Psiholoģe iesaka sērojošajiem vērsties arī pēc palīdzības

Lai arī psiholoģiska palīdzība ir nepieciešama, cilvēki nevēršas pie speciālistiem, svētdienas rītā intervijā Latvijas Televīzijas speciālizlaidumā sacīja psiholoģe Irēna Goluba.

"Man ir liels lūgums – ja aizverot acis, rodas stopkadrs, tad ir jāvēršas pie psihologiem," saka Goluba. Par „stopkadru" viņa dēvē situāciju, kad cilvēks, kurš sēro vai pārdzīvo, aizverot acis redz kādu konkrētu skatu vai vienkārši visu laiku to atceras un patur prātā.

Goluba uzsver, ka sāpīga un emocionāla reakcijas var skart jebkuru. Tostarp tos cilvēkus, pie kuru mājām notika traģēdija un kuri pa savu māju logiem redzēja gan traģēdiju, gan glābšanas darbus. Viņa norādīja, ka palīdzēt var jebkurš psihologs un nepieciešamības gadījumā ir vajadzīga kaut vai telefona konsultācija.

Tomēr arī cilvēki cits citam var palīdzēt. Svarīgi ir piezvanīt, parunāties, aiziet uz baznīcu un būt kopā, saka psiholoģe un piebilst: „Nekā sarežģīta. Tas viss ir darāms," saka Goluba.

Ja tomēr cilvēks sēro, tad ir jāuzmanās gadījumos, ja viņš norobežojas, neēd un nerunā. „Cilvēki jāvelk atpakaļ pie dzīvajiem," uzsver Goluba. Īpaša uzmanība ir jāpievērš bērniem, kam nepieciešama psiholoģiski stabila, pieauguša cilvēka palīdzība un neļaut viņam būt vienam. Bērnam ir nepieciešami pieskārieni, norāda psiholoģe.

Vēstīts, ka, iegrūstot „Maxima" jumtam, dzīvību zaudēja 54 cilvēki. Vēl teju 20 cilvēku svētdienas rītā ārstējas slimnīcā un dažu stāvoklis ir smags. Svētdiena ir otrā sēru diena Latvijā.

Latvijā

Taksometru pakalpojumu pieejamība dažādām sabiedrības grupām un invaliditātes veidiem var būt atšķirīga, tomēr transportlīdzekļu pielāgošanā jāveic ievērojami uzlabojumi, jāizglīto vadītāji un jāveicina empātija, reizē neaizmirstot par drošas braukšanas kultūru, lai taksometru pakalpojumus pilnvērtīgi varētu izmantot arī pasažieri ar invaliditāti un vecāki ar maziem bērniem, uzskata Tiesībsarga birojs.

Svarīgākais