Nacionālās apvienības ""Visu Latvijai!"–"Tēvzemei un Brīvībai"/LNNK" līderi Raivis Dzintars un Imants Parādnieks vērsušies tiesā pret tieslietu ministru un iekšlietu ministra pienākumu izpildītāju Aigaru Štokenbergu ("Vienotība") par nepatiesu, godu un cieņu aizskarošu ziņu izteikšanu.
Štokenbergam tiek prasīts ne tikai atsaukt 23.jūlija "Sestdienā" un portālā "diena.lv" publicētās ziņas par "Visu Latvijai!" un tās biedriem, bet arī kompensācija 10 tūkstošu latu apmērā un tiesāšanās izdevumu piedzīšana no ministra pārstāvētās partijas, aģentūru BNS informēja Parādnieks.
Prasība iesniegta Rīgas Centra rajona tiesā.
Prasības pieteikumā norādīts, ka partijas pārstāvji par nepatiesām un godu un cieņu aizskarošām uzskata divas epizodes no "Sestdienā" publicētās Štokenberga intervijas.
Pirmā epizode ir par Štokenberga intervijas laikā pausto izteikumu par Nacionālās apvienības Saeimas deputātiem kā ekstrēmistiem.
"Vadoties no Štokenberga teiktā, "Visu Latvijai!" pārstāvji secina, ka, pēc tieslietu ministra domām, "Visu Latvijai!" piekopj ekstrēmismu, proti, galējus uzskatus un līdzekļus savu politisko mērķu sasniegšanai, savukārt Nacionālās apvienības biedri – Saeimā ievēlētie deputāti – ir ekstrēmisti, proti, cilvēki ar galējiem politiskiem uzskatiem, kas atzīst galējus uzskatus savus politisko mērķu sasniegšanai," norāda atlaistās Saeimas deputāti.
Viņi uzsver, ka, pēc "Visu Latvijai!" uzskata, šie izteikumi ir atzīstami par nepatiesiem un godu un cieņu aizskarošiem, jo gan partija "Visu Latvijai!", gan Nacionālā apvienība kopš to dibināšanas brīža ir darbojušās stingri likuma ietvaros, to politiskie mērķi ir vispārzināmi un publiski pieejami un tie nav atzīstami par ekstrēmiem, tāpat kā par ekstrēmiem nav atzīstami līdzekļi šo izvirzīto mērķu sasniegšanai.
"Neviena no atbildētāja pieminētajām personām nekad nav paudusi ekstrēmus uzskatus, ko apliecina fakts, ka tiesībsargājošās iestādes nekad pret minētajām personām nav vērsušās par šādu izteikumu vai citu darbību veikšanu," pausts prasības pieteikumā.
Otrā epizode ir par Štokenberga izteikumiem saistībā ar šaudīšanos pie Arta Pabrika mājas pirms dažiem gadiem. "No šiem izteikumiem izriet, ka ir fakti jeb ziņas (liecības, pierādījumi), ka "Visu Latvijai!" biedri pie Arta Pabrika dzīvesvietas ir lietojusi šaujamieročus, tāpēc "Visu Latvijai!" darbība ir uzskatāma par ekstrēmismu un attiecīgi tās biedri par ekstrēmistiem. Faktiski atbildētājs apgalvo, ka "Visu Latvijai!" ir izdarījusi smagu noziedzīgu nodarījumu," min prasības pieteicēji, uzsverot, ka viņu pārstāvētā partija šos izteikumus uzskata par klaji apmelojošiem un tāpēc tās un tās biedru godu un cieņu sevišķi smagi aizskarošiem.
Prasības pieteikumā secināts, ka, "ņemot vērā visus iepriekš minētos atbildētāja izteikumus gan katru atsevišķi, gan visus kopā to savstarpējā kopsakarībā, secināms, ka atbildētājs par "Visu Latvijai!" un tās biedriem ir paudis nepatiesas un godu un cieņu aizskarošas ziņas, atbilstoši kurām "Visu Latvijai!" un tās biedru darbība ir raksturojama kā ekstrēmisms, proti, galēju uzskatu un līdzekļu izmantošana savā politiskajā darbībā, kas izpaužas kā šaujamieroču nelikumīga lietošana un ekstrēmu uzskatu paušana".
Līdz ar to prasītājs uzskata, ka atbilstoši Civillikuma normām "Visu Latvijai!" ir likumiskas tiesības prasīt tiesas ceļā atsaukt prasībā minētās ziņas. Tāpat prasītājs norāda, ka atbilstoši Civillikumam, ja kāds prettiesiski aizskar godu un cieņu, viņam jāmaksā arī mantiska kompensācija. Konkrētajā gadījumā prasītājs uzskata, ka atbilstoša atlīdzība būtu desmit tūkstoši latu, tomēr atbilstoši likumam kompensācijas apmēru noteiks tiesa.
Jau vēstīts, ka ceturtdien desmit Nacionālās apvienības un "Saskaņas centra" atlaistās Saeimas deputāti iesniedza lūgumu Valsts prezidentam Andrim Bērziņam par Saeimas ārkārtas sēdes sasaukšanu, lai izskatītu jautājumu par neuzticības izteikšanu tieslietu ministram un iekšlietu ministra pienākumu izpildītājam Aigaram Štokenbergam ("Vienotība").
Valsts prezidents Bērziņš deputātu iesniegumu sola izvērtēt līdz pirmdienas plkst.14, "ņemot vērā visus aspektus", aģentūru BNS informēja prezidenta preses sekretāre Līga Krapāne. Viņa arī uzsvēra, ka šonedēļ prezidenta lēmums vēl zināms nebūs.
Prezidentam iesniegto aicinājumu parakstījuši deputāti Imants Parādnieks, Raivis Dzintars, Einārs Cilinskis, Jānis Dombrava, Inese Laizāne, Dzintars Rasnačs no Nacionālās apvienības ""Visu Latvijai!"–"Tēvzemei un Brīvībai"/LNNK", kā arī Ivans Klementjevs, Ivans Ribakovs, Aleksejs Burunovs un Viktors Jakovļevs no apvienības "Saskaņas centrs".
Šādu lūgumu demisijas iesniedzēji pamato ar to – lai arī Štokenbergs ir aktīvi centies sevi parādīt kā tiesiskuma aizstāvi un uzsvērt godīgas un caurredzamas uzņēmējdarbības lielo nozīmi tautsaimniecības attīstībā, atklātībā ir nākuši fakti, kas liek apšaubīt paša Štokenberga rīcības tiesiskumu un ētiskumu. Līdz ar to deputāti saskata dubultmorāli ministra darbībā.