EK izveidotais Vēža zinātnes centrs kartēs jaunākos pierādījumus par ļaundabīgo audzēju

© TASS/Scanpix

Eiropas Komisija (EK) trešdien, 1.jūlijā, sāk Eiropas Vēža uzveikšanas plāna pirmo pamatiniciatīvu, izveidojot Vēža zināšanu centru, informēja EK pārstāvniecības Latvijā Preses nodaļā.

EK norādīja, ka zināšanu centrs ir jauna tiešsaistes platforma, kurā vāks pierādījumus un koordinēs rīcību pret galveno nāves cēloni Eiropā līdz 65 gadus vecu cilvēku vidū. Tas kartēs jaunākos pierādījumus par vēzi, nodrošinās veselības aprūpes pamatnostādnes un kvalitātes nodrošināšanas shēmas, kā arī sekos līdzi saslimstībai ar vēzi un vēža slimnieku mirstībai un prognozēs saslimstības un mirstības tendences Eiropas Savienībā (ES).

Plānots, ka centrs būs arī tā vieta, kur visi, kuri iesaistījušies cīņā pret vēzi, var dalīties paraugpraksē, sadarboties un koordinēt darbu, lai pēc iespējas labāk izmantot kopējās zināšanas un uz pierādījumiem balstītu zinātni. Vēža zināšanu centrs būs neatkarīgs zināšanu vidutājs, kas ar zināšanām atbalsta politikas veidošanu un reizē arī paplašina EK rīcībā esošās informācijas tehnoloģiju sistēmas, vārtejas, portālus, platformas un datubāzes vēža jomā.

Plānots, ka platforma dos atskaites punktu politikas veidošanai profilakses jomā, izmantojot Veselības veicināšanas un slimību profilakses zināšanu vārteju. Tā arī nodrošina Eiropas vēža informācijas sistēmu un Eiropas pamatnostādnes un kvalitātes nodrošināšanas shēmas vēža profilaksei, skrīningam, diagnostikai un aprūpei.

Zināšanu centrs ir pamatiniciatīva Eiropas Vēža uzveikšanas plānā, kas ir liela veselības jomas prioritāte Urzulas fon der Leienas vadītajai EK un svarīgs balsts spēcīgai Eiropas veselības savienībai. Vēža plāns iedibina jaunu un vērienīgu pieeju tam, kā ES samazināt vēža radīto slogu, un aptver pilnu slimības vadības plānu no profilakses līdz vēža slimnieku un vēzi pārcietušo cilvēku dzīves kvalitātei, pievēršoties darbībām, ar kurām ES var panākt vislielāko pievienoto vērtību.

Turklāt, kā uzsvēra EK, svarīgs elements ES ieguldījumā vēža pētniecībā un inovācijā būs paredzētais "Apvāršņa Eiropas" vēža pētniecības uzdevums, kas tiks ņemts vērā daudzās vēža uzveikšanas plāna pamatdarbībās un ģenerēs jaunas idejas politikai un inovatīviem risinājumiem pacientiem.

Vēža zināšanu centrs palīdzēs, lai šīs iniciatīvas izdotos, nosakot, savstarpēji saskaņojot, plānojot un koordinējot zinātnisko un tehnisko darbu. Tādējādi uzlabosies profilakse, skrīnings, kam pateicoties vēzi varēs laicīgāk atklāt, un tiks pilnveidota ārstēšana un aprūpe.

EK norādīja, ka šodien ir laists darbā arī pirmais svarīgais zināšanu centra elements: Eiropas pamatnostādnes un kvalitātes nodrošināšanas shēma attiecībā uz krūts vēža skrīningu, diagnostiku un aprūpi. Šīs pacientorientētās, uz pierādījumiem balstītās pamatnostādnes veselības aprūpes sniedzējiem un sievietēm dod skaidrus un neatkarīgus norādījumus par pilnu veselības aprūpes plānu sievietēm, kurām ir visbiežāk sastopamais vēzis.

Tās palīdzēs samazināt saslimstību ar krūts vēzi un neizbēgamo sastopamības, izplatības, mirstības un dzīvildzes nevienlīdzību, kas pastāv gan starp ES valstīm, gan ES valstīs pašās. Pamatnostādnes un ar tām saistītās kvalitātes nodrošināšanas rokasgrāmatas ir pieejamas tiešsaistē zināšanu centrā un tiks atjauninātas, kolīdz parādīsies jauni pierādījumi.

Vēža zināšanu centru vadīs EK Kopīgā pētniecības centra zinātnieki. Viņiem, pateicoties zinātībai gan par citu zināšanu centru vadīšanu, gan par vēzi, ir labas iespējas to darīt. Viņiem ir pieredze izstrādāt pamatnostādnes, lai uzlabotu skrīningu, diagnostiku un aprūpi, konsolidēt vēža profilakses paraugpraksi un izmantot vēža datu potenciālu, lai sekotu līdzi vēža radītajam slogam un to prognozētu.

EK zināšanu centros ir apvienoti eksperti, pētnieki un politikas veidotāji gan no EK, gan citurienes, lai visaptveroši formulētu politikas jautājumus un izstrādātu uz pierādījumiem balstītas atbildes.

Vēža zināšanu centrs ir desmitais EK zināšanu centrs un devītais, kas būs Kopīgā pētniecības centra vadībā. Tas papildina jau izveidotos zināšanu centrus, kuri pārzina bioloģisko daudzveidību, bioekonomiku, Zemes novērošanu, globālo pārtikas un uztura nodrošinājumu, teritoriālo politiku, migrāciju un demogrāfiju, katastrofu riska pārvaldību, ar pārtiku saistītas krāpšanas un pārtikas kvalitātes jautājumus un mutisko tulkošanu.

Svarīgākais