Vairāk nekā puse no Māmiņu kluba aptaujātajām Latvijas ģimenēm atzinušas, ka pašlaik nevarētu atļauties atteikties no šā pabalsta, jo katrs lats ģimenei ir svarīgs. Māmiņu kluba vadītāja Sandija Salaka Neatkarīgajai norāda, ka diskusijās par šo pabalstu vajadzētu izvairīties no subjektīviem vērtējumiem, cik daudz vai maz ģimenes budžetā ir astoņi lati.
«Kas vienai ģimenei ir maz, citai tā kopumā ir vērā ņemama summa,» saka S. Salaka. Īsi pēc publiski izskanējušā labklājības ministres Ilzes Viņķeles viedokļa, ka varētu reformēt ģimenes valsts pabalsta izmaksas kārtību, iespējams, izmaksājot pabalstu trūcīgākām ģimenēm, nācis Labklājības ministrijas skaidrojums, ka nevienai ģimenei šo pabalstu nav plānots atņemt. «Uzskatām, ja nevis jālikvidē ģimenes valsts pabalsts, bet nekavējoties jāuzsāk tā indeksācija un ilgtermiņā jārod iespēja palielināt tā bāzi,» norāda S. Salaka.
Māmiņu kluba aptaujā tikai 13 procentu ģimeņu atzinušas, ka būtu gatavas atteikties no šā pabalsta par trūcīgām ģimenēm, bet 23 procenti aptaujāto norādījuši, ka, iespējams, atteiktos, ja tā vietā būtu kādi atbalsta pasākumi ģimenēm ar bērniem. S. Salaka atzīst: neraugoties uz vairāku gadu diskusijām, līdz šim risinājuma, kas apmierinātu ikvienas ģimenes intereses, nav. «Pabalstu likvidēt var ātri, tomēr jāsaprot, ka ģimenes ar bērniem būs tās, kas cietīs no nepārdomātām reformām,» uzsver S. Salaka, «izskan, ka daļai ģimeņu šis pabalsts nemaz nav vajadzīgs. Vecākos šie paziņojumi raisa satraukumu – vai atkal netiek plānota reforma, lai vienkārši pabalstu likvidētu un ietaupītu budžeta naudu?» Aptaujā vecāki atzīst, ka par katru nākamo bērnu ģimenē pabalstam vajadzētu būt lielākam – tāds pabalsts arī bija pirms krīzes, un šāda ideja vēl pērn tika apspriesta.
Latvijā pašlaik netiek atbalstītas vairāku bērnu ģimenes, saka S. Salaka, kā tas, piemēram, ir Igaunijā, kur ģimenes valsts pabalsts par pirmo un otro bērnu ir 19 eiro, bet par trešo un ceturto bērnu – jau 57 eiro par katru bērnu. Igaunijas māmiņu organizācijas Emmedeklubi vadītāja Grētela Lī gan stāsta, ka vecāki joprojām nav apmierināti ar šo pabalstu, jo pēc pievienošanās eirozonai ievērojami pieaugušas cenas ikdienas patēriņa precēm, līdz ar to cietis kopējais ģimenes budžets.
«Ja gadījumā šo valsts pabalstu turpmāk piešķirs tikai mazturīgajām ģimenēm, tas nozīmē, ka ģimene ar trim vai četriem bērniem, kur vecāki strādā un maksā valstij nodokļus, nav pelnījusi nekādu atbalstu, jo atbalstīti ir tikai trūcīgie iedzīvotāji, nevis ģimenes ar vairākiem bērniem,» secina Māmiņu kluba vadītāja. Viņa uzsver, ka reāls atbalsts ģimenēm būtu neapliekamā minimuma par katru apgādībā esošo bērnu palielināšana vismaz līdz 165 latiem, kas ir šāds minimums otrai sociāli aizsargājamajai grupai – pensionāriem.
*
Ģimeņu viedokļi
– Atteiktos no pabalsta, ja valdība izstrādātu plānu, kā atbalstīt bērnus un trūcīgās ģimenes.
– Es uzskatu, ka valsts varētu atrast līdzekļus gan trūcīgiem vecākiem, gan parastiem. Nav normāli, ja valsts nepalīdzēs vispār ģimenēm ar bērniem.
– Valstī jābūt vienlīdzībai, un tas, ka varu parūpēties par saviem bērniem pati, nenozīmē, ka mani bērni nav pelnījuši valsts atbalstu. Trūcīgās ģimenes valsts var pabalstīt ar brīvpusdienām, pārtikas un apģērbu pakām, bet palielināt naudas pabalstu uz citu ģimeņu rēķina, kas veic tiešām lielas iemaksas valsts budžeta kasē, nav godīgi.
– Atteiktos, ja šāds pabalsts vispār tiktu likvidēts un netiktu iedalītas trūcīgās un turīgās ģimenes. Ja kādam maksā un citam nemaksā, tā jau ir diskriminācija.
Avots: Māmiņu klubs
*
kā tērē astoņus latus
Vai piekristu atteikties no 8 latu ģimenes valsts pabalsta par labu trūcīgākām ģimenēm (%)?
Cits variants (piemēram, atteiktos par labu nodokļu atvieglojumiem, sakārtotai bērnudārzu sistēmai un sociālo pabalstu griestu atcelšanai) 10%
Jā, šis pabalsts mūsu ģimenē nav izšķiroši svarīgs, tāpēc labprāt ziedotu to citām ģimenēm, kam to vairāk vajag 13%
Nē, nevaru atļauties šobrīd atteikties no šā pabalsta – katrs lats ir no svara ģimenes budžetā 54%
Iespējams, atteiktos, ja vien šo pabalstu aizstātu ar kādu citu labumu, piemēram, brīvpusdienām 23%
*
Kādam nolūkam tērējat ģimenes valsts pabalstu (%)?
Bērna vajadzībām skolā – grāmatām, mācību līdzekļiem, izglītībai 11
Pārtikai ģimenei 20
Bērna apģērbam 13
Bērna kopšanas un aprūpes vajadzībām 39
Transportam uz mācību iestādi 3
Citiem nolūkiem (visbiežākā atbilde – uzkrāju bērnam nākotnei) 14
Avots: Māmiņu klubs