Daudzas slimnīcas Latvijā šobrīd ir tuvu bankrota robežai

© Kaspars Krafts/F64

Daudzas slimnīcas šobrīd atrodas tuvu bankrota robežai, atzina Latvijas Slimnīcu biedrības valdes priekšsēdētājs Jevgēņijs Kalējs.

Kopumā šobrīd slimnīcām vien līdz gada beigām iztrūkst 76 miljoni eiro, aprēķini veikti pāris mēnešus atpakaļ, un esošā situācija nav uzlabojusies.

"Mums paliek tikai sliktāk un sliktāk, jo elektrības cenas pieaug, bet kompensācijas bija tikai ziemas mēnešos. Arī inflācija un cenas medikamentiem kopš gada sākuma ir pieaugušas, bet diemžēl tas apjoms, cik valsts maksā par medikamentiem, nav pieaudzis. Mēs plānojam nākošnedēļ diezgan nopietni par šiem jautājumiem runāt ar Nacionālo veselības dienestu, jo faktiski daudzas slimnīcas šobrīd ir tuvu bankrotam," norādīja Kalējs.

Viņš piebilda, ka gadījumā, ja situācija nemainīsies, tad pie esošā finansējuma daudzām slimnīcām būs jāpārtrauc pacientu ārstēšana. Nosaukt, kurām slimnīcām ir lielākie iztrūkumi, Kalējs gan nevarēja, jo tādus datus biedrība neapkopo, un tas esot katras slimnīcas pārziņā. Tomēr viņš zināja teikt, ka dramatiskā situācijā atrodas Jēkabpils reģionālā slimnīca.

Biedrības valdes priekšsēdētājs norādīja, ka slimnīcu vadītāji ir neizpratnē, kā dzīvot līdz gada beigām, jo "tas, ko solīja valdība, diemžēl nav realizēts." Pēc viņa paustā, šobrīd pat maksas pakalpojumu sniegšana esot apgrūtināta, un pacientus sāk rakstīt rindā jau uz nākamo gadu.

"Valdība solīja, ka tiks kompensēts medikamentu un elektroenerģijas sadārdzinājums, bet diemžēl nekas no tā nav realizēts. Valdība atļāva ārstēt vairākus pacientus, lai varētu vairāk nopelnīt, bet katrs ārstētais pacients slimnīcām nes tikai un vienīgi zaudējumus, jo tarifs nav mainījies. Valsts par viena pacienta ārstēšanu diagnožu grupā maksā ap 1000 eiro, bet izdevumi ir par 900 eiro lielāki. Tas ir nepareizi," uzsvēra Kalējs.

Slimnīcu aprēķinos pavasarī ir piedalījos arī Veselības ministrija (VM), kas, pēc Kalēja vārdiem, ļoti labi izprot situāciju. Tomēr slimnīcu vadītāji pirms pāris mēnešiem konstatējuši, ka veselības aprūpi šobrīd vada nevis VM, bet gan FM, jo līdz ko tiek runāts par šiem jautājumiem, tā neizrādot atsaucību to risināšanā.

Latvijā

Latvijas Mākslas zinātnieku un kuratoru biedrība (LMZKB) un vairākas radošo nozaru organizācijas aicina noteikt viena gada moratoriju to pieminekļu pārvietošanai, kas tiek pamatota ar totalitāro režīmu slavināšanu, šajā laikā aicinot diskutēt par kultūrvides pārmaiņām.

Svarīgākais