Divu vadošu vides uzņēmumu SIA "E-Daugava" un SIA "Eko osta" kopprojektā par lietotu riepu pārstrādi Ozolnieku novadā saskatāma pievienotās vērtības nodokļa (PVN) izkrāpšana un līgumi ar fiktīviem uzņēmumiem, ziņo Latvijas Televīzijas raidījums "de facto".
Šādas bažas radušās Valsts ieņēmumu dienestam (VID) un tām piekritusi arī tiesa, vēsta raidījums.
Pirms trim gadiem Ozolnieku novada Emburgā tika atklāta pirolīzes iekārta veco riepu kalnu likvidēšanai videi draudzīgā veidā. Projektu īsteno abi iepriekšminētie uzņēmumi. Tas no Latvijas Investīciju un attīstības aģentūras (LIAA) spējis piesaistīt teju pusmiljonu eiro Eiropas Savienības (ES) līdzfinansējuma.
Kā vēsta raidījums, VID 2011.gada decembrī uzņēmumam "E-Daugava" piemēroja nodokļu uzrēķinu - ap 30 000 eiro. VID uzskatīja, ka "E-Daugavas" norādītie pirolīzes iekārtas prototipa izstrādātāji ir fiktīvi uzņēmumi un VID bažījās par to, vai nav notikusi PVN izkrāpšana. "E-Daugava" uzrēķinu apstrīdēja, bet Administratīvā apgabaltiesa piekrita VID argumentiem.
"Eko osta" īpašnieks un valdes priekšsēdētājs Andrejs Laškovs raidījumam atzīst, ka strīds ar VID bijis par, viņa ieskatā, nevainīgiem centieniem atvieglot nodokļu slogu, bet, zaudējums tiesā licis piekāpties. Lūgts skaidrot, ko nozīmē "nodokļu mīkstināšana", viņš saka, ka tā ir sava veida optimizācija, jo "nodokļu nasta ir kādu uzņēmums var pavilkt - tas ir jāsabalansē".
VID uzliktais sods ir samaksāts, un, kā uzskata Laškovs, notikušajam pārvilkta svītra. "Ja tur ar nodokļiem kaut kas, tā ir grāmatvežu atbildība, un mēs tagad esam no Valsts ieņēmumu dienesta saņēmuši pateicību, ka esam ļoti labi nodokļu maksātāji," saka Laškovs.
Kā vēsta raidījums, auditā VID radušās aizdomas, ka riepu pārstrādes projekta pilotiekārta izveidota, bet to nav veikusi "E-Daugavas" norādītā SIA "Infra". Administratīvajā tiesā, kur "E-Daugava" apstrīdēja VID nodokļu uzrēķinu, liecinieki esot teikuši, ka pilotiekārtu izstrādājis kāds "Pēteris" no cita norādītā sadarbības partnera SIA "Zelko". Par abām firmām tiesa konstatēja, ka tās atbilst "fiktīva uzņēmuma pazīmēm" - nav tikuši iesniegti gada pārskati, nav bijis pamatlīdzekļu. "E-Daugava" tiesas ieskatā nevarēja nezināt, ka piedalās ar PVN izkrāpšanu saistītā darbībā, savukārt fiktīvu darījumu noformēšana ir ļaunprātīga rīcība.
SIA "Infra" un tiesas spriedumā minēto "Pēteri" raidījumam neizdevās atrast. Neko par "Pēteri" neatceras arī "Eko osta" īpašnieks Laškovs. "Tas bija ļoti sen atpakaļ, pieci gadi atpakaļ. Jūs runājat par ļoti vecu projektu, es to nevarēšu jums pastāstīt (..) Mēs visu to darījām ar mūsu pašu inženieriem. Jā - to projektu attīstot mēs dažas lietas varbūt precīzi neizpratām," viņš norāda.
Tiesas spriedums un VID šaubas par projekta priekšizpētes patiesajiem veicējiem un izmaksām LIAA esot jaunums. Nākamnedēļ aģentūra sola veikt fizisko pārbaudi objekta vietā Emburgā.
Jautājumā, vai varētu pārskatīt ES līdzfinansējuma piešķiršanu, ņemot vērā aizdomu ēnu pār projekta priekšizpēti, aģentūras amatpersonas ir piesardzīgas. "Ja VID mums sniegtu informāciju, ka šāds pētījums ir bijis fiktīvs, ka nav bijis varbūt vispār pētījums, ja mums būtu tāda informācija, tad tas mainītu lietas apstākļus, un tad mums nāktos ar uzņēmumu strīdēties par to, vai viņš ir bijis tiesīgs saņemt atbalstu, kuru ir saņēmis," norāda LIAA Eiropas fondu departamenta direktors Edgars Babris.
Raidījums arī vēsta, ka tehnoloģisku problēmu dēļ daļa iekārtu, kuras atklāja 2013.gada februārī Emburgā, pērn demontētas un turpat nožogotajā teritorijā rūs. LIAA jaunnedēļ arī sola pārliecināties, vai rūsējošās metāli ir daļa no ES līdzfinansētā projekta.
SIA "E-Daugava" apgrozījums 2014.gadā pieaudzis par 22%, sasniedzot 1,12 miljonus eiro, liecina "Firmas.lv" informācija. Tomēr uzņēmuma peļņa bijusi negatīva, tas strādājis ar 4976 eiro lieliem zaudējumiem.
Arī SIA "Eko osta" apgrozījums 2014.gadā pieaudzis par 22%, sasniedzot 3,9 miljonus eiro. Peļna augusi par 370 161 eiro jeb 9%, liecina "Firmas.lv" dati.