kuri izvēlas kandidātus, kuri darbu politikā uztver kā ciešanas. Ja deputāts rada vēlētājam ilūziju, ka viņš ir labs kalps, viņu ievēlē atkal," ir pārliecināts M. Pūķis.
Pašvaldību lietu ministrs E. Zalāns uzskata, ka šāda galvaspilsētas domes deputāta nostāja ir nenopietna. Arī citu Latvijas pilsētu pašvaldību vadītāji domā, ka domes deputāta pienākumu pildīšana nav nekāda izklaide, bet gan nopietns un atbildīgs darbs.
"Uzskatu, ka godprātīga un atbildīga deputāta darbs nav pielīdzināms hobijam. Demokrātiskā sabiedrībā, kādā mēs dzīvojam, vēlētāji atdod savu balsi par tiem, ko uzskata par labākiem savu interešu aizstāvjiem, uz četriem gadiem un paļaujas, ka viņi strādās sabiedrības labā. Katra paša izvēle ir kļūt par deputātu vai ne. Taču jau kandidējot jāapzinās, ka deputāta pienākumi un atbildība nav viegla. Arī tiekot ievēlētam, vienalga, vai strādājot pozīcijā vai opozīcijā, nedrīkst aizmirst, ka mandāts ir dots no sabiedrības un vēlētājiem un ka nedrīkst maldināt tos," ir pārliecināts Valmieras domes priekšsēdētājs Inesis Boķis (TP).
Tam pievienojas arī Liepājas domes priekšsēdētājs Uldis Sesks (Liepājas partija), kurš deputātu vai priekšsēdētāja pienākumu un uzdevumu veikšanu nespēj iedomāties hobija līmenī. "Esmu prasīgs pret sevi un arī pret saviem kolēģiem. Darbs pašvaldībā uzliek dubultu vai pat trīskāršu atbildību – atbildība pret liepājniekiem un pilsētu, valdības lēmumu ietekme uz pilsētas attīstības plāniem, ikdienas darba organizācija un nodrošināšana," skaidro U. Sesks.
Savukārt Jelgavas pilsētas domes priekšsēdētājs Andris Rāviņš (ZZS) uzsver, ka deputāta pienākumu pildīšana ir smags darbs un deputāts par paveikto ir atbildīgs savas pilsētas iedzīvotājiem. Arī Jūrmalas domes priekšsēdētājs Raimonds Munkevics (Jūrmala – mūsu mājas) ir saskāries ar deputātiem, kuri darbu uztver kā izklaidi. "Domes deputāta, jo sevišķi domes vadītāja, amats ir atbildīgs, sarežģīts un smags darbs, ko atšķirībā no hobija nevar darīt, kad gribas, un nedarīt, kad negribas. Attieksme pret deputātu pienākumu pildīšanu ir atkarīga no katra personīgi. Domāju, ka arī Jūrmalas pilsētas domē bez grūtībām varētu sameklēt deputātus kas savus pienākumus uztver kā šovu cirkā, ko spiesti apmaksāt iedzīvotāji ar saviem nodokļiem," uzskata R. Munkevics.