Lembergs: Latvijā valsts noslēpumu saturoša informācija nav aizsargāta

© Romāns Kokšarovs/ F64 Photo Agency

Korupcijas novēršanas un apkarošanas birojs (KNAB) pabeidzis dienesta pārbaudi par tā dēvēto “oligarhu sarunu” nokļūšanu publiskajā telpā, taču tās rezultāts pagaidām netiek atklāts. Ventspils mērs Aivars Lembergs uzsver – situācija ar krimināllietas materiālu nopludināšanu liecina, ka Latvijā valsts noslēpumu saturoša informācija nav aizsargāta.

Cenšoties noskaidrot, kādēļ bez personu saukšanas pie atbildības savulaik izbeigta skandalozā “oligarhu krimināllieta”, joprojām nav rasta atbilde uz to, kādā veidā valsts noslēpumu saturošā informācija nonākusi žurnāla “Ir” rīcībā.

KNAB priekšnieks Jēkabs Straume paziņojis, ka pārbaudes par “oligarhu sarunu” nokļūšanu publiskajā telpā pabeigtas, taču aizņemtības dēļ viņš neesot ar šo atzinumu iepazinies. Vienlaikus netiek izslēgts, ka pārbaude varētu noslēgties ar kriminālprocesa uzsākšanu.

Tikmēr Ventspils mērs Aivars Lembergs pauž viedokli, ka valsts noslēpumu saturošas informācijas iespējamā nozagšana liecina par KNAB bezdarbību un valsts noslēpuma sargāšanas neorganizētību.

“Ja KNAB nevar atklāt, kas nozadzis valsts noslēpumu saturošu informāciju, tas nozīmē, ka ir bardaks. Tas nozīmē, ka jebkuru valsts noslēpumu var nozagt un pēc tam nevar atrast galus,” pauž Ventspils mērs, norādot, ka neredz jēgu uzturēt iestādes, kuras neattaisno savu mērķi.

Romāns Kokšarovs/ F64 Photo Agency

“Politisko cīņu vajadzībām kāds kaut ko, iespējams, ir paņēmis. Ja aiz tā stāv cita valsts ar saviem specdienestiem, tad viņi visus noslēpumus jau sen zina,” uzskata Lembergs.

Viņš norāda, ka tieši jautājums, par to, kā iespējams no biroja nozagt valsts noslēpumu saturošus materiālus, ir izmeklēšanas vērts. “Jautājums nav par to, vai publiskoja vai nepubliskoja, bet tas, ka Latvijā valsts noslēpumi nav aizsargāti. Kādam par to maksā naudu. Tas būtu jautājums parlamentam. Kāpēc sistēma nenostrādā?” vaicā Ventspils pilsētas domes priekšsēdētājs, uzsverot, ka lielākā daļa cilvēku, kas par šīm lietām atbild, ir parlamenta ieceltas personas.

Savukārt runājot par žurnālā “Ir” publiskotajām sarunām, Lembergs vēlreiz uzsver, ka sarunu autentiskums līdz pat šai dienai nav pierādīts. Savukārt viņa advokātiem salīdzinot krimināllietas materiālus ar publikāciju, redzams, ka daudz, kas nesakrīt.

“Mani advokāti salīdzināja krimināllietas atšifrējumus ar tiem materiāliem, kas ir publiskoti (…) Ja tas ir Aivars, tad uzreiz Lembergs. Kāpēc Lembergs? Kāpēc ne Aivars Ozoliņš no “Ir”?” Nesakrīt arī teksti, kas liecina, ka žurnālā publiskotās sarunas ir literāri apstrādātas un falsificētas.

Viņš gan šaubās, ka parlaments izmeklēs šo sarunu nokļūšanu publiskajā telpā, jo to galvenais “mērķis ir izsist no politikas Lembergu. Pārējais ir dūmu piesegs,” pauž Ventspils mērs.

Jau vēstīts, ka sabiedrībā plašu rezonansi izsaukušas žurnāla “Ir” atklātībā nodotās viesnīcā “Rīdzene” ierakstītās sarunas, kas pēc medija vārdiem “liecina par Aināra Šlesera, Aivara Lemberga un Andra Šķēles ietekmi lielākajā Rīgas ostas uzņēmumā “Rīgas tirdzniecības osta” (RTO), viņu slēptajiem plāniem pārņemt nacionālo aviokompāniju “airBaltic”, kā arī saimniekošanas stilu Rīgas pašvaldības uzņēmumos.”

Lai arī avotu, no kura sarunas iegūtas, medija galvenā redaktore Nellija Ločmele atklāt negrasās, “Ir” publiskojis vairākus it kā notikušu sarunu fragmentus, norādot, ka tie satur informāciju par iespējamo noziegumu slēpšanu. Sarunu autentiskums gan joprojām nav pierādīts.

Latvijā

Valsts drošības dienests (VDD) 29. novembrī rosinājis prokuratūru sākt kriminālvajāšanu pret Igaunijas un Krievijas dubultpilsoni par palīdzību Krievijas specdienestam pret Latviju vērstā darbībā, tā uzdevumā veicot Latvijai svarīgas piemiņas vietas apgānīšanu.

Svarīgākais