Ja no 2016.gada tiks ieviests diferencētais neapliekamais minimums, iedzīvotāji ar zemākām algām tā reālu ieguvumu sajutīs vien 2017.gadā.
Tas izriet no šodien Finanšu ministrijas (FM) prezentētā priekšlikuma ieviest diferencēto neapliekamo minimumu, kas pakāpeniski tiks ieviests no 2016.gada līdz 2020.gadam.
FM iecerējusi, ka 2016.gadā, tāpat kā līdz šim, tiks piemērots mēneša neapliekamais minimums 75 eiro apmērā. Savukārt 2017.gadā nodokļa maksātāji ar zemākām algām, iesniedzot Valsts ieņēmumu dienestam (VID) gada ienākumu deklarāciju, varēs saņemt pārmaksāto nodokli. To pārrēķinās, piemērojot diferencēto neapliekamo minimumu.
Paredzams, ka 2016.gadā mazo algu saņēmējiem, proti, līdz 380 eiro mēnesī, neapliekamais minimums būs 100 eiro mēnesī. Savukārt strādājošajiem, kuri saņem darba algu no 380 līdz 1000 eiro mēnesī, neapliekamais minimums, piemērojot formulu, pakāpeniski samazināsies, līdz darba algai virs 1000 eiro mēnesī neapliekamais minimums paliks 75 eiro mēnesī.
Plānots, ka strādājošajiem, kuri saņem zemu darba algu, mēnesī piemērotā neapliekamā minimuma samazinājumu kompensēs nodokļu pārmaksas, ko tie saņems no VID. Piemēram, strādājošais bez apgādībā esošām personām ar bruto darba algu 400 eiro mēnesī, iesniedzot gada ienākumu deklarāciju, no VID par 2016.gada nodokļa pārmaksu 2017.gadā saņems 66,7 eiro.
Jau ziņots, ka Finanšu ministrija (FM) ir izstrādājusi priekšlikumu diferencētā neapliekamā minimuma ieviešanai, paredzot to ieviest pakāpeniski līdz 2020.gadam.
Finanšu ministrs Jānis Reirs (V) medijiem atzina, ka FM patlaban ir izstrādājusi konceptuālo ziņojumu, lai jau no 2016.gada varētu spert soli pretī nodokļu progresivitātei Latvijā.
"Pamatojoties uz solidaritātes, taisnīguma un atklātības principiem, esmu gatavs sabiedrībai, valdības kolēģiem un sociālajiem partneriem piedāvāt izvērtēšanai izstrādāto diferencētā neapliekamā minimuma ieviešanu jau no nākamā gada," uzsvēra ministrs.