Igauņu "ežiem" militārie manevri Latvijā

SIIL SCENĀRIJS. Vispirms atsevišķi incidenti pāraug hibrīdkarā. Pēc tam hibrīdkarš – pilna mēroga konvencionālajā karā. Valstī jānodrošina totāla teritoriālā aizsardzība un vēl Latvijai jādodas talkā © Foto: Igaunijas bruņotie spēki

Militārajās mācībās Siil 2018 sākusies aktīvā fāze, un daļēji tā norisinās arī Latvijas teritorijā. Šīs ir ļoti lielas mācības – vairāk nekā 15 000 dalībnieku, pārstāvētas 19 valstis. Izspēlēts kombinēts hibrīdkara un konvencionālās karadarbības scenārijs, kurā tieši vai netieši skarti visi Igaunijas iedzīvotāji. Tiek iedarbināta teritoriālā aizsardzība un talkā saukti sabiedrotie. Siil igauniski nozīmē ezis.

Uzbrukums nāk no austrumiem. Agresorvalstu nosaukumi scenārijā ir izdomāti - Murinius, Plumbeus, Griseus, Cinereus, naidīgās savienības nosaukums ir Occasus. Taču ģeogrāfija kartēs ir reāla. Tā ietilpst Krievijas un nedaudz arī Baltkrievijas kontūrās. Viss sākas ar Murinius prezidenta paziņojumu, ka Igaunija un Latvija iejaukušās viņa valsts iekšējās lietās. Tiek gatavots uzbrukums, to maskējot kā lielas mācības. Paralēli tiek sākts hibrīdkarš - notiek provokācijas, terorakti, uzbrukumi un amatpersonu nolaupīšana. Pagājušajā nedēļā, piemēram, nācās no mācību gūsta atbrīvot pavisam īstu Pērnavas mēru. Murinius vēlas paplašināt savu teritoriju un ietekmi Baltijas jūras austrumu krastā. Scenārijs ir tapis NATO operāciju plānošanas centrā Norvēģijā.

No Latvijas mācībās piedalās 200 profesionālā dienesta karavīru un 700 zemessargu. Mūsu sakaru virsnieka pienākumus Igaunijā mediju operāciju centrā pilda 19. bataljona zemessargs un citastarp arī Saeimas deputāts Veiko Spolītis. Pieaicināts, jo labi pārzina igauņu valodu un ir militārās jomas lietpratējs. Mācības esot sadalītas trīs fāzēs. Pirmajā Igaunija tiek sagatavota teritoriālajai aizsardzībai. Un te milzīga nozīme esot civilmilitārajai sadarbībai, armijas prasmei komunicēt ar iedzīvotājiem. Spējai, ko Latvija tikai nesen sākusi trenēt. Otrajā fāzē tiek plānotas militārās operācijas. Trešajā tās tiek īstenotas praksē.

Pēdējā mācību fāzē, kas nule sākusies, liela nozīme ir Igaunijas un Latvijas karavīru prasmēm savstarpēji sadarboties un koordinēt rīcību.

Latvijas teritorijā ar igauņu mācībām saistītās militārās aktivitātes norisināsies līdz pat 13. maijam galvenokārt Pleskavas šosejas (A2) maršrutā un tā apkaimē no Apes līdz Valkai. Aizsardzības ministrija aicina iedzīvotājus neuztraukties, redzot karavīru un zemessargu pārvietošanos ārpus militārajiem poligoniem un vienību izvietojumiem, tehnikas un cita veida aprīkojuma izvēršanu un pozīciju ieņemšanu dažādās Latvijas vietās. Mācību laikā pa autoceļiem un tiem piegulošajām teritorijām pārvietosies militārā tehnika. Iedzīvotājiem jārēķinās ar īslaicīgiem satiksmes ierobežojumiem uz ceļiem ap Valku, Alūksni, Gulbeni. Te autovadītājiem jāatgādina, ka militārās kolonnas, ko pavada policija vai Pārvietošanas koordinācijas centrs, ir aizliegts apdzīt vai kā citādi traucēt to kustību.

Saistībā ar mācībām notiks arī militāro gaisa kuģu lidojumi. Sabiedrotie piedalās gan ar reaktīvajiem iznīcinātājiem, gan kaujas helikopteriem. Par šo troksni nav vērts satraukties, tas ir īslaicīgs un dzirdei kaitējumu nenodara. Jāpiemin, ka mācībās izmanto tikai un vienīgi mācību munīciju, kas rada troksni, taču nenodara nekādu kaitējumu.

Mācībās Siil 2018 centrālā loma ir atvēlēta tieši igauņu zemessardzei Kaitseliit un tās spējai nodrošināt valsts teritoriālo aizsardzību.

Līdzīgu pārbaudījumu šogad plāno veikt arī Latvijas armija. Militārais portāls Sargs vēsta, ka ar mācībām Namejs noslēgsies četru gadu apmācību cikls. Līdzīgi kā Igaunijā kopā ar bruņoto spēku un zemessardzes vienībām mācībās piedalīsies arī robežsardze un policija, tiks iesaistīti rezerves karavīri, pašvaldību un tautsaimniecības resursi. Papildu izaicinājums mācību gaitā būšot pāreja no hibrīdkara uz konvencionālās karadarbības scenārija izspēli.



Latvijā

Latvijas Mākslas zinātnieku un kuratoru biedrība (LMZKB) un vairākas radošo nozaru organizācijas aicina noteikt viena gada moratoriju to pieminekļu pārvietošanai, kas tiek pamatota ar totalitāro režīmu slavināšanu, šajā laikā aicinot diskutēt par kultūrvides pārmaiņām.

Svarīgākais