Pret Valsts ieņēmumu dienesta (VID) ģenerāldirektoru Dzintaru Jakānu sāktajā disciplinārlietā nav konstatēti pārkāpumi, par kuriem viņam būtu jāpiemēro disciplinārsods, tāpēc disciplinārlietu izmeklēšanas komisija ierosinājusi lietu izbeigt.
Kā secināms no aģentūras LETA rīcībā esošā 69 lappušu garā 7.janvāra komisijas atzinuma pret Jakānu rosinātajā disciplinārlietā, komisija konstatējusi, ka divos gadījumos Jakānam būtu jāizsaka aizrādījums.
Viens aizrādījums pienāktos par to, ka ierēdnis nav steidzamības kārtā - trijās dienās -, bet gan četru dienu laikā izpildījis finanšu ministra Einara Repšes (JL) rezolūciju, bet otrā gadījumā aizrādījums izsakāms par to, ka Jakāns laikā, kad bijis atstādināts no amata pienākumu pildīšanas, paudis viedokli žurnālistiem.
Komisija cita starpā analizējusi divu rezolūciju Nr.149 un Nr.154 izpildi, konstatējot, ka, nenodrošinot kvalitatīvu minēto rezolūciju izpildi un izpildes kontroli, Jakāna rīcībā ir saskatāmas disciplinārpārkāpuma - amata pienākumu nepildīšanas - pazīmes, taču disciplinārlieta par būtu izbeidzama saistībā ar disciplinārpārkāpuma sastāva trūkumu un Jakānam būtu izsakāms aizrādījums.
Minētajās rezolūcijās ticis uzdots nekavējoties veikt visas procesuālās darbības amata konkursu uz VID vadītāja vietnieku amatiem izsludināšu un nekavējoties atcelt 15. un 19.oktobrī izdotos rīkojumus par ierēdņu pārcelšanu, secināms no atzinuma teksta.
Komisija atzinumā arī norādījusi, ka rezolūcija Nr.154 saturējusi pretrunīgus uzdevumus un nav bijusi viennozīmīgi saprotama tieši devolūcijas tiesību apjoma ziņā. Minētās tiesības nosaka augstākas iestādes vai amatpersonas tiesības pārņemt konkrētu lietu savā kompetencē.
Komisija konstatējusi, ka rezolūcijas Nr.149 izpildes termiņš nokavēts tikai par divām dienām, kas nav radījis nelabvēlīgas sekas, un Jakāna rīcībā ir tikai vieglas neuzmanības vainas formas un ir vērtējama kā formāla rezolūciju nepildīšana, kas nav radījusi būtiskas sekas un nelabvēlīgu rezultātu.
Komisija lēmumā konstatējusi, ka Jakāns, pretēji kvalificētajam disciplinārpārkāpumam - amata pienākumu nepildīšana -, "tieši otrādi, ir veicis atbilstošu darbību kompetences ietvaros, nepārkāpjot nevienu normatīvo aktu vai amata pienākumus, kas noteikti amata aprakstā".
Kā secināms no atzinuma teksta, komisija izmeklējusi arī jautājumu par Jakāna rīcības likumību saistībā ar Repšes lēmuma nepildīšanu, kas izpaudusies kā vairākkārtīga atrašanās darba vietā atstādināšanas laikā, ko apliecinot viņa sniegtās intervijas medijiem un lēmumu novēlotu izpildi jautājumā par kādreizējo finanšu policistu Jāņa Laizāna un Vasilija Kivļonoka atjaunošanu amatā.
Komisija secinājusi, ka VID vadītāja rīcība, izpildot lēmumu par Kivļonoka un Laizāna atjaunošanu darbā VID, nav uzskatāma par prettiesisku vai nolaidīgu un novēlotu un šajā daļā disciplinārlieta būtu izbeidzama disciplinārpārkāpuma sastāva trūkuma dēļ.
Savukārt attiecībā uz Jakāna atrašanos darba vietā VID atstādināšanas laikā un interviju sniegšanu masu mediju pārstāvjiem, komisija secinājusi, ka viņš ir izdarījis disciplinārpārkāpumu, proti, nav pildījis konkrēto rīkojumu par atstādināšanu no amata.
Komisija arī šajā gadījumā Jakāna rīcībā saskatījusi "vieglas neuzmanības vainas formas" un ierosinājusi arī šajā daļā lietu izbeigt, izsakot Jakānam aizrādījumu.
Atzinumam, kas iesniegts Repšem, pievienotajā pavadvēstulē disciplinārlietu izmeklēšanas komisija norāda, ka ministram tiek iesniegts komisijas atzinums un arī komisijas locekļa Andra Jacino atsevišķais viedoklis uz 38 lapām "Atzinums par disciplinārpārkāpuma konstatēšanu".
Jakāns aģentūrai LETA sacīja, ka aizrādījums nav uzskatāms par discplinārsodu likuma izpratnē.
Valdības noteikumi par ierēdņu disciplinārsodiem noteic, ka ierēdnim var piemērot šādus disciplinārsodus - piezīmi, rājienu, amatalgas samazināšanu uz laiku līdz vienam gadam, ieturot līdz 20% no amatalgas, pazemināšanu amatā uz laiku līdz trim gadiem, atlaišanu no amata un atlaišanu no valsts civildienesta.
Jakāns skaidroja, ka pirmajā gadījumā, par ko rosināts izteikt aizrādījumu, viņš rezolūcijas izdošanas laikā bijis komandējumā, bet par VID ģenerāldirektora pienākumu izpildītāju ticis iecelts Andis Drulle, tādējādi, pēc Jakāna domām, ir visai dīvaini rosināt izteikt aizrādījumu viņam, ja rezolūcija viņa prombūtnes laikā bija jāpilda citai amatpersonai.
Savukārt neviens normatīvs akts neaizliedz laikā, kad amatpersona atstādināta no amata, viņai komunicēt ar žurnālistiem, pauda Jakāns.
Viņš informēja, ka Finanšu ministrijā paredzēts izstrādāt īpašu kārtību rīcībai šajos gadījumos.
Jakāns sacīja, ka ir iepazinies arī ar Jacino sniegto viedokli, kurā šis komisijas loceklis, kurš nav parakstījis komisijas atzinumu, rosinājis ministru par konstatētajiem pārkāpumiem Jakānu atbrīvot no amata.
Jakāns papildināja, ka viņš disciplinārlietas izmeklēšanas sākuma posmā lūdzis komisijai noraidīt Jacino, izslēdzot viņu no komisijas sastāva, jo tieši Jacino sagatavojis dokumentus, lai tiktu sāktas disciplinārlietas pret Jakānu.
Komisija uzskatījusi, ka šāds priekšlikums ir akceptējams, taču komisijas viedoklim nepiekrita Repše, un Jacino komisijā palika, skaidroja Jakāns.
Kā aģentūru LETA informēja Finanšu ministrijas Komunikācijas nodaļas vadītāja vietnieks Aleksis Jarockis, Repše lēmumu disciplinārlietā pieņems un paziņos nākamās nedēļas sākumā.