Viens no tā saucamajiem Aivara Lemberga oponentiem, miljonārs Olafs Berķis, vērsies Rīgas apgabaltiesā ar jaunu lūgumu sakarā ar Šveices advokāta Rudolfa Meroni rīcību, glabājot Ventspils mēram Aivaram Lembergam it kā piederošu, be Ģenerālprokuratūras arestētu mantu.
Miljonāru O. Berķi visvairāk satrauc tas, ka arestētās "mantas" (kas patiesībā ir sarežģīta un no malas nesaprotama tiesību un pienākumu sistēma) glabātāja tiesības dod R. Meroni gandrīz neierobežotu varu akciju sabiedrībā Ventbunkers, kurā šveicietis ieņem arī galveno – padomes priekšsēdētāja – amatu.
Jāatgādina, ka pirmais O. Berķa lūgums par šo tēmu Rīgas apgabaltiesā tika iesniegts šā gada 24. augustā. Šis lūgums radīja iespaidu, ka pretrunas t.s. Lemberga oponentu starpā padziļinājušās tiktāl, ka novedušas pie iepriekš vienotā Ventspils miljonāru četrinieka (O. Berķis, Igors Skoks, Genādijs Ševcovs un Oļegs Stepanovs) sašķelšanās. Turpretī šāgada 5. oktobra O. Berķa vēstule iespaidu par sašķelšanos kliedē.
Pārvaldīšana personiskam labumam
Pirmajā iesniegum O. Berķis kā SIA Kement (viena no Ventbunkers līdzīpašniecēm) valdes loceklis lūdza atcelt R. Meroni no arestētās mantas glabātāja pienākumiem un uzticēt šīs mantas glabāšanu Latvijas Republikas Finanšu ministrijai.
O. Berķis šo lūgumu argumentēja ar to, ka R. Meroni kā Šveices Konfederācijas pilsonim nemaz nevar uzticēt arestētas mantas pārvaldīšanu, jo viņš nenes nekādu juridisku atbildību mantas izšķērdēšanas gadījumā. Turklāt šveicietis, pēc O. Berķa domām, izmantojot mantu personiska labuma gūšanai, "nosakot sev nesamērīgi lielu atalgojumu". Tāpat arī dažādos Ventbunkers amatos R. Meroni ieceļot arī citas ar viņu "personiski un profesionāli saistītas personas, kurām ar šo iecelšanu amatos tiek piešķirti ekonomiskie labumi", tiesai iepriekš rakstīja O. Berķis.
Cita starpā šāds lūgums bija ļoti līdzīgs Anrija Lemberga advokāta Alda Allika lūgumam tiesai, kurš arī lūdza mantas pārvaldīšanas tiesības atņemt R. Meroni un uzticēt tās Hipotēku un zemes bankai.
Stepanovs pārņem varu
Kāpēc O. Berķis pēkšņi tā sadusmojās uz kādreizējo sabiedroto R. Meroni? To viegli var izskaidrot, ja paanalizē šā gada jūlija Ventbunkers akcionāru pilnsapulces lēmumus un no tiem izrietošos akciju sabiedrības Latvijas naftas tranzīts pilnsapulces lēmumus. Proti, ar R. Meroni svētību jūlijā abu uzņēmējsabiedrību vadību pārņēma O. Stepanova uzticamības personas (Valērijs Godunovs, Aleksejs Ovods, Mihails Dementjevs, Alvis Hāze), bet citu t.s. Lemberga oponentu pārstāvji (Dzintars Kašs, Ivars Pāže, Ilvars Attis, Ronalds Vuškāns) no amatiem tika izmesti.
Rīgas apgabaltiesa pirmo O. Berķa lūgumu atstāja bez izskatīšanas it kā formāla iemesla dēļ – norādot, ka no iesnieguma nav redzams, kā konkrētais jautājums attiecas uz SIA Kement.
Spēku samērs
Otrā O. Berķa vēstule radikāli atšķiras no pirmās. Pirmkārt, lūguma motivācijas daļā ir pazudusi pret R. Meroni vērstā asā kritika. Otrkārt, O. Berķis vairs nelūdz atņemt R. Meroni arestētās mantas glabātāja tiesības. Tā vietā tiek lūgts, lai tiesa aizliedz R. Meroni "lietot" arestēto mantu – t.i., balsot ar arestētajām akcijām Ventbunkers akcionāru pilnsapulcēs.
Visticamāk, ar šādu lūgumu O. Berķis grib panākt, lai R. Meroni vairs nevarētu balsot ar Ventbunkers akcijām, kas pieder Yelverton Investments – tas būtiski mainītu spēku samēru akcionāru pilnsapulcē (skat. shēmu) un piespiestu Meroni&Stepanova tandēmu rēķināties ar pārējiem t.s. Lemberga oponentiem.
Āža kāja
Visinteresantākais tomēr ir fakts, ka otrajā iesniegumā O. Berķis lūdz tiesai aizliegt R. Meroni balsot tikai ar arestētajām "Latvijas kapitālsabiedrību kapitāldaļām un akcijām". Arī šo niansi var viegli izskaidrot – ja tiesa pēkšņi aizliegtu R. Meroni balsot arī ar ārvalstu kapitālsabiedrību daļām un akcijām, tad vairs neko nevarētu iesākt ar Latvijas kuģniecības 27,5% akciju paketi, kuras viena no līdzīpašniecēm pastarpināti (caur vairāku ārzonu firmu ķēdīti) ir kompānija Hinch Invest & Finace. Spēja veikt darījumus (piemēram, pārdošanas mēģinājums Mārtiņa Kvēpa vadītajai firmai International Baltic Investments) ar šo vērtīgo biznesu aktīvu, kas gan ieguvis skandalozu slavu un arestēts, liecina, ka Lemberga oponentu vidū radikāla šķelšanās patiesībā nekad nav bijusi.
Rīgas apgabaltiesa nekādas darbības ar O. Berķa lūgumu pagaidām nav veikusi.