Ragaciema iedzīvotāji sauc pēc palīdzības; lūdz sabiedrības iesaisti

© publicitātes foto

Ragaciema iedzīvotāji, kā arī citi cilvēki, kuri augstu vērtē mūsu kultūrvēsturisko mantojumu un dabas dāvanas, ceļ trauksmi - ja tik īstenots pašvaldības iecerētais projekts, Ragaciema sedums, kas ir viens no populārākajiem tūrisma galamērkiem, zaudēs daļu savas burvības.

"Facebook" ievietots ieraksts: "

Palīdzi nosargāt unikālu kultūrvēsturisku vietu - Ragaciema sedumu!
Vietējo iedzīvotāju savstarpējās sarunās atklājies, ka vietējā pašvaldība ir sagatavojusi vēl vienu nepatīkamu pārsteigumu.
Kļuvis zināms, ka pašvaldības aktīvisti, paturot šo informāciju vien sev zināmā lojālu personu lokā, plāno Ragaciema sedumā būvēt modernu rotaļu laukumu.
Rūpnieciski ražotie, tipveida (identisku rotaļu laukumu plānots veidot arī Engurē) laukuma elementi ieplānoti vien aptuveni 5-7 metru attālumā no seduma zvejnieku būdām. Un var tikai minēt, kā var ienākt prātā, ka mūsdienīgas plastmasas, finiera saplākšņa un metāla konstrukcijas iederēsies tradicionālas koka apbūves ainavā.
No informācijas, ko ir izdevies neoficiālās sarunās noskaidrot, nākas secināt, ka iecere ne tikai nav atbilstoši publiski apspriesta, bet arī par to nav informētas amatpersonas Ķemeru nacionālajā parkā, kura teritorijā, aizsargājamā kāpu joslā būvniecība paredzēta, nedz Nacionālajai kultūras mantojuma pārvalde, kura jau 2016.gadā Ragaciema sedumu iekļāvusi pārskatā “Kultūrvēsturiskā ainava Latvijā”.
Par šādu pašvaldības ieceri pārsteigums ir arī Latvijas lauku tūrisma asociācijai “Lauku ceļotājs”, kas 2015.gadā piešķīrusi Ragaciema sedumam “Latviskā mantojuma” zīmi.
Piedevām, nav saprotama vēlme šo laukumu būvēt izvēlētajā vietā, ņemot vērā, ka tikai dažus simtus metru tālāk atrodas oficiālā peldvieta, kurā jau atrodas daļēji izbūvēts rotaļu laukums, pludmales soli, pārģērbšanās kabīne, vingrošanas stieņi, labierīcības. Šajā vietā jaunu rotaļu elementu izvietošana būtu loģiska un pieņemama. To, ka seduma brīvajā teritorijā rotaļu laukumam nav vietas, norāda arī fakts, ka tas atrastos burtiski pāris metru no privātmājas žoga un 5 - 10 metrus no publiskās tualetes ieejas.
Par šo ieceri vietējie iedzīvotāji ir sākuši parakstu vākšanu, zem aicinājuma ieceri atlikt, kā arī pašvaldībai ir nosūtīts iesniegums, kurā uzdoti vairāki desmiti jautājumu, lai precizētu, vai būvniecības ieceres plānošanā ir ievēroti tiesību akti, noskaidrotu, kam pieder ideja/iniciatīva, kuras amatpersonas plānojušas, vērtējušas alternatīvas un pieņēmušas lēmumus, kā arī pieprasīts lēmumu par būvniecības ieceri atcelt. Atbildei uz iesniegumu vajadzētu tikt sniegtai tuvākajā laikā.
Ir šokējoši, ka pašvaldība, kurai viena no likumā noteiktajām pamatfunkcijām ir gādāt par vietējā kultūrvēsturiskā mantojuma saglabāšanu (ironiski, ka pāris dienu pirms šī ieraksta tapšanas, pie šosejas ir parādījusies norāde uz kultūrvēsturisku objektu “Ragaciema sedums”), kā arī primāri rūpēties par vietējo iedzīvotāju interesēm, virza ieceri, kas ne tikai neglābjami sabojās kultūrvēsturisko ainavu, bet arī faktiski pēdējo brīvo, ciema teritorijā esošo kāpu zonas pļavu. Tāpat ir skumji, ka par šādām iecerēm nav oficiālas saziņas ar paredzētajai vietai tiešā tuvumā dzīvojošajiem, lai noskaidrotu viņu viedokli.
Mazliet uzjautrinoši, ka interneta dzīlēs atrodama informācija, ka šo rotaļu laukuma plānots būvēt par līdzekļiem, kas piesaistīti caur Lauku atbalsta dienestu no Eiropas Jūrlietu un zivsaimniecības fonda, rīcības programmā zivsaimniecības attīstībai. Vai tas paredzēts kā atpūtas atrakcija dažiem vēl atlikušajiem zvejniekiem, vai cerēts, ka pludmales atpūtnieku bērni (kas veidos vairāk kā 99% šī laukuma lietotāju), spēlējoties gūs iedvesmu, lai pēc gadu desmitiem pievērstos zvejniecībai, kas to lai zina? Tomēr skaidrs, ka piesaistītie gandrīz 33 000 EUR, atskaišu tabulās figurēs kā atbalsts zvejniecībai. Bet šoreiz ne par to.
Ragaciema sedums ir unikāla vieta, kurā joprojām iespējams gūt priekšstatu par seno zvejniecības arodu, sajust pagātnes auru un vietējiem atcerētie savas saknes. Tā ir arī vieta, kas piesaista tūristus un ir pamats neskaitāmām fotosesijām.
Ja negribam būt kā vēja dzīti putekļi pasaules ārēs, katra šāda mūsu mantojuma saliņa ir jāsaglabā un jāsaudzē!
Aicinām ikvienu dalīties ar šo ziņu un paust savu attieksmi Tukuma novada pašvaldība un Lapmežciema pagasta pārvalde, nosūtot, kaut pāris teikumos, savu viedokli uz pašvaldības oficiālajiem epastiem: pasts@tukums.lv lapmezciems@tukums.lv
Pievienotajos fotoattēlos redzama vieta, kur ieplānots rotaļu laukums, pašreiz esošais rotaļu laukums oficiālajā peldvietā, nesen uzstādītā kultūrvēsturiskā mantojuma zīme, satelītuzņēmums, kurā pašvaldības amatpersonas iezīmējušas plānoto apbūves vietu, kā arī fragments no Nacionālās kultūras mantojuma pārvaldes pārskata “Kultūrvēsturiskā ainava Latvijā”.

Latvijā

Soctīklos klejo kāds stāsts, kurā teikts, ka cilvēks, kuram jau pērn novembrī vajadzēja saņemt vecuma pensiju, to saņems janvārī. Izmaksās uzreiz par visiem iekavētajiem mēnešiem, taču cilvēkam nauda dzīvošanai bija vajadzīga vakar, aizvakar... decembrī utt. Cilvēki komentāros norāda, ka šis nav unikāls gadījums. Līdzīgas situācijas piedzīvojuši arī citi. Kāpēc šāda kavēšanās, “Neatkarīgajai” skaidro Valsts sociālās apdrošināšanas aģentūrā (VSAA).

Svarīgākais