Beigsies parakstu vākšana, CVK parakstījušos skaitu par krievu valodu apkopos līdz Ziemassvētkiem

Nākamajā nedēļā, 30.novembrī, beigsies parakstu vākšana Satversmes grozījumu ierosināšanai par valsts valodas statusa piešķiršanu arī krievu valodai, kas ilga mēnesi.

Centrālās vēlēšanu komisijas (CVK) vadītājs Arnis Cimdars aģentūrai BNS prognozēja, ka parakstu pārbaude ilgs vairākas nedēļas un ap Ziemassvētkiem būs zināms, cik daudz cilvēku būs atbalstījuši Satversmes grozījumu ierosināšanu par oficiālu divvalodību.

"Sākumā būs zināms aptuvens skaits, cik ir aizpildītas ailes, bet daudzi ir parakstījušies arī pirmajā parakstu vākšanas reizē, jāpārbauda, vai viņi nav parakstījušies divas reizes, kā arī vai nav parakstījušies nepilsoņi," norādīja Cimdars.

Ja parakstu skaits būs pietiekams, Satversmes grozījumi tiks nosūtīti Valsts prezidentam Andrim Bērziņam iesniegšanai parlamentā.

Jau ziņots, ka triju nedēļu laikā Satversmes grozījumus bija atbalstījuši 78 279 cilvēki. Salīdzinoši pirmajā parakstu vākšanas nedēļā parakstījās 11 581, bet divu nedēļu laikā par Satversmes grozījumiem bija parakstījušies 39 258 cilvēki.

Šim skaitlim vēl jāpieskaita 12 533 vēlētāju paraksti, kas savākti pirmajā kārtā.

Likumprojekts tiks iesniegts Saeimā, ja parakstu vākšanā to atbalstīs vismaz 154 379 vēlētāji. Ja parlaments likumprojektu grozīs vai noraidīs, par grozījumiem Satversmē notiks referendums. Lai Satversmes grozījumi stātos spēkā, referendumā par tiem ir jānobalso vismaz pusei no visiem Latvijas balsstiesīgajiem iedzīvotājiem – 771 350 pilsoņiem.

Parakstu vākšanai nodotais likumprojekts paredz grozīt Satversmes 4., 18., 21., 101. un 104.pantu, iekļaujot tajā nosacījumu par krievu valodu kā otru valsts valodu. Satversmes grozījumus izstrādājusi biedrība "Dzimtā valoda".

Latvijā

Ārstu biedrības nosodītais Edgars Mednis, kuram ir ne tikai homeopāta, bet arī pediatra sertifikāts, ar profesijai neatbilstošiem izteikumiem dalījies jau agrāk, pirms Bērnu klīniskās universitātes slimnīcas nomelnošanas saistībā ar difterijas gadījumiem. Iepriekš Ārstu biedrība bezdarbībā vien plātīja rokas, bet šoreiz izskanējis vismaz skaidrs nosodījums. Taču joprojām nemainīgi Mednis var praktizēt kā sertificēts, proti, valsts atzīts ārsts, ziņo "De facto".