Līdaka: ZZS būtu neētiski aicināt Kalnozolu atteikties no deputāta mandāta saņemšanas

© F64

Ja uzņēmējam un politiķim Valdim Kalnozolam (ZZS) pavērsies iespēja kļūt par deputātu, Zaļo un zemnieku savienībai (ZZS) būtu neētiski prasīt viņam atteikties no mandāta saņemšanas, lai arī pret viņu ir celta kriminālapsūdzība, aģentūrai LETA izteicās ZZS Saeimas frakcijas priekšsēdētāja vietnieks Ingmārs Līdaka.

Taujāts, vai ZZS neplāno aicināt Kalnozolu tomēr atteikties no mandāta, jo viņa tiesvedības dēļ politiskā spēka frakcija var zaudēt vienu balsi, Līdaka atbildēja, ka tas no politiskā spēka puses būtu neētiski.

Kalnozols pēc valdības apstiprināšanas plāno piekrist strādāt Saeimā premjera amata kandidāta Māra Kučisnka (ZZS) vietā. Kalnozolam gan varētu nebūt tiesību piedalīties Saeimas sēdēs, ņemot vērā krimināllietu, kurā viņš ir apsūdzētais. Tas nozīmētu, ka ZZS frakcijai būtu 20 balsis pašreizējās 21 vietā.

Katram cilvēkam, kuru tauta ir ievēlējusi, ir pilnas tiesības rīkoties ar savu mandātu pēc izvēles, tā ir viņa paša darīšana, pauda frakcijas priekšsēdētāja vietnieks. ZZS jautājumu par Kalnozola iespējamo kļūšanu par deputātu nav apspriedusi, piebilda Līdaka.

Kā ziņots, Kalnozols iepriekš publiski izteicies, ka ir iesaistīts "murgainās" tiesvedībās, kas it kā saistītas ar attiecībām ģimenē. Uzņēmējs viņam adresētos apvainojumus uzskata par nepamatotiem un savulaik minējis, ka no tiesāšanās vienīgie ieguvēji ir tie, kuri nevēlas redzēt viņu Saeimas deputāta krēslā. Kalnozols gan nav konkretizējis šo cilvēku vārdus. Arī ZZS valdes loceklis Edgars Tavars aģentūrai LETA iepriekš norādīja, ka Kalnozols ir informējis, ka tiesā tiek skatīta krimināllieta pret viņu.

Kalnozols aģentūrai LETA apliecināja, ka pēc valdības apstiprināšanas plāno strādāt Saeimā Kučinska vietā. "Mans motīvs ir stiprināt ZZS rindas, aktīvāk īstenot saukli "Būsim saimnieki sava zemē". Mana darbība Saeimā būs vienmēr no saimnieka pozīcijām. Latviešu tauta praktiski tika padzīta no zemes , tāpēc ka nav saimnieka , kurš var parūpēties par tautiešu atgriešanos tēvzemē," aģentūrai LETA pauda Kalnozols. Viņš plānojot Saeimā meklēt sabiedrotos latviešu dzīvotspējas nodrošināšanai Latvijā, "cīnīties pret selektīvo humānismu", kā arī pārskatīt "lēmumu par migrantiem - ne vienu migrantu, kamēr mūsu tauta nav atgriezusies mājās".

Saeimas Kārtības rullis nosaka, ka deputāts zaudē tiesības piedalīties Saeimas un tās komisiju, kā arī citu to institūciju sēdēs, kurās parlaments viņu ir ievēlējis vai apstiprinājis, ja Saeima piekrīt kriminālvajāšanas uzsākšanai pret viņu. Šādi ierobežojumi ir spēkā līdz kriminālvajāšanas izbeigšanai vai līdz brīdim, kad stājas spēkā notiesājošs tiesas spriedums. Deputātam ir tādi paši ierobežojumi, ja Saeima piekrīt lietas iztiesāšanas turpināšanai pret viņu.

Pašlaik saistībā ar krimināllietas par nepatiesu ziņu sniegšanu amatpersonas deklarācijā iztiesāšanu Saeimas sēdēs nevar piedalīties Latvijas Reģionu apvienības frakcijas vadītājs Dainis Liepiņš. Pērn Saeimas Juridiskajā birojā skaidroja, ka Liepiņš nedrīkst piedalīties Saeimas sēdēs, jo parlaments piekrita krimināllietas turpmākai iztiesāšanai.

Kā ziņots, Saeimas balsojums par jaunās valdības apstiprināšanu plānots 11.februārī. Kučinskim noliekot Saeimas deputāta mandātu, viņa vietā aicina nākamo Rīgas vēlēšanu apgabalā "aiz strīpas" palikušo, kas šajā gadījumā ir Kalnozols.

 

Svarīgākais