Latvijas Botāniķu biedrība par šā gada augu izvēlējusies ziemeļu linneju

© Foto: Valda Baroniņa

Latvijas Botāniķu biedrība par 2010.gada augu izvēlējusies ziemeļu linneju (Linnaea borealis), kas Latvijā sastopama samērā reti skujkoku un jauktos mežos, aģentūru LETA informēja Latvijas Dabas fonda pārstāve Daiga Brakmane.

Mežos ziemeļu linneju var manīt arī ziemā bezsniega apstākļos, jo tas ir mūžzaļš augs, ko var pazīt pēc mazajām, apaļajām lapiņām pie ložņājošā stublāja.

Ziemeļu linneju lapas ir mazas, gandrīz apaļas, bet ziedi - bāli sārti nokareni mazi zvaniņi pa pāriem bezlapaina ziedneša galā, zied vasaras sākumā, nereti otrreiz augustā.

Ģints nosaukta zviedru zinātnieka Kārļa Linneja vārdā, kuram šis augs ļoti paticis un kā dzimtas simbols bieži attēlots viņa portretos, ģērbonī un zīmogā. Mūžzaļā, pa zemi ložņājošā puskrūma stublājs var sasniegt pat četru metru garumu, taču zari ar ziednešiem paceļas tikai piecu līdz 15 centimetru augstumā.

Brakmane uzsvēra, ka patlaban, kad arvien vairāk klimats kļūst siltāks, interesants šķiet jautājums - kā uz to reaģē augi, jo īpaši sugas, kuru izplatība saistīta ar vēsāka klimata apgabaliem, kāda ir arī ziemeļu linneja.

Botāniķi aicina iedzīvotājus sūtīt ziņas un fotoattēlus uz interneta vietni "Dabasdati.lv", ja ir izdevies Latvijā atrast ziemeļu linneju.

"Dabasdati.lv" ir Latvijas Dabas fonda un Latvijas Ornitoloģijas biedrības izveidota dabas novērojumu dienasgrāmata, kurā ikvienam iespējams ziņot un apskatīt citu ziņotos visdažādāko savvaļas sugu novērojumus, kā arī ievietot un apskatīt fotogrāfijas.

Tā ir vieta, kur nezināmu nofotografētu dzīvnieku vai augu atpazīt palīdzēs speciālisti. Ziņotie dati noderēs zinātniskiem mērķiem un dabas aizsardzības nolūkos.

Latvijā

Satiksmes ministrija (SM) ir slēpusi Ministru kabinetam patieso "Rail Baltica" projekta izmaksu pieaugumu, to pārrēķinot 2016.gada cenās, lai sadārdzinājums neizskatītos tik liels, teikts dzelzceļa projekta "Rail Baltica" parlamentārās izmeklēšanas komisijas gala ziņojumā, kura vienlaikus aicina izveidot Saeimas apakškomisiju, kas uzraudzīs projekta ieviešanu.

Svarīgākais