Kalnmeiers: valstī nav tiesiskuma krīzes, tomēr ir dažādi bīstami simptomi

© f64

Latvijā pašlaik nevarētu runāt par tiesiskuma krīzi, tomēr ir bīstami simptomi, ka viss nav kārtībā, sestdien publicētā intervijā laikrakstā "Diena" atzina ģenerālprokurors Ēirks Kalnmeiers.

Komentējot nesen veiktās kratīšanas tā dēvētajā oligarhu lietā un ar to saistītos tālākos notikumus, ģenerālprokurors norādīja, ka negribētu dramatizēt šo situāciju. "Ir, protams, problēmas. Bet es nevaru piekrist, ka būtu tiesiskuma krīze. Ir dažādi bīstami simptomi, kas liecina, ka nav viss kārtībā."

Viņš arī atzina - lai gan teorētiski visiem politiķiem nemaz nedrīkstētu būt "cita gribēšana un cita vēlme kā nostiprināt tiesisko kārtību valstī", realitātē daļa politiķu pēc Saeimas balsojuma, kas aizliedza veikt kratīšanu deputāta Aināra Šlesera dzīvesvietā, dēvējuši to par politisko pasūtījumu, Korupcijas novēršanas un apkarošanas biroja (KNAB) un prokuratūras safabricētu lietu.

"Nu, tas jau arī parāda kādas politiķu daļas attieksmi pret tiesībsargājošajām iestādēm, ja viņi uzskata, ka te viss ir politizēts, ka te katrs var atnākt tikpat kā uz pasūtījumu galdu: man, lūdzu, lietu pret to politiķi. Nu, nonsenss!" sacīja Kalnmeiers.

Viņš uzsvēra, ka politiķiem vajadzētu būt ieinteresētiem, lai KNAB un Ģenerālprokuratūra nav politiski ietekmējamas šīs iestādes. "Jo šeit jau nevar nodalīt atsevišķi nost politiķus no cilvēkiem. Katrs politiķis ir cilvēks, katrs dzīvo savu dzīvi, iet pa ielu, katram ir kāds personiskais īpašums. Un, ja viņš, atvainojiet par prastumu, vēlā vakarā atrausies pa galvu, tad viņi visi kliegs: kur skatās policija, kāpēc ir vāja prokuratūra un tiesā lietas ilgi skata. Tad viņi būs ieinteresēti, lai viss būtu labā kārtībā. To tā nevar nodalīt. Viņi ir ieinteresēti vairāk, lai nebūtu iespējas politiski ietekmēt."

"Katrā ziņā es par prokuratūru varu teikt, ka caur mani kā caur ģenerālprokuroru nekādas politiskās spēlītes neies cauri," piebilda Kalnmeiers.

Jau vēstīts, ka maija beigās KNAB veicis kratīšanu vairākos uzņēmumos un valsts iestādēs. Kratīšana veikta Ventspils un Rīgas domēs, brīvostas pārvaldē, Lemberga ģimenei piederošajā īpašumā Puzē, laikrakstā "Diena", "Mediju namā" un citviet. Kratīšanu sankcionējusi Rīgas pilsētas Centra rajona tiesa.

KNAB kratīšanas veicis kriminālprocesa ietvaros, kurš sākts par 11 personu, tostarp sešu amatpersonu, darbībām. Procesā figurē 26 komercsabiedrības un izmeklēšanā būs nepieciešama arī ārvalstu attiecīgo iestāžu palīdzība.

Kriminālprocess sākts pēc vairākiem Krimināllikuma pantiem – par noziedzīgi iegūtu līdzekļu legalizēšanu, izvairīšanos no deklarācijas iesniegšanas, dienesta stāvokļa ļaunprātīgu izmantošanu, kukuļņemšanu, kukuļdošanu, neatļautu piedalīšanos mantiskos darījumos un valsts amatpersonai noteikto ierobežojumu pārkāpšanu.