Leģionāru gājienu pie Brīvības pieminekļa vērojuši Baltijas iekšlietu ministri

Rīgā pie Brīvības pieminekļa notiekošo leģionāru piemiņas gājienu un gājiena pretinieku protesta akciju trešdien vērojuši arī Igaunijas un Lietuvas iekšlietu ministri.

Iekšlietu ministrija izplatītajā paziņojumā presei norāda, ka Latvijas iekšlietu ministre Linda Mūrniece ("Vienotība") trešdien tikusies ar Lietuvas iekšlietu ministru Raimundu Palaiti un Igaunijas iekšlietu ministru Marko Pomerantu.

Tikšanās laikā iekšlietu ministri pārrunājuši aktuālos trīspusējās sadarbības jautājumus iekšlietu nozarē, tostarp turpmāko rīcību nelegālās migrācijas novēršanā no Ziemeļāfrikas un Lībijas, aktuālo situāciju Eiropas Savienības un Krievijas dialogā par bezvīzu režīma ieviešanu, kā arī palīdzības sniegšanu cunami skartajai Japānai.

Mūrniece, kura trešdien vēroja, kā tiek nodrošināta kārtība Vecrīgā un pie Brīvības pieminekļa, aģentūrai BNS apstiprināja - kamēr viņa atradusies pie pieminekļa, abi kolēģi bijuši netālu drošā attālumā un visu pasākumu vērojuši.

Viņa norādīja, ka ar kolēģiem tiekas vismaz reizi divos mēnešos, tāpēc formāli dokumenti sadarbībai sen jau esot noslēgti, bet dažādi jautājumi tiek risināti sazvanoties.

16.marts nebija speciāli izvēlēts, bet, tā kā tikšanās iekrita trešdienā, tad, protams, viens no darba kārtības jautājumiem bijusi uzskatāma demonstrācija, kā Latvijas likumsargi nodrošina kārtību un drošību šajā masu pasākumā, sacīja ministre.

Jau ziņots, ka bez nopietniem incidentiem trešdien beidzies leģionāru piemiņas gājiens no Doma baznīcas līdz Brīvības piemineklim, kur gājiena dalībniekus sagaidīja tā pretinieki. Neviens netika aizturēts. Pēc policijas aplēsēm, gājienā piedalījās 2500 līdz 3000 cilvēku, savukārt gājiena pretinieku vidū bija vairāki desmiti cilvēku.

Iekšlietu ministre Mūrniece, kura arī atradās pie Brīvības pieminekļa, jau pasākuma beigās žurnālistiem atzina, ka policija ļoti laicīgi gatavojusies 16.martam un likumsargu spēki Vecrīgā un pie pieminekļa ir bijuši tik lieli, ka provokācijas praktiski nebija iespējamas.

Gājiena dalībnieku skaits šogad bija lielāks nekā pagājušajā gadā, bet mazāk bija to cilvēku, kuri vēlējās nolūkoties pasākumā. Tas varētu būt skaidrojams ar to, ka Iekšlietu ministrija aicināja iedzīvotājus bez vajadzības neapmeklēt Brīvības pieminekļa apkārtni.

Savukārt pēc pastiprinātās kontroles ieviešanas uz robežas, lai saistībā ar 16.marta pasākumiem novērstu nevēlamu personu iekļūšanu Latvijā, robežsardze aizturējusi septiņas no Igaunijas ieceļojušas personas, kurām ieceļošana Latvijā ir liegta.

Ziņots arī, ka Rīgas pilsētas izpilddirektora pienākumu izpildītājs Māris Kalve aizliedza visus sešus pieteiktos 16.marta pasākumus, taču tiesa apmierināja "Daugavas vanagu Latvijā", biedrību "Pilsoņu un nepilsoņu savienības" un "Latvijas Antifašistiskā komitejas" sūdzības, tāpēc viņu iecerētie pasākumi varēja notikt.

Latvijā

Taksometru pakalpojumu pieejamība dažādām sabiedrības grupām un invaliditātes veidiem var būt atšķirīga, tomēr transportlīdzekļu pielāgošanā jāveic ievērojami uzlabojumi, jāizglīto vadītāji un jāveicina empātija, reizē neaizmirstot par drošas braukšanas kultūru, lai taksometru pakalpojumus pilnvērtīgi varētu izmantot arī pasažieri ar invaliditāti un vecāki ar maziem bērniem, uzskata Tiesībsarga birojs.

Svarīgākais