FM neplāno paaugstināt akcīzes nodokli degvielai

© Scanpix

Finanšu ministrija (FM) neplāno paaugstināt akcīzes nodokli degvielai, aģentūrai LETA atzina FM pārstāvis Aleksis Jarockis.

LETA jau rakstīja, ka AS "Swedbank" vecākās ekonomistes Latvijā Lijas Strašunas ieskatā valsts budžeta ieņēmumu paaugstināšanai varētu pat būt diskusijas par kādu mazāku nodokļu palielināšanu, piemēram, akcīzes nodokļa palielināšanu. Ekonomiste pieļāva, ka varētu parādīties runas par akcīzes nodokļa paaugstināšanu degvielai. Igaunijā pašlaik par to tiek spriests. Turklāt patlaban naftas cenas ir zemas, atzīmēja analītiķe.

Savukārt Jarockis uzsvēra, ka patlaban FM neplāno paaugstināt akcīzes nodokli degvielai.

Viņš piebilda, ka FM turpina darbu pie akcīzes nodokļa pārskatīšanas un paaugstināšanas alkoholiskajiem dzērieniem.

Jau ziņots, ka Finanšu ministrijā ir izveidota starpinstitūciju darba grupa, lai izvērtētu nepieciešamību grozīt normatīvos aktus, paredzot alkoholisko dzērienu optimālu akcīzes likmi, samērojot valsts fiskālos un veselības aizsardzības mērķus, lai īstenotu "Alkoholisko dzērienu patēriņa mazināšanas un alkoholisma ierobežošanas rīcības plānu 2012.-2014.gadam". Šajā darba grupā pašlaik tiek pārskatītas akcīzes nodokļa likmes visiem alkoholisko dzērienu veidiem, tostarp arī vīniem un raudzētiem dzērieniem. Plānots, ka šā gada pirmajā pusē darba grupa rezultātus iesniegs informatīvajā ziņojumā izskatīšanai valdībā.

Valdošās koalīcijas partijas konceptuāli vienojušās par akcīzes nodokļa likmes paaugstināšanu alkoholiskajiem dzērieniem no šā gada 1.jūlija. Ministru prezidente Laimdota Straujuma (V) sacīja, ka šis priekšlikums saskaņots ar nozari, kā arī darba grupā un starp Finanšu un Ekonomikas ministriju. Tāpat tas saskaņots arī koalīcijas padomes sēdē.

Vienošanās paredz, ka akcīzes nodoklis vīnam varētu pieaugt par 9,3%, raudzētiem dzērieniem ar spirta saturu virs 6% un raudzētiem dzirkstošiem dzērieniem ar spirta saturu līdz 6% - arī par 9,3%, bet dzērieniem ar spirta saturu līdz 6%, kas nav dzirkstošie raudzētie dzērieni, akcīzes nodokļa likme varētu samazināties par 45,3%.

Akcīzes nodoklis alum varētu tikt palielināts par 22,6%, starpproduktiem atkarībā no spirta satura akcīzes nodoklis varētu pieaugt par 9,3% un 10,4%, bet spirtam un pārējiem alkoholiskajiem dzērieniem - par 1,7%.

Pašlaik spēkā esošā akcīzes nodokļa likme vīnam ir 64,03 eiro par 100 litriem, bet pēc 1.jūlija tā varētu palielināties līdz 70 eiro, tāpat no 64,03 eiro līdz 70 eiro varētu pieaugt akcīzes nodoklis arī raudzētiem dzērieniem ar spirta saturu virs 6% un raudzētiem dzirkstošiem dzērieniem ar spirta saturu līdz 6%. Savukārt raudzētiem dzērieniem, kas nav dzirkstošie un ir ar spirta saturu līdz 6%, akcīzes nodoklis varētu samazināties no 64,03 eiro par 100 litriem līdz 35 eiro.

Savukārt akcīzes nodoklis alum varētu pieaugt no 3,1 eiro par 100 litriem līdz 3,8 eiro, starpproduktiem ar spirta saturu līdz 15% - no 64,03 eiro līdz 70 eiro, bet starpproduktiem ar lielāku spirta saturu - no 99,6 eiro līdz 110 eiro. Savukārt akcīzes nodoklis spirtam un pārējiem alkoholiskajiem dzērieniem varētu tikt palielināts no 1337,5 eiro par 100 litriem līdz 1360 eiro.

Akcīzes nodokļa likmes alkoholam varētu palielināt arī 2016.gada 1.aprīlī un 2017.gada 1.aprīlī. Piemēram, akcīzes nodoklis alum 2016.gadā varētu tikt palielināts vēl par 10,5%, bet 2017.gadā - vēl par 4,8%, līdz tas sasniedz 4,4 eiro par 100 litriem, bet akcīzes nodokli vīnam plāno palielināt par 5,7% 2016.gadā, kā arī par 5,4% 2017.gadā.

Tiek prognozēts, ka šogad šo izmaiņu ietekme uz budžetu varētu būt papildu 3,3 miljoni eiro, 2016.gadā - 9,39 miljoni eiro, bet 2017.gadā - 10,22 miljoni eiro.