Rīgas Ekonomiskas augstskola mainīs juridisko statusu

Šodien, 25.maijā, valdība atbalstīja Izglītības un zinātnes ministrijas (IZM) sadarbībā ar Latvijas Universitāti (LU) un Stokholmas Ekonomikas augstskolu izstrādāto likumprojektu „Grozījumi likumā „Par Rīgas Ekonomikas augstskolu””.

Grozījumi nepieciešami, lai nodrošinātu arī turpmāku REA darbības iekļaušanos kopējā Latvijas augstākās izglītības sistēmā un lai tās juridiskais statuss būtu noteikts atbilstoši Latvijas Republikas Komerclikumam.

REA izveidota saskaņā ar līgumu, kuru 1993.gada 30.jūnijā noslēdza Latvijas Republikas valdība IZM personā un Stokholmas Ekonomikas augstskola Zviedrijas valdības pilnvarojumā. Līgumā noteikts, ka REA dos ieguldījumu augstākās izglītības attīstībā ekonomikas jomā gan Latvijā, gan Lietuvā, gan Igaunijā.

Speciāla likuma – „Par Rīgas Ekonomikas augstskolu”, pieņemšana par REA 1995.gadā bija nepieciešama, lai līdz Augstskolu likuma spēkā stāšanās brīdim nodrošinātu REA darbības likumību, ņemot vērā atšķirības starp REA un citām Latvijas augstskolām akadēmiskā darba un augstskolas pārvaldes organizēšanā. Atbilstoši likumam „Par Rīgas Ekonomikas augstskolu”, studijas REA notiek angļu valodā un tajā tiek uzņemti studenti no visām Baltijas valstīm.

REA juridiskais statuss kopš dibināšanas ir bezpeļņas sabiedrība ar ierobežotu atbildību (SIA), bet kopš Komerclikuma spēkā stāšanās 2005.gadā struktūras, kurām bija šāds juridiskais statuss, ir veikušas pārreģistrāciju, izvēloties statusu „SIA” vai „nodibinājums”.

Šodien valdībā apstiprinātais likumprojekts „Grozījumi likumā „Par Rīgas Ekonomikas augstskolu” paredz likumā iekļaut IZM sarunās ar Stokholmas Ekonomikas skolu jau panāktās vienošanās par REA turpmāko darbību - REA juridiskā statusa maiņu uz sabiedrību ar ierobežotu atbildību, maksimāli integrētu REA darbību kopējā Latvijas augstākās izglītības sistēmā, vienlaikus saglabājot konkurētspējīgu un starptautiski pievilcīgu augstākās izglītības piedāvājumu Latvijā. Sarunās arī panākta vienošanās nodot bez atlīdzības atvasinātas publiskas personas - LU īpašumā Latvijas valstij piederošās kapitāla daļas (49 daļas no 100), kuras LU var ieguldīt nodibinājumā, ievērojot 2002.gada līgumā par REA turpmāko darbību paredzēto. Izpildot augstskolas dibināšanas līgumā Latvijas valstij noteiktās saistības, LU īpašumā bez atlīdzības plānots nodot arī valsts nekustamo īpašumu – zemesgabalu Strēlnieku ielā 4a, Rīgā, ar mērķi ieguldīt to REA pamatkapitālā.

Sarunu rezultātus, kas paredz arī pušu atbildību un pienākumus, tai skaitā arī finanšu saistības un apņemšanās turpmākajiem pieciem gadiem, ietvers trīspusējā saprašanās memorandā, kuru plānots parakstīt IZM, Stokholmas Ekonomikas augstskolai un LU. Saprašanās memoranda saturu IZM atspoguļos informatīvajā ziņojumā, kuru iesniegs izskatīšanai Ministru kabinetā, tiklīdz būs panākta vienošanās par visiem saprašanās memoranda pantiem.

Līdz šim REA ekonomikas un uzņēmējdarbības bakalaura studiju programmu absolvējuši apmēram 1600 studentu, no kuriem ap 65 % ir Latvijas pilsoņi un pastāvīgie iedzīvotāji, 25% Lietuvas un 10% Igaunijas iedzīvotāju. REA finansēšana ir īstenota īpašos Zviedrijas parlamenta un valdības lēmumos un Latvijas valdības apstiprinātos starptautiskajos līgumos noteiktos finansējuma piešķīrumos, tāpēc līdz 2008./2009.akadēmiskajam gadam studijas REA bija bez maksas visu Baltijas valstu studentiem. Kopš 2008./2009. akadēmiskā gada ieviesta maksa par studijām REA ekonomikas un uzņēmējdarbības vadības bakalaura studiju programmā, lai daļēji segtu studiju programmas izmaksas.

Šodien valdībā apstiprinātais likumprojekts „Grozījumi likumā „Par Rīgas Ekonomikas augstskolu”” tiks virzīts apstiprināšanai Saeimā.

Latvijā

Šobrīd norit balsošana par titulu "Gada Eiropas cilvēks Latvijā". Par titulu sacenšas trīs cilvēki - Valsts prezidents Edgars Rinkēvičs, animācijas filmas "Strume" režisors Gints Zilbalodis un Lūznavas muižas pārvaldniece Iveta Balčūne. Valsts prezidents šajā saistībā vēries ar lūgumu pie sabiedrības.

Svarīgākais