Krievija Latvijai pagaidām nav sniegusi atbildi par lūgumu izdot dažādos noziegumos vainoto nacionālboļševiku Benesu Aijo.
Šogad februārī kļuva zināms, ka Aijo aizturēts Krievijas Arhangeļskas apgabalā. Atsaucoties uz Komunistiskās partijas pārstāvi Dmitriju Sarajevu, aģentūra "Regnum" vēstīja, ka Aijo aizturēts Jarenskas ciematā, kur viņš esot ieradies, lai atbalstītu vides aktīvistus, kas iestājas pret atkritumu poligona izveidi Šijesas ciemā.
Sarajevs apgalvojis, ka Krievijas varasiestādes Aijo esot aizturējušas, pamatojoties uz Ukrainas pieprasījumu, un viņam draudot izdošana Kijevai.
Pats Aijo nedaudz vēlāk paziņoja, ka Krievijas varasiestādes viņu atbrīvojušas un viņš lūdzis Krievijas prezidentam Vladimiram Putinam politisko patvērumu.
Aijo apgalvoja, ka 6.februārī ieradies Krievijā, lai Krievijas nevalstiskajām organizācijām un Krievijas domes deputātiem pastāstītu par problēmām Luhanskas Tautas Republikā.
Latvijas prokuratūra februārī paziņoja, ka lūgs Krievijai izdot Aijo. Prokuratūrā aģentūra LETA noskaidroja, ka atbilde uz izdošanas lūguma izskatīšanu no Krievijas puses aizvien nav saņemta.
Šonedēļ Aijo Latvijas medijiem izsūtījis fotogrāfijas ar apliecinājumu par pagaidu patvēruma piešķiršanu Krievijā.
2015.gada februārī Rīgas pilsētas Vidzemes priekšpilsētas tiesa izsludināja Aijo meklēšanā krimināllietā, kurā viņš apsūdzēts par publisku aicinājumu vardarbīgi gāzt Latvijas valsts varu.
Aijo bija jāstājas tiesas priekšā, taču viņš bija aizbēdzis no Latvijas un paziņoja, ka atrodas pašpasludinātās "Luhanskas tautas republikas" armijas rindās Donbasā un piedalās kaujas operācijās.
2015.gada 19.februārī stājās spēkā izmaiņas Krimināllikumā, kas aizliedz prettiesiski piedalīties bruņotā konfliktā ārvalstīs. Ņemot vērā minēto, Valsts drošības dienests (VDD) sāka jaunu kriminālprocesu pret Aijo.
VDD izmeklētāja lēmumā par Aijo atzīšanu par aizdomās turēto bija teikts, ka 1979.gadā dzimušais Aijo, nebūdams Latvijas Nacionālo bruņoto spēku karavīrs, atrodas Ukrainas austrumos, kur nelikumīgi izveidotas bruņotas grupas sastāvā pielieto šaujamieročus un citu speciālo tehniku un piedalās militārās operācijās, veicot uzbrukumus Ukrainas valdības kontrolētajiem spēkiem. Šādas darbības ir pretrunā ar Latvijai saistošajām starptautiskajām tiesībām, uzsvēra VDD.
Minēto pierādot internetā ievietotās Aijo uzrunas, fotogrāfijas un mediju publikācijas. Arī TV3 filmā "Revolūcijas eksportētāji" atspoguļotā Aijo intervija esot viens no pierādījumiem.
Latvijas Krimināllikums par minēto noziegumu paredz brīvības atņemšanu līdz desmit gadiem.
VDD iepriekš ierosinājis kriminālprocesus pret vairākiem Latvijas iedzīvotājiem, kuri pēc Krimas aneksijas pievienojās kaujiniekiem Austrumukrainā. Lielākā daļa izsludināti meklēšanā, bet divi vīrieši stājušies tiesas priekšā. Vienam no šiem vīriešiem - Artjomam Skripņikam - pērn stājās spēkā piecu gadu cietumsods par piedalīšanos bruņotajā konfliktā Austrumukrainā.
Rīgas pilsētas Vidzemes priekšpilsētas tiesā atrodas vēl viena krimināllietā, kurā Skripņiks apsūdzēts par mēģinājumu prettiesiski piedalīties bruņotā konfliktā Ukrainas austrumos.