Zvārdes poligonā un Cekulē sāk izvietot brīdinājuma zīmes par sprādzienbīstamiem priekšmetiem.
Abas šīs teritorijas – kādreizējais Padomju Savienības aviācijas mērķpoligons Zvārdē un Cekules bijušo munīcijas noliktavu teritorija – joprojām ir ļoti bīstamas. Tur ir vislielākā sprādzienbīstamu priekšmetu koncentrācija, informē Aizsardzības ministrijā (AM). Šīs vietas bieži apmeklē krāsainā metāla priekšmetu tīkotāji, kā arī sēņotāji un ogotāji.
Vakar Zvārdes poligonā parādījās pirmais informatīvais stends, bet kopumā pie poligona teritoriju šķērsojošajiem ceļiem plānots uzstādīt septiņus stendus, kuros būs norādes par tajā atrodamajiem sprādzienbīstamajiem priekšmetiem un informācija, kā rīkoties, ja gadās atrast šādu priekšmetu. Aizvadītajā nedēļā līdzīgus stendus un brīdinājuma zīmes sāka izvietot arī Cekules bijušo munīcijas noliktavu teritorijā. Tur būs 60 brīdinājuma zīmes un trīs informatīvie stendi. AM Militāri publicistisko attiecību departamenta direktors Airis Rikveilis uzsver, ka brīdinājums ir pamatots, jo šajās vietās nesprāgušus lādiņus atrod ļoti bieži un daudz.
Piemēram, Zvārdes pagastā savulaik ierīkotajā poligonā atrodas simtiem nesprāgušu aviācijas bumbu un citu sprādzienbīstamu priekšmetu. Šo teritoriju nevar attīrīt īsā laikā, jo poligonu izveidoja 1955. gadā un vairāk nekā 40 gadus Padomju Savienības armija tur aktīvi bumboja. Trāpīja tur, kur nu gadījās, – arī ārpus mērķu zonas, un tad mācību lidojumu laikā izšautās raķetes un bumbas bieži krita piecu līdz desmit kilometru attālumā no bumbošanas centra. Zvārdes pagastā atrodams arī liels skaits Otrajā pasaules karā izmantotās šķembu munīcijas. Kopējā piesārņotās teritorijas platība ir aptuveni 12 000 hektāru.
Savukārt Cekules bijušo munīcijas noliktavu teritoriju sāka attīrīt jau 1994. gadā, bet joprojām cilvēkiem šajā vietā uzturēties nav droši. 240 hektāru plašajā neapsargātajā teritorijā vairākums sprādzienbīstamo priekšmetu atrodas zemes virskārtā. Ik gadu tur iznīcina vairākus simtus bīstamo lādiņu. Bijušo noliktavu teritorijā vidējais piesārņojums ir ļoti liels – apmēram 25 dažādi metāla un sprādzienbīstami priekšmeti uz kubikmetru grunts. Cekules munīcijas noliktavas militārām vajadzībām izmantoja dažādu valstu armijas no 1920. līdz 1995. gadam.
Nacionālo bruņoto spēku Nesprāgušas munīcijas neitralizēšanas rotas speciālisti ik gadu iznīcina vairākus tūkstošus artilērijas un mīnmetēju lādiņu, raķetes, granātas un citu sprādzienbīstamu priekšmetu uz sauszemes un jūrā. Kopš 2005. gada Latvijas teritorijā ir neitralizēti vairāk nekā 48 000 sprādzienbīstamu priekšmetu.