Ūdens līmenis upēs Austrumlatvijā turpina celties; dažviet pārsniedz pavasara palu līmeni

© Ekrānšāviņš/@LVceli/Twitter

2.lapa

Rēzeknē un Ošā ūdens līmenis patlaban sasniedzis atzīmi, kāda augusta mēnesī piedzīvota pirmo reizi novērojumu vēsturē, liecina Latvijas Vides, ģeoloģijas un meteoroloģijas centra apkopotie dati.

Rēzeknes upē mērījumi tiek veikti kopš 1925.gada Griškānu pagastā - augšpus pilsētas. Sestdienas priekšpusdienā ūdens līmenis šajā vietā sasniedzis 2,41 metru virs novērojumu stacijas nulles punkta, un tas tikai par 40 centimetriem atpaliek no pēdējo gadu lielāko pavasara palu maksimālās atzīmes.

Rēzeknes upe iztek no Rāznas ezera un ietek Lubānā. Gan upes izteka, gan lejtece tek regulēta ar slūžām, dambjiem un kanāliem.

Oša jeb Ūša ir Dubnas labā krasta pieteka Preiļu, Viļānu, Riebiņu un Līvānu novadā. Novērojumu stacija "Kūlenieki" izvietota pie Rudzātiem, Līvānu novadā. Mērījumi šajā vietā tiek veikti kopš 1969.gada. Ūdens līmenis sestdienas priekšpusdienā sasniedzis 3,08 metrus virs stacijas nulles punkta. Pēdējo gadu augstākais ūdens līmenis Ošā reģistrēts 2010.gada 24.martā - 3,81 metrs.

Hidroloģiskie novērojumi Latgalē tiek veikti Daugavā un tās pietekās Indricā, Laucesā un Dubnā, Dubnas pietekā Ošā, kā arī Rēzeknes upē un Zilupes upē.

Pēdējās dienās Latgalē pārplūdušas daudzas upes, kurās nav hidroloģisko novērojumu staciju, tāpēc šīs nedēļas plūdus nav iespējams salīdzināt ar situāciju citos gados. Dažos novados vietējie iedzīvotāji šos plūdus nodēvējuši par gadsimta plūdiem.

Hidrologi prognozē, ka Daugavas baseina upēs ūdens līmeņa paaugstināšanās intensitāte samazināsies, tomēr saglabāsies augsts ūdens līmenis. Gaidāms, ka ūdens līmenis lēnām pazemināsies nākamās nedēļas pirmajās dienās.

Jau ziņots, ka 32 stundu laikā 23. un 24.augustā nokrišņu daudzums Rēzeknes meteoroloģiskajā stacijā sasniedza 159 milimetrus jeb 229% no mēneša normas un aptuveni ceturto daļu no visa gada normas. Tik liels nokrišņu daudzums tik īsā laika periodā šajā reģionā reģistrēts pirmo reizi vēsturē.

Svarīgākais