Kamēr sportisti intensīvi gatavojas 2016.gada vasaras olimpiskajām spēlēm Riodežaneiro, nesnauž arī kibernoziedznieki. Antivīrusu programmu "eScan" izstrādātāji atzīmē, ka kopā ar olimpisko kņadu sāksies arī jaunu vīrusu birums un arvien biežāki būs uzbrukumi tiem interneta lietotājiem, kas interesējas par olimpiādi.
Kā norāda drošības eksperti, starp iespējamajiem apdraudējumiem būs izpirkumu pieprasošās ļaunprogrammatūras, tā dēvētie "Trojas zirgi", "botnet" tīklu un krāpšanas gadījumi, viltotas interneta vietnes vai fiktīvas loterijas.
"Pēdējā pusgada laikā ir parādījušies tādi izspiedējvīrusi kā "Locky" vai "Android.Trojan.SLocker.CV", kas apdraud datorus un viedtālruņus. Šī tipa ļaunprogrammatūru vilnis nenoplok, bet tik pievilcīga tēma kā olimpisko spēļu jaunumi krāpniekiem var piegādāt vēl vairāk upuru," uzskata "eScan" antivīrusu programmu izplatītāja uzņēmuma "Baltimax" reģiona menedžeris Sergejs Romanovskis.
Interneta lietotājiem šobrīd būtu jābūt uzmanīgākiem - nedrīkst klikšķināt uz nezināmām saitēm, kas piedāvā ekskluzīvus olimpiādes attēlus vai jaunumus, kā arī nevajag ievadīt savus personas datus fiktīvās vietnēs, kas aicina reģistrēties, lai iegūtu ekskluzīvu saturu. Šādi piedāvājumi var izplatīties gan sociālajos tīklos, gan arī mēstulēs.
"eScan" pārstāvji uzsver, ka visvairāk vajadzētu sargāties no nokļūšanas "botnet" tīklos, kas ļauj hakeriem attālināti kontrolēt inficētos datorus un tos izmantot nākamo uzbrukumu veikšanai, piemēram, DDoS. Pārbaudīt, vai dators nav iesaistīts "botnet" tīklā, var CERT-LT vietnes lapā www.cert.lt/tikrinti.
Starp citiem jau fiksējamajiem apdraudējumiem - krāpnieciski uzbrukumi, kas interneta lietotājus vilina uz viltotām vietnēm, kuru domēnos tiek izmantoti vārdi "rio", "rio2016" un tml. Šādās vietnēs lietotājiem tiek piedāvāts lētāk iegādāties biļetes uz olimpisko spēļu pasākumiem un sacensībām, tādā veidā krāpnieki cenšas izvilināt privātos datus un maksājumu karšu datus.
Drošības eksperti aicina interneta lietotājus būt piesardzīgākiem arī attiecībā uz fiktīviem loteriju laimestu paziņojumiem. E-pastos jau izplatās mēstules, kas informē par it kā laimētām biļetēm vai citām balvām. Lai izskatītos ticamāk, šīs e-pasta vēstules uzrakstītas angļu un portugāļu valodās un tās it kā izsūtījusi Olimpiskā komiteja un Brazīlijas valdība. Šādā veidā krāpnieki mēģina izvilināt personu datus, kurus tiek lūgts atsūtīt, lai it kā varētu saņemt laimestu.
"Interneta lietotājiem būtu jābūt ļoti piesardzīgiem attiecībā pret šādiem fiktīviem laimestiem - vai tiešām piedalījāties kādā loterijā, vai ir oficiāli izziņota informācija par notiekošu spēli vai loteriju un tās balvām? Ja e-pastā tiek piedāvāts kaut kas tāds, kas skan pārāk labi, lai būtu patiesība, visticamāk tā būs krāpšana," situāciju komentē "Baltimax" pārstāvis S.Romanovskis.
Lai izvairītos no krāpnieku lamatām, eksperti iesaka neklikšķināt uz nezināmām saitēm, nelejupielādēt un neinstalēt nezināmas programmas - instalēt ieteicams tikai programmas no to oficiālo izstrādātāju mājaslapām. Tāpat ieteicams sargāt savas ierīces ar tām paredzētām antivīrusu programmām, laikus atjaunināt operētājsistēmu un izmantojamo programmatūru.