Kleckins atzīst TV5 rīcības neatbilstību Valsts valodas likumam

© Jānis Saliņš, f64

TV5 rīcība, liedzot Nacionālās apvienības "Visu Latvijai!"- "Tēvzemei un Brīvībai"/LNNK pārstāvjiem latviešu valodā piedalīties priekšvēlēšanu diskusijās "48 minūtes", ir pretrunā ar Valsts valodas likumu.

To šodien, tiekoties ar VL-TB/LNNK Saeimas frakciju, atzina Nacionālās elektronisko plašsaziņas līdzekļu padomes (NEPLP) priekšsēdētājs Ābrams Kleckins un Valsts valodas centra (VVC) Valodas kontroles nodaļas vadītājs Antons Kursītis.

Kā aģentūru LETA informēja TB/LNNK preses sekretārs Rolands Pētersons, NEPLP rītdienas sēdē plāno izskatīt šo jautājumu un lemt par iespējamo administratīvās lietvedības uzsākšanu. Kleckins atzina, ka atrast konkrētu punktu Valsts valodas likumā, kas šajā gadījumā būtu precīzi pārkāpts, varbūt ir sarežģīti. Taču nav šaubu, ka, aizliedzot priekšvēlēšanu diskusijā runāt valsts valodā, TV5 ir pārkāpusi pašu Valsts valodas likuma garu un mērķi.

Savukārt Valsts valodas centra (VVC) Valodas kontroles nodaļas vadītājs Kursītis. norādīja, ka Valsts valodas likuma mērķis ir garantēt latviešu valodas saglabāšanu, aizsardzību un attīstību, kā arī tiesības brīvi lietot latviešu valodu jebkurā dzīves jomā visā Latvijas teritorijā. Kursītis atzina, ka TV5 politika, liedzot savos raidījumos uzaicinātajām personām runāt latviski, ir pretrunā ar šīm likuma normām. Turklāt vislielākais cietējs šādā gadījumā ir vēlētājs - sabiedrībai tiek klaji liegtas tiesības saņemt informāciju par valsts amatpersonu darbu un deputātu kandidātu programmām, uz kā pamata izdarīt izvēli vēlēšanās.

VL-TB/LNNK deputāts Dzintars Rasnačs uzsvēra, ka valsts augstākās amatpersonas jau gadiem ir ignorējušās Valsts valodas likumu, runājot ar Latvijas plašsaziņas līdzekļiem krieviski. "Ar gandarījumu gribu pieminēt vienīgi Valsts prezidentu - nu jau kādu laiku Valdis Zatlers konsekventi ievēro Valsts valodas likuma 21. pantu - proti, intervijas Latvijas medijiem sniedz tikai valsts valodā".

Kursītis savukārt atzina, ka šī Valsts valodas likuma norma, kas noteic, ka valsts un pašvaldību iestāžu sabiedrības informēšanai paredzētā informācija sniedzama tikai valsts valodā, izņemot atsevišķos Ministru kabineta noteikumos pieminētos gadījumus, tik tiešām ir attiecināma uz intervijām plašsaziņas līdzekļos.

VL-TB/LNNK Saeimas frakcija jau ziņoja, ka kanāls TV5, neskatoties gan uz NEPLP, gan Valsts valodas centra uzsāktajām administratīvajām lietvedībām par iepriekš satiksmes ministram Kasparam Gerhardam (TB/LNNK) liegto iespēju izteikt viedokli valsts valodā, turpina ignorēt Valsts valodas likuma, Elektronisko plašsaziņas līdzekļu likuma un citu normatīvo aktu prasības. TV5 ne tikai ir uzrunājusi atsevišķus Nacionālās apvienības pārstāvjus, kā obligātu nosacījumu dalībai savās priekšvēlēšanu diskusijās pārraidēs izvirzot prasību runāt krievu valodā, bet šādu nosacījumu izvirzījusi organizācijai kopumā.

Pēc frakcijas deputātu domām, šāda rīcība ir nepieņemama no Latvijas Satversmes viedokļa un faktiski ir ņirgāšanās par Latvijas valstiskumu. Ar to tiek atklāti ignorētas mūsu pārstāvju tiesības runāt valsts valodā, bet vēlētāju tiesības - saņemt informāciju no Saeimas deputātu kandidātiem latviešu valodā. "Šādu TV5 rīcību uzskatām par pietiekami smagu pārkāpumu, lai atbilstoši Elektronisko plašsaziņas līdzekļu likumam uz laiku līdz septiņām dienām apturētu šī elektroniskā plašsaziņas līdzekļa darbību," atzīst VL-TB/LNNK deputāti.

Latvijā

Valsts aizsardzības dienesta karavīri Sēlijas militārā poligona dronu mācību un testēšanas poligonā aizvadījuši noslēdzošās bezpilota lidaparātu rotas līmeņa mācības, kurās, izmantojot dažādus bezpilota lidaparātu modeļus, trenēja spēju identificēt un iznīcināt pretinieku, aģentūru LETA informēja Aizsardzības ministrijā.

Svarīgākais