Veselības ministrija apsola: mediķu algu pielikums nebūs tikai matemātiska ilūzija

Veselības ministrijā pirms sarunām ar mediķu arodbiedrību © f64

Darba grupas sanāksmē, izstrādājot veselības nozares darbinieku darba samaksas pieauguma modeli 2016. gadam, panākta vienošanās, ka vidējais atalgojuma palielinājums ārstniecības personām no nākamā gada 1. janvāra būs septiņi procenti.

Iepriekš atalgojumam paredzētā papildu nauda ieplūda kopējā slimnīcu budžetā, un, paaugstinot tarifu, kur viena no sastāvdaļām ir atalgojums, algām teorētiski vajadzētu pieaugt visiem medicīnas darbiniekiem. Taču toreiz tā nenotika. Vai šoreiz eiro ieripos makos, mediki redzēs februārī.

Pēc mediķu protesta akcijas pie Saeimas valdība piešķīra papildu finansējumu desmit miljonu eiro apmērā medicīnā strādājošo atalgojumam, arī Saeima šādu lēmumu, lemjot par 2016. gada budžetu, apstiprināja. Tas notika laikā, kad mediķu arodbiedrība Veselības ministrijai bija pieteikusi pirmsstreika sarunas, jo, lai palielinātu ārstniecības personām algas tādā apmērā, kā to vēlas arodbiedrība, nepieciešami kopumā vismaz 22 miljoni eiro. Šāda summa dotu algu paaugstinājumu mediķiem vidēji par desmit procentiem. Sarunās pirmdien Veselības ministrija un Latvijas Veselības un sociālās aprūpes darbinieku arodbiedrība vienojās par papildu naudas atalgojumam sadali tā, lai abas puses būtu apmierinātas. Vienošanās par konkrētu algu pieaugumu ir būtiska, jo iepriekš medicīnas nozare saskārās ar neizprotamu situāciju, ka valdība papildu naudu bija piešķīrusi, bet daudzi mediķi to savās algu lapiņās neieraudzīja. Atalgojumam paredzētā papildu nauda ieplūda kopējā slimnīcu budžetā. Paaugstinot tarifu, kur viena no sastāvdaļām ir atalgojums, algām teorētiski vajadzēja pieaugt visiem medicīnas darbiniekiem. Taču realitātē tas nenotika, tāpēc tagad sarunās ar veselības ministru arodbiedrības biedri savus priekšstāvjus bija deleģējuši runāt tieši par to.

«Trīspusējās sarunās ar arodbiedrības un darba devēju pārstāvjiem vienojāmies par modeli, kā papildus nozares budžetā piešķirtie desmit miljoni eiro tiešā veidā sasniegs ārstniecības personas un rezultēsies ar atalgojuma palielinājumu,» sacīja veselības ministrs Guntis Belēvičs. Vidēji darba samaksa par septiņiem procentiem pieaugs ārstiem, ārsta palīgiem un medicīnas māsām. Lielākajai daļai medicīnas māsu atalgojums pieaugs pat par deviņiem līdz desmit procentiem. Tāpat par aptuveni 3,5 procentiem algas pieaugs slimnīcu atbalsta personālam.

Sākotnējais plāns, sadalot desmit miljonus eiro atalgojuma pieaugumam, bija visiem medicīnā strādājošajiem palielināt algu par pieciem procentiem, taču, paredzot mazāku algas pieaugumu labāk apmaksātajiem darbiniekiem un tiem, kuriem alga pieauga jau saistībā ar minimālās algas celšanu, izdevies izstrādāt tādu algu pieaugumu, ka lielām, bet ne augstu apmaksātām mediķu grupām alga pieaugs būtiskāk. Arodbiedrības vadītājs Valdis Keris stāsta, ka vidēji darba samaksa par septiņiem procentiem pieaugs ārstiem, ārstu palīgiem un medicīnas māsām. Daļai medicīnas māsu atalgojums pieaugs pat par deviņiem līdz desmit procentiem, kas dos papildus 25–38 eiro maciņā. Par nepilniem četriem procentiem atalgojums pieaugs slimnīcu atbalsta personālam (15–25 eiro). Zemāks atalgojuma kāpums sagaidāms medicīnā pašlaik visaugstāk atalgotajiem darbiniekiem – galvenajiem ārstiem un viņu vietniekiem algas pieaugs vidēji par 1,8–3,8 procentiem, kas ir 20–28 eiro.

Nodaļu vai struktūrvienību vadītājiem un virsmāsām, galvenajām medicīnas māsām, galvenajām vecmātēm, galvenajiem radiologa asistentiem alga pieaugs par 3,8–5,3 procentiem atkarībā no kvalifikācijas kategorijas. Atalgojums pieaugs arī māsu palīgiem – par aptuveni pieciem procentiem.

Medicīnā strādājošo algas pašlaik un plānotais pieaugums

Ārsti un funkcionālie speciālisti

Zemākā mēnešalgas likme atkarībā no kvalifikācijas kategorijas no 374 līdz 1133 eiro

Pieaugs par 1,7–10,1%

Reālais pieaugums 20–38 eiro

Ārstniecības un pacientu aprūpes personas (māsas, ārsta palīgi u. c.)

Zemākā mēnešalgas likme atkarībā no kvalifikācijas kategorijas no 363 līdz 737 eiro

Pieaugs par 3,7–10,1%

Reālais pieaugums 20–38 eiro

Ārstniecības un pacientu aprūpes atbalsta personas (sanitāri u. c.)

Zemākā mēnešalgas likme atkarībā no kvalifikācijas kategorijas no 360 līdz 367 eiro

Pieaugs par 4,1–6,8%

Reālais pieaugums 15–25 eiro

Avots: Veselības ministrija



Svarīgākais