Tiesu administrācija (TA), vērtējot tiesvedības procesu pašizmaksu un optimizācijas iespējas, konstatējusi, ka visdārgākā lietu iztiesāšana pašizmaksas ziņā ir kriminālprocesā, kas pirmajā un otrajā instancē valstij izmaksā apmēram 1000 latu.
TA norādījusi, ka šādas izmaksas ir bez pierādījumu pārbaudes. Kā aģentūru LETA informēja TA pārstāve Līva Rancāne, visdārgākā izmaksu ziņā ir slepkavības iztiesāšana, kas vidēji izmaksā ap 2000 latu pirmajā instancē un ap 3000 latu otrajā instancē.
Savukārt civilprocesā viena parāda piedziņas lieta izmaksā aptuveni 360 latus pirmajā instancē un 1000 latus otrajā instancē. Tikmēr Administratīvo lietu izskatīšanas izmaksas veido apmēram 1000 latu abās instancēs.
Vislētāko lietu iztiesāšana ir maksātnespējas lietas Civilprocesa kārtībā - 364 lati. Savukārt tiesas sēdes atlikšana izmaksā 55 latus civilprocesā un var sasniegt 100 latus kriminālprocesā.
Rancāne norādīja, ka veiktais pētījums vēl ir izstrādes procesā un minētie rezultāti ir veikti starpziņojuma laikā, un tie var tikt precizēti.
Pētījums tiek veikts saistībā ar Latvijas un Šveices sadarbības programmas individuālo projektu "Tiesu modernizācija Latvijā". 2011.gada 24.augustā starp TA un SIA "Corporate Solutions" tika noslēgts līgums par tiesvedības procesu pašizmaksu izvērtēšanu un optimizāciju, kurā "Corporate Solutions" konsultanti veica detalizētu tiesvedības procesu pašizmaksas analīzi dažādās tiesās Latvijā, piemēram, Valmieras pilsētas tiesā, Rīgas pilsētas Vidzemes priekšpilsētas tiesā, Rīgas administratīvajā rajona tiesā, Zemgales apgabaltiesā, Kurzemes apgabaltiesā un citās.
Prezentācija tiek organizēta visu Latvijas tiesu pārstāvjiem, un tās laikā tiks sniegts ieskats par iegūtajiem pašizmaksu aprēķinu rezultātiem kriminālprocesa, civilprocesa, administratīvā procesa un administratīvo pārkāpumu kodeksa kontekstā.
Tika ņemti vērā visi procesos iesaistītie izmaksu faktori, tostarp darbaspēka izmaksas, tiesu infrastruktūra, IT izmaksas, ārpakalpojumu izmaksas un citi. Tāpat konsultanti sniedza pārskatu par iespējām un provizoriskajiem izmaksu efektiem, ieviešot tādus risinājumus kā korespondences elektronizācija, elektronisku lietu kārtošana, audioprotokolu izmantošana.
Kā norādīja Rancāne, projekta galvenais mērķis ir veikt visaptverošu tiesvedības procesu izmaksu analīzi, noteikt tiesvedības procesu pašizmaksu struktūru un esošo procesu izmaksu apjomu, kā arī norādīt uz izmaksu optimizācijas iespējām tiesvedības procesos.