Latvijas Ģimenes ārstu asociācija (LĢĀA) šodien tiksies lielajā biedru kopsapulcē, lai pārrunātu aktuālos jautājumus, tostarp veselības ministra Gunta Belēviča (ZZS) piedāvāto sadarbības memorandu, kuru pagaidām asociācija nav parakstījusi.
Kā aģentūrai LETA pastāstīja asociācijas vadītāja Sarmīte Veide, gaidāmajā biedru kopsapulcē plānots gan pārrunāt ģimenes ārstiem aktuālos jautājumus, gan arī apstiprināt organizācijas gada pārskatu.
Kā stāstīja Veide, starp ģimenes ārstus interesējošajiem jautājumiem ir atalgojuma palielinājums, ģimenes ārstu prakšu juridiskā statusa sakārtošana, atbalsts jaunatvērtām ārstu praksēm, e-veselības ieviešana, atalgojuma palielināšana nākotnē un citi jautājumi. Ārste arī pastāstīja, ka par šiem jautājumiem asociācija ir prasījusi Belēviča redzējumu, tomēr pagaidām no ministra atbildes nav saņemtas.
Tāpat Veide vēlas ar visiem biedriem apspriest jautājumu saistībā ar Veselības ministrijas sagatavoto sadarbības memorandu ģimenes ārstiem, proti, vai ģimenes ārsti piekrīt vai nepiekrīt dokumentu parakstīt un kādā formātā.
Taujāta, vai ģimenes ārsti gadījumā, ja attiecības ar veselības ministru netiktu normalizētas, varētu domāt arī par protesta akciju rīkošanu, Veide sacīja, ka asociācijas valde novembrī ir atbalstījusi šādu iespēju, tomēr runāt par protesta akcijām ir pāragri. Viņa gan piebilda, ka biedru domas šajā jautājumā rītdienas sapulcē nevar prognozēt.
Pirms lielās biedru kopsapulces plānota arī asociācijas valdes sēde. Kopsapulce sāksies plkst.14 un notiks viesnīcas "Radisson Blu Hotel Latvija" Lielajā zālē, Elizabetes ielā 55.
Kā ziņots, Veselības ministrija (VM) sadarbības līgumu pagājušajā nedēļā noslēdza vien ar Latvijas Lauku ģimenes ārstu asociāciju, savukārt Latvijas Ģimenes ārstu asociācijas (LĢĀA) pārstāvji ministrijā neieradās vispār.
Sadarbības memorandā iekļautās apņemšanās paredz veikt pasākumu kopumu primārajā veselības aprūpē pastāvošo cilvēkresursu nodrošinājuma problēmu novēršanai, piemēram, veicināt ārstu pieejamību reģionos, paredzot "lauku koeficienta" piemērošanu darba samaksas piemērošanā ārstiem ārpus pilsētām un attālākās apdzīvotās vietās, kā arī pilnveidojot apmācīt tiesīgo ārstu darba organizāciju, tādējādi veicinot rezidentu apmācību reģionos.
Tāpat vienošanās paredz veselības ministra Gunta Belēviča (ZZS) apņemšanos nodrošināt lielāku finansējumu primārajai veselības aprūpei un jau ar šā gada 1.jūliju novirzīt papildu finansējumu pilna kapitācijas maksājuma veikšanai ģimenes ārstu praksēm.
Kā stāstīja Lauku ģimenes ārstu asociācijas vadītāja Līga Kozlovska, šādi papildus katrai ģimenes ārstu praksei tiktu piešķirti vidēji 250-280 eiro. Savukārt, kā norādīja asociācijas valdes loceklis Valērijs Valdmanis, nepieciešamais finansējums kapitācijas naudas pilnai izmaksai ģimenes ārsta praksē jau valsts budžetā ir paredzēts un tas veidosies no ietaupījuma, kas veidojas, samazinot nelietderīgi veikto ambulatoro izmeklējumu skaitu.
Papildus kopīgi ar ģimenes ārstiem paredzēts izstrādāt tādu darba kvalitātes kritēriju programmu, kas būtu motivējoša ģimenes ārstiem un būtu kā papildu maksājums un vienlaikus veicinātu pacientu interešu realizāciju.
Tāpat paredzēts risināt jautājumu par papildu finansējuma piesaisti, lai nodrošinātu atbalstu ģimenes ārstu praksēm, kuras tiek slēgtas saistībā ar ģimenes ārsta aiziešanu pensijā vai darbības pārtraukšanu ģimenes ārsta veselības apstākļu dēļ, sedzot izmaksas, kuras ģimenes ārsta praksei veidojas saistībā ar darbinieku atlaišanas pabalstu izmaksām atbilstoši Darba likuma nosacījumiem.
Memorands paredz arī savstarpēji sadarboties un sniegt atbalstu e-veselības ieviešanā nolūkā sekmēt pēc iespējas draudzīgāku risinājumu lietotājiem - ģimenes ārstiem.