Rīgā uzdarbojas mētelīša virinātājs

Rīgas Pašvaldības policija pērnajā nedēļā Ziedoņdārzā aizturēja vīrieti, kurš, slapstoties pa krūmiem, garāmgājējiem izrādīja savu vīrišķo mantību. Policija tautā dēvēto mētelīša virinātāju aizturēja un konfiscēja viņam elektrošoku.

Valsts policijas preses pārstāvis Aigars Bērziņš atklāj, ka par dzimumorgānu publisku izrādīšanu ierosināta izmeklēšana, taču konkrēta apsūdzība vēl nav zināma. Ko vīrietis darījis ar elektrošoku, policija neskaidro.

Tautas valodā sauktie virinātāji ir cilvēki ar ekshibicionisma izpausmi. Psihologi to kvalificē kā seksuālās uzvedības traucējumus, novirzi no normas, stāsta psiholoģe Ieva Melbārde. Šiem cilvēkiem ir tieksme demonstrēt ereģētu locekli svešu cilvēku klātbūtnē – gan atpūtas vietās, gan mācību vietu tuvumā. Parasti ar savu orgānu izrādīšanu nodarbojas vīrieši, policijā neatceras nevienu gadījumu, kad šādas darbības būtu veikusi sieviete. Ja dzimumorgānus izrāda pieaugušajiem, šādu rīcību uzskata par huligānismu. Ja to dara nepilngadīgo klātbūtnē, piemēro citu pantu – par pavešanu netiklībā.

Medicīnas studente Laura Aristova ar virinātājiem sastapusies vairākkārt, un viņu falliskie izlēcieni vairs nesatrauc: "Šovasar sasniedzu rekordu – sauļojos jūrmalā un vienā dienā trīs gabali nāca kāpās savu mantību izrādīt. No pieredzes secinu, ka viņiem nepatīk, ja par viņiem izņirgājas, un to es parasti daru pēc pilnas programmas. Saku, lai iet meklēt darbu, lai savalda savu mantību!" stāsta Laura. Viņu reiz Kronvalda parkā pārsteidzis virinātājs uz velosipēda: "Teicu, ka izpūtīšu piparu gāzi viņa mantībā, un tad viņš aizbrauca. Atceros, ka vidusskolas laikā viens bija ielīdis krūmos un stāvēja ar nolaistām biksēm. Sāku smieties, un viņš aizmuka.

***

UZZIŅAI

Kā aizsargāt sevi no virinātāja?

- Pats galvenais – neskatīties uz viņu, neizrādīt bailes vai citas emocijas un neuzsākt sarunu.

- Vecākiem būtu jāsagatavo savi bērni, izstāstot, ka ir tādi tipi, kuri publiski izrāda savu mantību.

- Ja virinātājs manīts skolas tuvumā, par to jāziņo policijai, skolotājiem vai vecākiem.

- Nepieciešamības gadījumā jāmeklē palīdzība pie apkārtējiem cilvēkiem.

Latvijā

Latvijā gadā ir 12 papildu brīvdienas (Lieldienās, Jāņos, Latvijas Republikas Neatkarības atjaunošanas dienā, Latvijas Republikas Proklamēšanas dienā, Darba svētkos, Ziemassvētkos un Jaungadā). Lielākā daļa cilvēku, izņemot darbaholiķus, labprāt iegūtu vēl pāris papildu brīvdienas, piemēram, Lāčplēša dienu un 15. augustu. Arī darba nedēļa varētu būt īsāka. Ekonomisti gan krata pirkstu – papildu brīvdienas Latvijai izmaksājot dārgi.

Svarīgākais